baner

NEWS

- Rozmaitości

Egmont odpowiada: KŚK (listopad 2015)


Tomasz Kołodziejczak udziela odpowiedzi na kolejną rundę pytam i zdradza duuużo tytułów, jakie Egmont zamierza wydać w przyszłym roku!
Szanowni Państwo

Dziękuję za pytania.

Jak zwykle – kilka informacji ogólnych, tam gdzie mogę konkretnie odpowiedzieć, to odpowiadam. Tam gdzie nie mam nic konkretnego do powiedzenia – opuszczam pytanie (a dotyczy to wielu Państwa pytań o konkretne tytuły, albo planszy dalsze niż rok 2016).

Myślę, że fani komiksu mogą czekać na przyszły rok z zainteresowaniem – nasz katalog będzie składał się z komiksów superbohaterskich (DC, Marvel), wybranych komiksów frankofońskich, stworzonych przez najważniejszych twórców gatunku, świetnych komiksów dla dzieci oraz wielu serii amerykańskich „niesuperbohaterskich”. Będziemy kontynuować wydawane dotąd serie, ale wprowadzimy też bardzo wiele nowych.

DC (czyli także Vertigo) – nasze plany na 2016 zostały przedstawione na Festiwalu Komiksu w Łodzi – obejmują one cały przyszły rok i dzisiaj nie mam w sprawie komiksów DC nic więcej do dodania. Na 99% NIE wydamy niczego spoza tej listy. Szczegółowe miesięczne zapowiedzi będą się systematycznie pojawiać u nas na stronie, a plany na rok 2017 pokażemy jesienią 2016.

MARVEL – jesteśmy zadowoleni z przyjęcia przez rynek serii Marvel Now, planujemy rozbudowę oferty w 2016, ale prowadzimy jeszcze na ten temat rozmowy z Marvelem, więc nie mogę udzielić zbyt wielu szczegółowych informacji. Ale – jeśli rozszerzenie nastąpi – wśród nowych serii na pewno będzie Deadpool :). Oraz inne fajne serie (ale na razie tylko z linii Marvel Now).

Komiksy frankofońskie dorosłe – mniej więcej raz w miesiącu będzie ukazywał jeden integral (w kolekcjach PE lub MK) oraz 1 komiks pojedynczy, w miękkiej oprawie (w tym Thorgale).

Komiksy dla dzieci – kontynuujemy serie, które już mamy na rynku.
Poniżej nieco bardziej szczegółowe odpowiedzi. Generalnie – jeśli wiem już, że coś zrobimy w 2016 – potwierdzam. O dalszej przyszłości raczej nie piszę. Jeśli wymieniacie Państwo tytuły, co do których nie jestem pewien, albo są na naszej liście „może”, albo które negocjujemy – nie wypowiadam się na ich temat. Konkurencja nie śpi :).

Pozdrawiam serdecznie i życzę Państwu udanego komiksowego grudnia z Egmontem.

Tomasz Kołodziejczak
Klub Świata Komiksu


Superhero

DC – nowe serie i cykle w 2016 (nie będzie innych).
Nowe DC comics (1 tom miesięcznie, czasem 2)
· Flash
· Harley Quinn,
· Batman Eternal
· New Suicide Squad
· Forever Evil: Arkham War (one shot)
Nowe tytuły (2-3 tomy danej serii w ciągu 2016)
· JLA (seria Granta Morrisona z 1997 roku)
· Gotham Central
· Superman/Batman (seria z 2003 roku)
· Jonah Hex (seria z 2005 roku)
· Scalped
· Y: The Last Man
Nowe komiksy w ramach DC Deluxe (6-8 tomów wydamy w 2016)
· Crisis On Infinite Earths
· Catwoman: Trial of the Catwoman


BATMAN AND ROBIN VOL 04 REQUIEM FOR DAMIAN HC (NEW 52) - wydacie ten tom?
Czy po wydaniu "Lex Luthor: Man of Steel" na jesień, jest szansa na wydanie historii "Penguin: Pain and Prejudice" w tym samym formacie?? Komiks zbliżony tematycznie oraz rysowany przez naszego rodaka.
Prosiłbym też o rozważenie w DC Deluxe jakichś starszych klasyków, z Green Lantern/Green Arrow na czele...
Czy zapowiadaną w DC Deluxe Catwoman Brubakera, wydacie całość, czy tylko pierwszy tom?

Na razie pierwszy. Potem zobaczymy.

I skoro Batman najlepiej się sprzedaje i komiksów z nim będzie najwięcej, może zdecydujecie się na jakieś tomy zbierające różne historie najważniejszych twórców? Ostatnim czasem DC wydało zbiory z komiksami Granta i Breyfogle, czy Moencha i Jonesa, a w zapowiedziach jest O'Neila i Adamsa - aż się proszą o wydanie u nas.
Rozważacie wydanie w DC Delux: Legends of the Dark Knight Norm Breyfogle vol1 ???
Czy można liczyć na coś więcej z Supermanem z New52 po zapowiedzianym Wyzwolonym?
Jest przewidziane wydanie/wznowienie w przyszłości (choćby dalszej) pozycji: KINGDOM COME Przyjdź Królestwo, Batman HUSH
Czy jest szansa na wydanie tych pozycji: MOON KNIGHT TP VOL 01 FROM DEAD, DEATHSTROKE TP VOL 01 GODS OF WAR (N52), BATMAN SUPERMAN TP VOL 01 CROSS WORLD (N52)?
Jest szansa na wydanie poniższych komiksów? 1.Thanos The Infinity Gauntlet, 2.Spider-verse, 3.Annihilation, 4.Batman and Robin vol. 4 Requiem for Damian, 5.Superman: The Death of Superman, 6.Batman: Knightfall voll 1,2,3, 7.Green Lantern: Secret Origin, 8.Swamp Thing: Raise Them Bones, 9.Green Lantern: REBIRTH Pozycje 1,3,5,6 to diamenty ;) pozycję 5 i 6 widziałbym w formacie Deluxe ;), wiem, że są grube, ale warte każdej ceny ;)
Witam, Macie może w planach wydanie Batman: Under the Red Hood? To jedno z ciekawszych wydarzeń w historii DC i fajnie byłoby mieć je w PL :-D
Witam, Czy macie w planach wydać którąś z poniższych pozycji?: Batman: death in the family, Daredevil z Marvel NOW, Batman and Robin (Morrisona lub z N52), jakiś komiks z Green Arrowem lub Green Lanternem, Multiversity, Y: The last man, solowy komiks z Kapitanem Ameryką, Deadpoola Z góry dzięki za odpowiedź :)
Jak w Polsce zostanie wydany event Infinity?(Mam nadzieje,że nie stracimy żadnego zeszytu Avengers i New Avengers)

Będzie dobrze, równolegle wydamy tomy w seriach budujących event.

Czy jest szansa aby w DC Deluxe ukazała się kompletna historia "The Death and Return of Superman". Można by ją wydać w trzech tomach "The Death of Superman", "Funeral for a Friend" oraz "Reign of the Supermen!"
Czy jest szansa na wydanie w DC Deluxe następujących pozycji JL: Tower of Bable; Superman For Tomorrow, Batman Ziemia Jeden tom 2, Superman Ziemia Jeden 1-3, Batwoman Elegy, The Flash Geoff'a Johns'a ?
Czy planujecie wznowienie w DC Deluxe takich komiksów jak: Batman Hush, Green Arrow Kołczan, JLA Ziemia 2, Batman: Venom?
Skoro wydajecie już tyle porządnych komiksów z Batmanem, to może oprócz wspomnianego kilka pytań wyżej "Under the Red Hood" pomyślicie też o "Prey" w ramach linii Deluxe w przyszłym roku? Wgl fajnie byłoby wiedzieć, które z komiksów o Mrocznym Rycerzu są w planach na przyszły rok... Zawsze się nad tym zastanawiam przy planowaniu zakupów, a nie chcę mieć dubli.
Czy jest w planach wprowadzenie jakiegoś odpowiednika DC Deluxe, ale zawierającego komiksy z Marvela?

Nie w 2016. Tę funkcję spełnia WKKM.

Panie Tomku czy rozważacie wydanie serii z imprintu Wildstorm (teraz kiedy są podpisane umowy z DC), a konkretniej chodzi o serię "Planetary" W. Ellisa.
Dlaczego zmniejszyliście częstotliwość Marvel Now z dwóch komiksów miesięcznie do jednego?

Wracamy do 2 miesięcznie od stycznia 2016, po prostu musieliśmy zobaczyć, jak zareaguje rynek. A jeśli nadal będzie OK, to możliwe są nawet 3 tomy na miesiąc w drugiej połowie 2016.

Dlaczego wśród komiksów z Nowego DC są takie rozbieżności cenowe? Amerykańska Liga Sprawiedliwości czy Batman tom 5 mają po 240 stron i kosztują 75zł, Wieczne Zło i Trójka po 230 stron i kosztują aż 89,99zł.

Nie wchodząc w szczegóły naszego biznesu: komiksy DC poniżej 200 stron staramy się sprzedawać po 75 zł, 200-300 po 89,90 zł, powyżej 300 – 99,90. Batmany drukujemy w większych nakładach, poza tym to nasze wiodące serie, więc staramy się obniżać ceny, o ile to możliwe.
W kolekcji Marvel Now z kolei trzymamy cenę 39,99 zł, niezależnie od tego czy tomik ma 100 czy 144, żeby już nie robić zamieszania klientom, handlowcom, księgarzom (wyjątki będą dla szczegóły grubych pozycji).


Kiedy zdradzicie plany odnośnie nowych serii z Vertigo oraz DC Deluxe i NDC na rok 2016?
Czy w Marvel Now pojawią się takie serie jak Uncanny X-Men i Uncanny Avengers? Zwłaszcza ta pierwsza warta byłaby zaprezentowania polskiemu czytelnikowi bo mocno łączy się z All-New X-Men.
Czy można liczyć na dodruk komiksu "Batman: Człowiek, który się śmieje"?

Nie.

Czy istnieje możliwość wznowienia starszych tytułów z DC, np. "Green Arrow: Kołczan", Batman: Black & White", itp.?
Jest szansa na "Green Lanterna" Johnsa, albo jakieś inne tytuły z Latarnikami?
"Flashpoint" w ramach DC Deluxe możliwy?

Będzie.

Czy w ramach Nowego DC Comics można liczyć na jakieś nowe serie nie-batmanowe?
Czy jest szansa na dodruk drugiego tomu Batman: Detective Comics - Techniki zastraszania?
Nakład chyba się wyczerpał (przynajmniej w księgarniach internetowych). Nie jest to może jakieś arcydzieło, ale jeśli chce się mieć całość serii, to trzeba szukać na aukcjach :)

Raczej aukcje…

Czy planujecie uzupełniać ofertę Marvel NOW! nowymi seriami (oczywiście w rozsądnych odstępach czasu, kontynuując już zaczęte)?

Tak.

Czy w kolekcji DC Deluxe mogą pojawić się komiksy z mniej znanymi bohaterami DC, a właściwie nie tak popularnymi jak Batman, Superman i JL?
Oczywiście wspomniani przeze mnie bohaterowie to pewniak - świetne historie i pewnie dobrze się sprzedają - ale czy jest szansa na coś innego (od czasu do czasu, tak jak chociażby ostatnio wydany Lobo)?

Na naszym rynku mało co jest pewniakiem… Wydajemy w Deluxie klasyczne Batmany, ważne eventy w Universum DC plus wybrane tytuły o bohaterach drugoliniowych. I tak to się będzie plotło także w 2016.

W USA w 2012 wydano zbiór Batman vs Bane, który zawierał komiks Batman: Bane of the Demon. Może zastanowicie się nad nim w ramach linii Deluxe?
Czy w związku z likwidacją logo New52 przez DC i zmianie szaty graficznej wydań zbiorczych (nowe grzbiety i okładki) zamierzacie Państwo wydawać równolegle tomy z starą i nową szatą (biorąc pod uwagę, że kolejność wydawana w Polsce komiksów z tej linii jest różna)? Czy zlikwidujecie nazwę Nowe DC?

W przyszłym roku wydajemy same tytuły z Nowego DC i szata będzie utrzymana.

Niezmienne pytanie o nowe serie: Batman i Robin?, Batman Eternal?, Green Arrow (tomy 4-6)?, Batman & Superman?
DC zaczęło wydawać ostatnio Deluxy z linii Nowe DC. Czy planujecie coś takiego w Polsce?

Nie.

Biorąc pod uwagę sukcesy wydawnictw wydających starsze pozycje komiksowe (sentyment działa!) może Egmont w ramach linii Deluxe zrobi taki nieoficjalny kącik „fana Tm-Semic”, gdzie wydano by takie pozycja jak Legends of the Dark Knight Norm Breyfogle, Batman by Moench and Jones, Batman/Judge Dredd (Bisley!)?

Napisałem wyżej, że o 2017 nic nie będę plotkował, ale nie mogę się powstrzymać jako stary fan Sędziego – jasne, że zrobimy JD vs. Batman, jeśli cała kolekcja utrzyma się na rynku!

Jeśli Y się dobrze sprzeda to można liczyć na 100 naboi, Transmetropolitan w 2017 roku?
Czy, skoro Egmont rozpoczął wydawanie komiksów z Marvela, można liczyć jednak na Miraclemana od Moore'a?
Czy dostaniemy dodruk: 2 tomu ligi sprawiedliwości, 2 tomu batman detective comics i strażników?

Strażnicy na pewno. Ale wszelakie nasze dodruki trafią na rynek w okolicach kwietnia 2016, jak już będziemy wiedzieć, że te woluminy, których nie mamy w magazynie, po Gwiazdce na pewno nie wrócą do nas z rynku.

Witam serdecznie i chcialbym zapytac, czy mozemy liczyc na kolejne tytuly Shazzam ?

Nie w 2016, na razie wydaliśmy tom pierwszy jako tytuł „na ścieżce” Wiecznego zła.

Panie Tomaszu w zapowiedziach na MFGIK w planach na 2016 dotyczących Nowego DC, nie została wspomniana seria Batman i Robin. Czy zamierzacie ją całkowicie pominąć czy jednak zostanie ona wydana na naszym rynku, tym bardziej że zaraz zakończycie wydawanie Batman Mroczny Rycerz, więc seria ta mogła by ją zastąpić.

Nie planujemy tej serii na 2016, czy zrobimy ją później – nie wiem. Obawiam się jednak, że będziemy musieli raczej gonić za zmianami uniwersum.

Czy wydanie Batman Eternal spowoduje że 7 tom Batmana zostanie wydany dopiero po niej czy będzie można jednak spodziewać się go wcześniej?

W trakcie, więc w okolicach 3 kwartału.

Główna seria Batman zostanie wstrzymana na czas wydawania Batman Eternal?
Czy fani solowych przygód Supermana będą zadowoleni z oferty Egmontu na 2016 rok?

Nie będą. Fanów Supermana zapraszamy do JL.

Wydadzą Państwo "Mroczny Rycerz Kontratakuje"? Już niedługo w Stanach ukaże się zakończenie trylogii o Mrocznym Rycerzu Franka Millera, więc może teraz byłaby okazja, aby wznowić wydanie "Mroczny Rycerz Kontratakuje" i wydać "The Dark Knight III"?

Oczywiście, wydamy i szykujemy się też do tomu 3, ale na razie nie wszystkie szczegóły tych projektów i towarzyszących im wydarzeń są potwierdzone przez DC.

Będąc już przy Millerze - mają Państwo w planach wznowić "All-Star Batman and Robin: The Boy Wonder"?

Na pewno nie w 2016.

Przyłączam się do pytania o wznowienie Batman Kontratakuje F. Millera w podobnej edycji co Powrót Mrocznego Rycerza, oraz czy uwzględniacie wydanie w przyszłości tomu 3?

Amerykańskie
Czy jest planowany dodruk "Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki"??

Nie.

Czy są w planach inne serie poboczne z serii Baśni (np. Kopciuszek), w podobnej formie co "Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki"?

W 2016 wydajemy wyłącznie serię główną, chcemy skończyć całość w 2017.

Czy zastąpienie w Waszym wydaniu 14 tomu Baśni czyli w "Wiedźmach" okładki 93 zeszytu reklamą poprzednich tomów Baśni było błędem czy celowym działaniem? Jeżeli było błędem, to czy jest możliwość umieszczenia tej okładki w kolejnym tomie?

Po prostu potrzebowaliśmy miejsca na reklamę.

Dzień dobry. Czy mają Państwo w planach dodruk trzeciego tomu Baśni - "Kroniki miłosne"?

Tak.

Czy jest w planach dodruk komiksu Sin City - Wartości Rodzinne?

Nie.

Doczekamy się nowego wydania Wiecznej Wojny w większym formacie i HC?

Tak. 2016.

Skoro nowymi seriami z Vertigo będą Scalped i Y (bardzo dobry wybór!), to jednocześnie oznacza to, że nie będzie w najbliższym czasie wznowienia Kaznodziei?

Nie planujemy w 2016.

Wśród swoich ulubionych, niewydanych u nas komiksów, wymienił Pan "Opowieści z krypty" i inne klasyki z EC z lat 50-ych. Jest jakaś szansa na wydanie u nas EC?

Chciałbym, ale obawiam się, że to produkty – w Polsce - dla 300 wariatów, takich jak ja.

Czy jest szansa na wydanie w Polsce komiksów z serii ,,Opowieści z krypty'' lub cokolwiek z EC Comics ?
Witam, Jakie komiksy z Vertigo planujecie wydać? Nieważne, czy w tym roku, czy w 2016.
Może w skład DC Deluxe zaczną wchodzić albumy z Vertigo? W USA są wydawane deluxy zawierające po dwa trejdy w jednym wydaniu w twardej okładce, jak np. Scalped, czy 100 bullets.

Scalped i Y będziemy drukować w formacie zwykłym, w twardej oprawie, ale właśnie łącząc po dwa tomy (tak jak DC w swoich deluxach). Dzięki temu obie te serie chcemy wprowadzić w całości na rynek w ciągu 2 lat.

Kiedy można oczekiwać dodruku 3 tomu Sandmana i 1 tomu Ligi Niezwykłych Dżentelmenów?
Czy jest szansa na Sandman Mystery Theatre???
W poprzednich seriach pytań potwierdziliście wznowienie "Śmierci" oraz wydanie "Sandman Overture". Czy jest w planach także wznowienie "Sandman Noce Nieskończone", obecnie komiks jest niedostępny nawet w drugim obiegu?

Nie planujemy w 2016.

Witam, Mam pytanie nie do końca związane z komiksami. Wie Pan może, czy planujecie w Egmoncie przejęcie po Amberze wydawanie powieści z uniwersum Star Wars? Nie mogli się oni dogadać z Disneyem i licencja na książki jest wolna. To, że ukazało się ich w Polsce ponad 150 świadczy o tym, że sprzedają się one od lat bardzo dobrze. Do premiery epizodu VII coraz bliżej, a fani ciągle czekają. Może warto byłoby się zainteresować tematem?

Grupa Foksal, no ale już pewnie Pan to wie J

Dlaczego nowe komiksy Star Wars od Marvela są wydawane w formacie Fantasy Komiks? Nie możecie wydawać ich tak jak pozostałych pozycji z Marvel Now? Na pewno wielu fanów woli dopłacić jeszcze trochę, ale dostać wyższą jakość. Legendy są świetnie wydane, ale może zastanowicie się nad umieszczaniem logo "Star Wars" na nich? Na pewno duuuużo ładniej by to wyglądało, niż biały napis tytułu na czarnym tle.

Bo to umożliwia ich sprzedawanie znacznie większej liczbie czytelników, także takich którzy NIGDY nie zapłacą 50 zł za komiks. Kolekcja Legendy jest adresowana do bardziej wyrobionego miłośnika SW, fana i kolekcjonera.

Kilka pytań odnośnie planowanych komiksów ze świata Star Wars.

Generalnie – nasze już zapowiedziane komiksy z Legend dają nam plan wydawniczy do 4 kwartału 2016 (bo będziemy je wydawać co 2 miesiące). Wymienił Pan same fajne komiksy i na pewno, jeśli będziemy kontynuować naszą linię Legendy, trafią one do niej. Ale kiedy – nie jestem w stanie dziś powiedzieć.

1) Czy w planach komiksów z serii Star Wars Legendy są przewidziane kontynuacje komiksów "Karmazynowe Imperium" (część 2 i 3) oraz "Mroczne imperium" (cześć 2 oraz Empire's End)?
2) Czy jest w planach serii Star Wars Legendy wznowienie komiksów Złoty Wiek Sith oraz Upadek Imperium Sith?
3) Czy jest w planach serii Star Wars Legendy wydanie niektórych komiksów wydanych wcześniej przez wydawnictwo Amber np. Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy, Ostatni rozkaz, Boba Fett itp.?
4) Czy jest szansa aby w serii Star Wars Legendy ukazały się historię z serii "X-wing Rogue Squadron"?
Czy Egmont planuje wydawać w Polsce TMNT (Teenage Mutant ninja Turtles) od wydawnictwa IDW (najnowsza seria)?

Nie.

Czy będzie dodruk Sin City 5 (Inne tomy kończą się w księgarniach, Jokera, Zabójczy żart, Sandmana, pozycje z kanonu komiksu, Blueberry'ego i inne pozycje Państwo dodrukowują, czemu nie ten jeden tom - więcej osób zakupi pozostałe części, jeśli będzie można kupić całą serię).
Czy jest szansa na wznowienie Y-last men i DMZ?
Czy planujecie wydać w wersji Deluxe następujące serie: Kaznodzieja, Hellblazer, Lucyfer? Wiem, że serie były wydane, ale niestety jakość wydania w miękkich okładkach nie jest najlepsza. (Nowy lucyfer rozkleił mi się, a inny egzemplarz zaczyna się rozklejać)

Wie Pan, to są po prostu komiksy w miękkich okładkach. Nie powinny się rozklejać szybko, ale po latach, albo/i zbyt ściśnięte na półce, albo/i czytane i rozginane wielokrotnie – mogą. Nie planujemy tych serii w HC.

Czy jest szansa na ponowne otwarcie serii Hellblazer?

Nie.

Czy jest szans na wznowieni Top 10 Alana Moore'a w takiej samej edycji jak Ligi Niezwykłych dżentelmenów?

Rozważam do Deluxa.

Na przyszły rok na MFKiG zapowiedział pan wydanie "Y: Ostatni mężczyzna" oraz "Scalped" w wersjach grubszych niż standardowe wydania z Vertigo, czy bierzecie pod uwagę w przypadku ich dobrego przyjęcia wydanie/wznowienie w podobnej formie serii "100 naboi", np. po zakończeniu jednej z nich?

Europejskie
Czy są plany na dodruk brakujących tomów serii Jonka, Jonek i Kleks (dokładnie chodzi o tom 2)?

Już dodrukowaliśmy.

Czy jest szansa wydać w jednym zbiorczym tomie komiksy Rosińskiego, które ukazały się w Relaxie, Tintinie i innych czasopismach polsko-francusko-belgijskich? Wiem, że to pewnie dość skomplikowane, pewnie zależy też od Rosińskich, ale chyba był już kiedyś taki pomysł.

To nie jest proste, jak Pan napisał, ale coś kombinujemy…

Kiedy dodruk "Pasażerowie wiatru"? Porządnie wydany A4 to i schodzi.

Wciąż dostępne pierwsze wydanie. A4 to jakiś magiczny gwarant sprzedaży?

Jak na dziś dzień wygląda możliwość wydania integrala z pierwszymi pięcioma albumami Blueberry'ego, po zakończeniu serii?

W 2016 chcemy skończyć serię, a integrala z tomami 1-5 wstępnie planuję na 2017.

Czy "El Gaucho" ma szansę na dodruk/wznowienie?

Będzie w 2016.

Wznowienie "Feralnego Majora" zrobiliście na pdst. wydania z kolekcji Moebius USA. Jest szansa, że będziecie kontynuować wydawanie Moebiusa z tej serii?

Wstępnie tak.

Jest przewidziane wydanie/wznowienie w przyszłości (choćby dalszej) pozycji:

W 2016 tylko Wieczna wojna z tej listy.

BOUNCER, KWESTIA CZASU aut. Juan Gimenez, ROZBITKOWIE CZASU aut. Gillon, TOWARZYSZE ZMIERZCHU aut. Bourgeon, aut. Haldeman & Marvano: DALLAS BAR, WIECZNA WOJNA, WIECZNA WOLNOŚĆ, ARQ tom 2, BIAŁY LAMA aut. Jodorowsky, Wszelakie METABARONY (Kasty, Bronie...) i TECHNOKAPŁANI
Witam! Dziękuję za nawał komiksów, robicie świetną robotę. Córcia też dziękuje za kucyki Pony :) Proszę jednak o zdecydowaną odpowiedź co dalej z Fantasy Komiks. Komiksów jest co najmniej na kilka następnych numerów (w tym "Rozbitkowie z Ythaq" i "Lasy Opalu", ciągle nie zostało wydane zakończenie "Szafranowej nocy"!), a niestety w zapowiedziach na najbliższe miesiące cisza.

Przycisnęliśmy, tak jak by. I w 2016 nie zwalniamy.
FK - robimy tomik w grudniu, w przyszłym – 1 lub 2. Chcemy dociągnąć wymagające tego serie do końca.


Czy w "Fantasy Komiks" pojawią się kolejne tomy serii "Rozbitkowie z Ythaq"? Jest to chyba najpopularniejsza seria wydawana w tym piśmie i aż szkoda, że zamiast niej pojawiają się kolejne tomy "Sloki", serii, która ma fatalne oceny na francuskich portalach.

Ytaq – w grudniu.

Bardzo mnie cieszy, że ruszyliście Państwo znowu z serią "Blueberry". Chciałbym spytać, czy po szczęśliwym zakończeniu głównego cyklu możemy w razie dobrej sprzedaży liczyć na publikację serii pobocznych "Marshall Blueberry" i "La Jeunesse de Blueberry"?

Byśmy chcieli, ale się okaże.

Rozważacie Państwo dodruk drugiego integrala "Blueberry'ego" (budowa kolei i wojna z Indianami)?

Zrobiony.

Jak wyglądają Państwa plany wobec "Lucky Luke'a"? Niepublikowanych w Polsce historii Goscinnego zostało chyba tylko na jeden integral, a co potem? Wznowienia w zbiorczych wydaniach już opublikowanych w Polsce tomów Mistrza, integrale z komiksami innych autorów, czy może koniec serii? Pytam, ponieważ wyd. Hachette rozważa własną kolekcję z Lucky Lukiem i chciałbym wiedzieć, czy czekać na Wasze tomy.

Czekać, czekać. Kolekcji raczej nie będzie. A my dyskutujemy z licencjodawcą, jak dalej ma wyglądać obecność LL w Polsce.

Jakie komiksy Egmont planuje wznowić w 2016 roku (Sambre, Cromwell Stone, Megalex)?

Cromwell Stone.

Kiedy możemy spodziewać się ostatniego, trzeciego integrala Arq ?

2016, okolice września.

Czy w 2016 roku możemy się spodziewać cyklu Cyann (Najlepiej w dwóch integralach: tomy 1,2 oraz tomy 3,4,5,6)?

2016, tomy 1+2 w jednym, okolice sierpnia. Fajnie?

Czy na przyszły rok Egmont planuje wydać trzeci integral Wojny Sambreów - Maxime & Constance ?

Raczej 2017, razem z reprintem tomu 1.

Czy Egmont jest zainteresowany wydaniem komiksu La Femme du magicien Boucq-a?
Nie.

Czy Egmont wyda Le Démon de la Tour Eiffel Tardiego ?

Nie.

Panie Tomaszu, zdaję pytania: We Francji ukazał się ostatni tom Antares - kiedy możemy spodziewać się wydania drugiego intergala serii u nas?

2016, okolice lipca.

Czy Egmont na w planach lub rozważa wydanie innych komiksów Leo, np. Kenya lub Survivants? Kiedy możemy spodziewać się 3 integrala ARQ? Seria jest już zakończona? Czy rozważacie w przyszłości, po zakończeniu podstawowej serii, wydanie komiksów Młody Blueberry, Marshal Bluberry?

Nie w 2016.

Czy w związku z wydawaniem komiksów Burgeona planują Państwo dodruk Towarzyszy Zmierzchu?

Nie w 2016. Ale będzie Cyan.

Nie wiem czy mogę tu zadać takie pytanie, ale mam nadzieję, ze właściwa osoba odpowie w razie czego: Wydali Państwo pierwszy tom Wielkiej Kolekcji Bajek o Smerfach, kiedy kolejny tom (moja córka jest fanką)?

Koleżanki z naszego działu książki poinformowały mnie, że na pewno nie w najbliższym czasie. Zachęcam do sięgnięcia po smerfowe komiksy. I proszę pozdrowić córkę od wydawców z Egmontu.

Panie Tomaszu czy wydacie inne komiksy Leo jak tak, to jakie??

Na pewno nie w 2016.

Witam serdecznie Mam następujące pytania: Co z serią Blacksad - czy jest szansa na nowe wydania drugiego i trzeciego tomu? Czy będzie drugie wydanie pierwszego albumu Sambre? Czy coś się dzieje w temacie Wiecznej Wojny? Czy może integral razem z Wieczną Wolnością?

Blacksad – kombinujemy, co, jak i kiedy. Pewnie nie w 2016. O pozostałych powyżej. Wolność – MOŻE w 2017.

Casterman wydaje po raz kolejny Szninkla, tym razem jednak z 'oryginalną' niebieską okładką (tą, która zaginęła swego czasu Rosińskiemu). Wiem, że poprzednie wydanie z kolekcji Rosińskiego jest jeszcze gdzieniegdzie do dostania, ale może nowy integral w kolorze z nową okładką to pomysł na przyszłość do przemyślenia. http://bd.casterman.com/albums_detail.cfm?id=48900

Ciekawy pomysł.

Inne
A może album z nr 1000-cznym zrobić pod nasze propozycje? Blueberry 1-5, Kenia 1-5 lub Śladami Białego Wilka w pionie i w kolorze?

Już mam pomysł na ten 1000 album, ale bardzo trudny w realizacji. Jeśli się uda, będziecie zadowoleni. Ja już się cieszę.

Ten "Bone" jako album nr 1000 w KŚK to naprawdę dobry pomysł, nie uważa Pan?

Genialny, ale chyba nie. Ale – jeśli tego Bone’a jakiś inny wydawca końcu nie zrobi – wydam ten komiks, gdyż jest przecudowny.

A może wykorzysta Pan okazję 1000 komiksu w KŚK i sprawi sobie i nam prezent, wydając "Bone"? Okazja idealna.

:)

Cieszę się, że wśród serii rozważanych do rozszerzenia waszego Marvel Now znajduje się Daredevil, ale mam też cichą nadzieję, że zastanowicie się jeszcze nas Hawkeyem, Ms. Marvel, czy Moon Knight. Choć zdaje sobie sprawę z tego, że przykład Wonder Woman może nie zachęcać do wydawania docenianej serii z mniej znanym bohaterem...

Jeśli uda nam się zrobić, to co planujemy, fani Marvela będą BARDZO zadowoleni. Proponuję już zacząć oszczędzać.

Znamy już dokładnie zapowiedzi niemal do końca roku, więc można pokusić się o jakieś wstępne podsumowanie. Odwaliliście kawał porządnej roboty, wydaliście mnóstwo komiksów. Dla mnie najważniejszymi wydarzeniami są Pasażerowie wiatru, powrót Blueberry'ego i Amerykańskiego Wampira, komiksy Andreasa, DC Deluxe, dokończenie Sandmana. A także to, że serie wydajecie w należytej częstotliwości. Patrząc na zapowiedziane serie z Vertigo/DC, mogę stwierdzić, że przyszły rok szykuje się jeszcze lepszy!

Dziękuję za dobre słowo, w imieniu zespołu, który się w tym roku napracował bardzo. A w przyszłym roku też mamy fajne plany.

W związku z powrotem na rynek komiksu "dziecięcego", chciałbym spytać czy byłaby szansa na takie tytuły jak: Hugo, Marine, Daniel Dudek ? Komiksy te pojawiły się w Polsce ponad 20 lat temu jeszcze w "epoce dużych nakładów", dzięki czemu także starsi czytelnicy (kierujący się nostalgią) mogliby być nimi zainteresowani.

Robimy Hugo. Reszty nie.

Czy Egmont mógłby nie wydawać komiksu Hugo? Marzę o fajnym integralu, ale ostatnio p. Tomasz pisał, że integral to zbyt wielkie ryzyko. Wiec proszę zostawcie tą serię innym wydawcom - na pewno znajdzie się ktoś kto przygotuje znakomite wydanie zbiorcze...

Oddać Hugo? W życiu.

A ja chciałbym w tym temacie się wyżalić. Drogi Egmoncie, nie podoba mi się, że "Batman - Detective Comics t. 3: Imperium Pingwina", "Szpon t. 2: Upadek Sów" oraz "Batman - Detective Comics t. 4: Gniew" zostały wydane ewidentnie ze zbyt ciemnymi planszami. Powiedzmy, że to może zdarzyć się raz (w końcu to polski rynek), ale widzę, iż nabycie Waszego komiksu nadal nie gwarantuje 100% jakości, tym bardziej że historia powtarza się w albumach Marvel NOW. Odebraliście mi sporo frajdy w czasie lektury. Czy moglibyście bardziej o mnie zadbać?
Przyłączam się do głosów twierdzących, że wasze komiksy są drukowane zbyt ciemno w porównaniu do oryginałów (NDC, Marvel Now).
Czy cały czas komiksy z serii Marvel NOW oraz Nowe DC Comics będą drukowane ciemniej od oryginalnych wydań Amerykańskich?
Dołączam się do pytania jednego z użytkowników powyżej i chcę zwrócić uwagę na problem za ciemno wydrukowanych komiksów ( ostatnio ALL NEW X-MEN wygląda pod tym względem naprawdę nieciekawie). Nie znam procesu produkcyjnego ,ale czy naprawdę nie macie kontroli nad tym jak są drukowane Wasze pozycje, jakiegoś wglądu do próbek druku itp. Wiem, że temat ten sygnalizuje wielu czytelników na różnych forach.

Proszę spojrzeć na różne edycje tych samych amerykańskich komiksów wydane przez oryginalnych wydawców. Mają różne kolory – bo to zależy od papieru, techniki druku, ostatecznego przygotowania plików. Z faktu, że jedna edycja jest ciemniejsza, a druga jaśniejsza NIE wynika, która jest błędna. Ale żeby było, nomen omen, jasne, przyglądamy się tej kwestii i dyskutujemy ją z naszymi drukarzami. A nasi Licencjodawcy uważają, że bardzo ładnie wydajemy ich komiksy.

Panie Tomku, jako że Egmont posiada prawa na wyłączność komiksów Janusza Christy, to proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
-Czy poza granicami polski, są wydawane komiksy Janusza Christy?

Nie.

-Czy któryś z oddziałów Egmontu wydał w przeszłości komiksy Christy?

Nie.

-Czy możliwe było by wydanie u nas jak i w krajach w których Egmont prowadzi działalność wydawniczą, wydanie kolekcji, coś na wzór kolekcji HATCHETTE ( kolekcja Thorgala, WKKM) zawierającej komiksy Janusza Christy?

Nie (Egmont nigdzie nie wydaje partworków).

-Jeśli istnieje choć ciut szansy na wydanie takiej kolekcji, to czy komiksy czarno-białe jak i kolorowe mogły by być na nowo pokolorowane, tak jak w przypadku nowego wydania Asteriksa?

Nie.

-Czy wydawane przez Was komiksy miękko okładkowe mogłyby mieć skrzydełka, podobnie jak komiksy z MARVEL NOW?

Nie (bo nie chcemy forsować ceny).

-Czy istnieje szansa żebyście do wydawanych przez Was komiksów z linii DC DELUXE dołączali przezroczyste foliowe owijki? Fajna plastikowo-foliowa owijka była przez Was zastosowana w pierwszym wydaniu komiksu BATMAN-Śmierć rodziny. Obwoluty niestety mają to do siebie że szybko się niszczą, a takie owijki zabezpieczały by je przed uszkodzeniem. Jeśli to dodatkowe koszta, to z chęcią skusiłbym się na nie, gdyby były sprzedawane przez Was osobno w sklepie firmowym.

Plastikowa obwoluta na Batmanie to drogie, jednorazowe działanie marketingowe. Ja czytam bez obwoluty, a w obwolucie stawiam na półce.

Czy odrodzenie rynku komiksowego w Polsce w ostatnich dwóch latach ma w Egmoncie przełożenie na podwyżki wynagrodzeń i premie finansowe dla pracowników ?

To tajemnica – nasza i naszych urzędów skarbowych J.

Jako osoba kierująca Klubem Świata Komiksu, największego wydawcy w kraju ma Pan konkretne informacje o naszym rynku. Na jaką liczbę osób szacuje Pan liczbę osób regularnie czytających / kupujących komiksy w Polsce?

Nie dysponuję takimi danymi.

Witam. Mam lekkie wyrzuty sumienia, bo miejsce na zadanie takiego pytania jest chyba nieodpowiednie, ale nie mam jak zrobić tego inaczej.... Panie Tomaszu- drugi tom "Białej Reduty" bliżej, czy dalej? A co tam, najwyżej Pan nie odpowie:) I żeby nie było, to teraz na temat- czy kwestie "okołoincalowe" (Technokapłani itd....) definitywnie przejęło już inne wydawnictwo i ew. wznowień należy się spodziewać tylko z tamtej strony? Pozdrawiam

Biała Reduta 2 – w przyszłym roku. Za dużo tych komiksów wydaję i trochę mam deficyt czasu i wolnej mózgownicy. Ale warto poczekać, myślę, bo sporo się w tym drugim tomie będzie działo…
Incal jest już w cudzych rękach.


Panie Tomaszu,
gratulacje z powodu wydania kilkanastu świetnych tytułów w tym roku. Od razu przejdę do pytań:
Stare DC:

Dziękuję, ale o DC pisałem powyżej (to co miałem do napisania).

1) Na ostatnim MFGiK zapowiedział Pan wydanie "JLA Morrisona". Czy w planach jest wydanie całej serii JLA z tego okresu (poczynając od Morrisona w 1997 r. a kończąc na JLA vol. 19 Boba Harrasa z 2006 r., po drodze zaliczając m.in. run Marka Waida z "Tower of Babel") czy też zamierzacie wydać tylko JLA autorstwa samego Morriona (w oryginale - 6 TPB)?

3 tomy Morrisona w 2016. Proszę mnie nie pytać o rok 2028.

2) Na MFGiK wspominał Pan, że planujecie wydać JLA w twardych oprawach - czy to znaczy, że będziecie wydawać tę serię w grubszych wydaniach (zawierających 2 oryginalne TPB - tak jak w wypadku np. Scalped)?

JL będzie w HC, tak jak wychodzi w USA.

3) Czy w planach jest może również wydanie "JLA: Year One" Waida lub może "DC One Million" Morrisona (oba komiksy są z tego samego okresu co run Morrisona w JLA)?
4) Czy macie w planach wydanie całej serii Batman/Superman, czyli 12 TPB (czy na razie tylko jej część, np. sam run Loeba (pierwsze 4 TPB))?
5) Bardzo spodobał mi się Państwa pomysł zaprezentowania polskim czytelnikom jakiegoś dobrego runu ze starego DC. Mam nadzieję, że kiedyś skusicie się na zaprezentowanie w podobnej formule runu Geoffa Johnsa w Green Lanternie (zahaczającego o NEW 52 - osobiście wolałbym dużo bardziej niż Flasha, ale to oczywiście tylko moje osobiste preferencje ;) )

Gotham, JL, B&S, Jonah – to są świetne stare runy. 4 nowości w 2016!

6) Ta kwestia była już poruszana kilka jeśli nie kilkanaście razy, ale może w związku z Państwa zacieśnioną współpracą z DC, a także powrotem do wydawania serii ze starego DC coś się zmieniło stąd moje pytanie - czy choćby rozważają Państwo powrót do "Potwora z Bagien" lub "Top 10" Moore'a (jeśli nie w bliższej to w dalszej przyszłości)? Może spróbować jeszcze raz z tymi seriami w ekonomicznej formie (miękka okładka zamiast twardej)?
7) Czy jest szansa na wydanie zbierającego znakomite recenzje komiksu "JSA The Golden Age" Jamesa Robinsona (jeśli nie w DC Deluxe to może jako luźnej historii w formacie zbliżonym do Marvel Now i niższej cenie)?
Nowe DC:
8) Czy rozważycie wprowadzenie jakiejś tańszej formy wydania dla komiksów z Nowego DC, np. okładka SC, wycięcie dodatków (np. alternatywnych okładek, zapowiedzi) czy nieco cieńszy papier? Część nakładu mogłaby być drukowana tak jak obecnie, a część - w wersji bardziej ekonomicznej, tak żeby każdy mógł wybrać to, co mu bardziej pasuje.

Na razie HC, dzielenie nakładu na 2 formaty w polskich realiach nie ma sensu.

Szczególnie fajnie by było gdybyście rozważyli wydawanie Nowego DC w bardziej ekonomicznej wersji w odniesieniu do planowanych, nowych tytułów (Flash czy Harley Quinn).
9) Czy będzie wydany kolejny tom Ligi Sprawideliwości z New52 - "Forever Heroes" (tie-in do Forever Evil)? Jeśli tak - to w 2016 roku czy też w przyszłym roku robicie odpoczynek od Ligi?

Będzie Liga w 2016.

10) Czy wydacie 2. tom Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości czy komiks ten to był tylko jednorazowy "strzał" związany z crossoverem Wieczne zło?

Jeszcze nie wiem.

11) Czy zamierzacie kontynuować Wonder Woman po zakończeniu runu Azzarello?

Jeszcze nie wiem.

Marvel:
12) Czy w roku 2016 rozważacie wydanie jakichś one-shotów ze starszymi, kultowymi historiami Marvela - na różnych forach można przeczytać wiele narzekań na to, że w WKKM pominięto tak dobre historie jak np. Messiah Complex, Second Coming, Annihilation, Infinity Gauntlet czy choćby Warlock Jima Starlina (wydane w wersji brytyjskiej kolekcji a pominięte w czeskiej i najprawdopodobniej polskiej)?
Komiksy Europejskie:
13) W poprzedniej turze odpowiedzi pisał Pan, że rozważacie ponowne wydanie Wiecznej Wojny i Wiecznej Wolności. Czy w chwili obecnej wiadomo może już coś więcej w tej kwestii (szanse zwiększyły się/ zmniejszyły się) czy na razie nic więcej nie wiadomo?
14) Podobne pytanie widziałem już w tej turze pytań, ale ja zapytam bardziej ogólnie - czy w chwili obecnej choćby rozważają Państwo powtórne wydanie pierwszych komiksów z serii Plansze Europy: Cromwell Stone, Biały Lama, Dallas Barr czy Towarzysze Zmierzchu lub Świata Edeny i Nowy Jork (to akurat Mistrzowie Komiksu)?
Najbardziej oczywiście czekam na Cromwella - mogliby Państwo pokusić się o wydanie tego komiksu w powiększonym formacie (tak jak np. "Garaż Hermetyczny" Moebiusa), co na pewno sprawiłoby, że komiks kupiłoby część fanów mających już pierwsze wydanie ;)
15) Czy jest szansa na wznowienie Tetralogii Potwora (w integralu lub w pojedynczych zeszytach)?

Nie.

Inne:
16) Czy będą Państwo dodrukowywać brakujące tomy Lucyfera tak jak robicie to w przypadku Baśni (obecnie tom 2 Lucyfera jest niedostępny)?

Dodrukowaliśmy.

17) W poprzedniej turze pytań napisał Pan odnośnie DC Deluxe, "nie zamierzamy zmieniać standardu wydawniczego kolekcji". Innymi słowy - zostają czarne okładki. Nie będę pytał skąd taka decyzja, bowiem domyślam się, że jest ona podyktowana kwestiami ekonomiczno-kosztowymi (na temat których Pan się nie wypowiada), jednak pozwolę sobie na zasugerowanie rozważenia jeszcze tej decyzji.
Żeby wyrazić się jasno - nie namawiam do tego by Egmont specjalnie sam projektował okładki pod obwolutę - wiele wydanych komiksów (np. Czerwony Syn, Ziemia jeden czy Mroczne odbicie) ma również w wydaniu oryginalnym czarne okładki - te oczywiście możnaby zostawić czarne - tak jak są w oryginale.
Ale są też komiksy takie jak Azyl Arkham czy Nowa Granica, które pod obwolutą w wydaniu oryginalnym mają rysunek. Na pewno miał Pan w ręku wydaną przez Muchę Sprawiedliwość i przyzna Pan, że wspaniała ilustracja Rossa, do tego lakierowana pod obwolutą wygląda fantastycznie. Szkoda, że Egmont nie wyda w takim kształcie chociażby Nowej Granicy, gdzie pod obwolutą w oryginale jest fajny, lakierowany rysunek Cooke'a. A może - ze względu na przesunięcie daty premiery tego komiksu na grudzień - jest jeszcze czas by to zmienić?
Reasumując - Może rozważyłby Pan jeszcze zmianę decyzji co do możliwości drukowania rysunków na okładkach w NIEKTÓRYCH Deluxach... :)?
Dodam jeszcze, że tak jak w wypadku prawie każdej innej kwestii, na forach komiksowych użytkownicy różnią się opiniami, tak w wypadku czarnych okładek linii Deluxe są zadziwiająco zgodni - te okładki są brzydkie (w najlepszym razie zdarza się ktoś, kto napisze, że okładki są mu obojętne, ale nie spotkałem się jeszcze z wypowiedzią, że komuś bardziej podoba się, że pod obwolutą jest czarna okładka niż normalna, z rysunkiem).

Uważamy, że to ładne, eleganckie wydanie. Rozumiemy, że ktoś uważa inaczej, ale nie będziemy zmieniać formatu wydawniczego kolekcji.

18) Na koniec - trochę krytyki. Na forum gildii komiksu (ten wątek na stronie http://www.forum.gildia.pl/index.php/to ... 3.540.html ) spotkałem się z kilkoma (podkreślę - udokomentowanymi) przykładami błędów w tłumaczeniu Azylu Arkham, powielonymi jeszcze z I wydania tego komiksu. Trochę szkoda, że nie udało Wam się skorygować tych błędów - tym bardziej, że takie dzieło, jeden z najlepszych komiksów z Batmanem szczególnie chciałoby się mieć idealne. Niemniej jednak nie chciałbym narzekać na to co się już stało, miałbym zamiast tego pytanie: czy jest szansa, że w razie dodruku tego komiksu (a wiedząc jak sprzedają się komiksy z Batmanem zapewne jest szansa, że za jakiś czas będzie dodruk tego komiksu - tak jak dodrukowaliście inne pozycje z gackiem) komiks zostanie przejrzany pod kątem tłumaczenia, a błędy - poprawione?

Moje 20 letnie doświadczenie wydawcy mówi, że, jak to Pan ujął, „udokumentowane” błędy tłumacza zazwyczaj są efektem subiektywnej opinii innego tłumacza (co nie oznacza, że nie zdarzają się). Na dziś nie mamy żadnych planów wznawiania tego komiksu.

19) Dlaczego zdecydowaliście się wyciąć z Azylu Arkham jeden z całostronicowych rysunków Jokera autorstwa McKean'a (to drugi rysunek od końca w oryginalnej wersji)? (w polskiej wersji pojawia się za to posłowie p. Kamila Śmiałkowskiego, co może sugerować, że usunęliście rysunek McKeana po to by wstawić posłowie Śmiałkowskiego).

Ponieważ uznaliśmy, że dla polskiego czytelnika ważniejsza jest obecność lokalnego posłowia niż jednego rysunku twórcy komiksu. Komiksy z linii Deluxe kupuje wielu nowych czytelników (a już na pewno – niespecjalistów) – jak Pan zapewne zauważył, staramy się objaśniać im konteksty poszczególnych albumów, ich związki z innymi tytułami, wagę w historii uniwersum.

Czy jest to efekt jakiegoś błędu? (Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić by było inaczej, bo dodrukowanie jednej strony ekstra nie zwiększyłoby chyba znacząco kosztu komiksu, a nie wydaje mi się też by DC nie chciało się zgodzić na dodanie 1 strony z posłowiem, ale zgodziło się na wycięcie ilustracji McKeana i wstawienie w to miejsce posłowia). Jeśli to błąd - czy można by dodać tę ilustrację w którymś z następnych Deluxów?
Zaznaczam, że raczej nie zaliczam siebie do specjalnych komiksowych purystów. Nie rozdzierałbym szat gdybyście zdecydowali się usunąć np. jakąś alternatywną okładkę z komiksu z Nowego DC, których często jest wiele na końcu komiksów, a które niewiele wnoszą i zaliczyłbym je raczej do artystycznej "masówki". Ale usunięcie całostronicowej ilustracji takiego artysty jak Dave McKean to już trochę inna sprawa (tym bardziej, że jeżeli już koniecznie coś trzeba było usunąć to dlaczego nie zrobiliście tego z jedną ze stron ze szkicami Morrisona czy szkicami McKeana, których jest cała masa, niewiele wnoszą, a są... cóż - niejako z definicji, jako szkice, estetycznie o wiele brzydsze niż całostronicowa ilustracja McKeana) - stąd też mam nadzieję, że to po prostu zwykły błąd i że będzie możliwe dołożenie jeszcze tej ilustracji do innego komiksu :)
Po pierwsze, dziękuję za świetne zapowiedzi DC na 2016 i czekam z niecierpliwością na ogłoszenia w sprawie Marvela i komiksów europejskich. Co do pytań:
1. Czy planują Państwo może dodruk lub wydanie w innej formie "Nawiedzonego rycerza" lub "Supermana: Na wszystkie pory roku"?

Nie.

2. Bardzo podoba mi się kształt i cena komiksów z Marvel NOW!, ale czy mogliby Państwo przyłożyć trochę więcej uwagi do kwestii redakcji i korekty? Przyznam szczerze, że na razie oprócz "Wojny bez końca" przeczytałem w polskim wydaniu tylko pierwszy tom "Superior Spider-Mana", ale podczas jego lektury rzuciło mi się w oczy parę lekkich niedociągnięć, np.:
- w paru miejscach gazeta "Daily Bugle" zmienia nazwę na "Daily Budge";
- pojawia się błędna forma "Ottem" zamiast poprawnej "Ottonem";
- skrócony pseudonim "Doc Ock" odmieniany jest niekonsekwentnie: raz używana jest forma "Doka Ocka", a raz "Doca Ocka" (może po prostu "Doc Ocka"?);
- pseudonim złoczyńcy "Vulture" jest przetłumaczony jako "Sęp", choć chyba zwyczajowo zostawia się go w oryginalnej formie (którą widziałem np. w "Spider-Manie" 8/96 z TM-Semic albo w "Spider-Manie: Niebieski" z WKKM);
- często używane wobec Octaviusa określenie "Master Planner" jest w nazwie planu na ekranie komputera na wpół przetłumaczone jako "Master Strateg";
- trochę dziwi mnie spolszczenie starego, wyśmiewanego pseudonimu Trapstera "Paste-Pot-Pete" na "Pełen-Pasty-Pete". Czy nie zręczniej było pozostawić angielską wersję (śmieszną samą w sobie przez swoje brzmienie) i ewentualnie wyjaśnić jej znaczenie w przypisie (a może w tej serii wydawniczej to niemożliwe ze względów technicznych)? Poza wszystkim, w tym znaczeniu "Paste" to raczej nie "Pasta", tylko "Klej" (ulubiona broń tego superłotra).

Błędy staramy się eliminować, oczywiście. Decyzje translacyjne (np. co do tłumaczenia nazw oryginalnych) – zawsze dyskusyjne, nasi tłumacze i redaktorzy często się o nie kłócą, no ale finalnie, jakieś decyzje, ich zdaniem optymalne, zostają podjęte.

Czy nie dałoby rady wydawać komiksów z Nowego DC w takiej formie jak Marvel Now? (np. połowy nakładu) Po co wszystko pchać do HC?

Bo te komiksy są zazwyczaj bardzo grube, więc i tak nie bylibyśmy w stanie sprzedawać ich za 40-50 zł. Ale w 2016 ruszamy z DC „na miękko” – Jonah Hex, Gotham, Superman&Batman.

Egmont ma w planach wypuszczenie ankiety dla swoich czytelników?

W jakiej sprawie?[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

hellboyjr -

Po cichu liczyłem, że będzie jeszcze jakaś europejska niespodzianka oraz że ujawnią więcej tytułów z DC Deluxe, ale i tak się cieszę, bo potwierdzili wcześniejsze pogłoski na temat HUGO.

Xavier83 -

Czyli seria Uncanny X-Men vol. 3 zostanie wydana ?
bo ta odpowiedź "NIE" chyba tyczyła się tych innych pytań ?

Sybirak14 -

super zapowiedzi-jestem bardzo zadowolony !!! Jedynie czego mi zabrakło to informacji o 100nabojach

Corto Maltese -

Zaczynając od tego co uważam za dobre wieści: "Hugo"! Biorę w ciemno, choć minęło już wiele, wiele lat odkąd miałem ten komiks w rękach. "Deadpool" i poszerzenie oferty Marvel NOW - również mi się podoba, choć do tej pory kupuję jedynie serie z 'Avengers' w nazwie, to może, jak budżet pozwoli, dokupię GotG, a jak wyjdzie "Infinity", zakupię na pewno. "Flash", "Flashpoint", "Kryzys na nieskończonych ziemiach", "Scalped", "Jonah Hex", "Batman", być może "Gotham Central" i "JLA" run Morrisona... itd. Komiksy od Egmontu często będą gościć w moim koszyku z zakupami w 2016 roku.
Są jednak i mniej dobre wieści - brak "Blacksada 2 i 3 w 2016 (czytałem całą serię, lecz bez "3" kolekcja niekompletna, a tego żaden czytelnik komiksów nie lubi ; ) ), brak wznowienia "Towarzyszy Zmierzchu" w 2016 (gdybym nie czytał i nie wiedział jakie to dobre, nie byłoby tego pragnienia posiadania tego dzieła w kolekcji). Trzeba się uzbroić w cierpliwość.
Mam też swoją małą, osobistą nadzieję, że Blueberry będzie dostępny, czytałem tomy 1-3 i chciałbym uzupełnić kolekcję o wszystkie tomy, od pierwszego. Generalnie, dobre lub bardzo dobre informacje.

jordan_jo -

bardzo żałuje, że nie będzie serii Batman i Robin z new 52 ;(

nrt -

Jak zwykle w zapowiedziach Egmontu znalazło się kilka pozycji typu "musiszmieć". Na szczęście dla mojego portfela nie cała oferta mnie interesuje bo bym zbankrutował, a tak wybiorę tylko perełki.

General75 -

Mam nadzieję że się już nie powtórzy taka sytuacja: wypada wrześniowa runda odpowiedzi i czekamy na nie pięć miesięcy.