baner

NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada: KŚK (czerwiec 2015)


Tomek Kołodziejczak odpowiada na kolejną turę pytań z forum do Egmontu. Sprawdźcie, co tym razem zdradził, jakie są jego ulubione komiksy i co sądzi o propozycji stałej ceny książek! W tej turze odpowiedzi zostały udzielone tylko na pytania, na które można było udzielić konkretnej odpowiedzi, a wszystko zostało poprzedzone obszernym komentarzem wydawcy. Co sądzicie o takiej formie?
Szanowni Państwo
Dziękuję za pytania, niestety nie mam dla Państwa zbyt wielu nowych komunikatów.
Praktycznie całe nasze plany dotyczące roku 2015 ogłosiliśmy i zaprezentowaliśmy – na naszej stronie www, w ulotkach dołączanych do poszczególnych kolekcji, na spotkaniu w trakcie majowych targów książki.
Nad szczegółowymi planami na 2016 pracujemy, ale realnie będziemy je ogłaszać późną jesienią tego roku, zapewne w listopadzie.
Dlatego praktycznie nie odpowiadam na żadne szczegółowe pytania dotyczące konkretnych tytułów. Za wszystkie propozycje dziękuję, kilka fajnych pomysłów na Państwa listach znalazłem.


DC w 2015 ogólnie:
mamy plan kontynuować linie Nowe DC (1-2 tomy miesięcznie), Deluxe (1 tom miesięcznie), Baśnie (do 15 tomu), Amerykański Wampir (do 5 tomu), Sandman (do 10 tomu), wydamy też Luthora (w Obrazach Grozy, tak jak Jokera, bo to seria).
Niedostępne na rynku tomy Sandmana będą dodrukowane, podobnie jak Strażnicy i V jak Vendetta (zapewne w końcówce 2015).

Okładki Deluxe – nie zamierzamy zmieniać standardu wydawniczego kolekcji, wzorujemy się tu na standardzie hard coverów oryginalnego New 52 (tylko format mamy większy, deluxowy). NIE planujemy jeszcze większych formatów dla żadnych tytułów DC (typu Absolute).

Wonder Women – na pewno wydamy wszystkie tomy do końca runu Azarello i mamy nadzieję, że cudowna brunetka na tyle przypadnie do gustu polskim czytelnikom, że będzie można kontynuować jej przygody także później. Osobiście, uważam tę serię za jedną z najlepszych w ramach całego Nowego DC, i od strony scenariuszowej i kapitalnych rozwiązań plastycznych.

JL – tak przeprowadzimy fabuły do Trójcy i Odwiecznego zła, by nie dublować zeszytów w kolejnych trejdach (co miało miejsce wydaniach amerykańskich). Mamy zamiar kontynuować JL po tym wydarzeniu.

Częstotliwość wydawania poszczególnych serii – kiedy wprowadzamy nowe serie (a tego się Państwo często domagacie) musimy: wydawać więcej komiksów miesięcznie i/albo rozrzedzić tempo wydawania poszczególnych serii. To sprawia, ze tempo wydawania niektórych serii spadło. Nie sądzimy bowiem, że rynek przyjąłby np. 3 tytuły serii Nowe DC miesięcznie, w szczególności, że wydajemy też sporo innych komiksów superbohaterskich.


Dark Horse w 2015 ogólnie:
będą nowe tomy Usagiego i Wiedźmina.

Marvel w 2015 ogólnie:
zaczynamy od 6 serii (nie licząc wydanego już Avengers ONG), to sporo, jeśli się chce w miarę regularnie wydawać ich kolejne tomy. Od lipca do wrześnie na rynek będą więc trafiać po 2 tomy miesięcznie, potem dostosujemy tempo do wyników sprzedaży. Bardzo chętnie rozszerzymy ofertę, a tytuły takie jak Daredevil, Deadpool, Hulk są na naszej liście. Wszystko zależy od obiorców – ale wydaje nam się, że dostarczamy dobrze wydane komiksy w naprawdę atrakcyjnej cenie (39,99 zł).
W 2015 skupiamy się na Marvel Now, co potem – zobaczymy. No, ale kanon marvelowski jest świetnie obsłużony przez kolekcję Hachette…

Ceny Marvel/DC – sprawa jest prosta. Komiksy Marvela są (w większości i standardowo, bo zdarzają się wyjątki, oczywiście) znacznie cieńsze niż komiksy DC. To umożliwiło nam zejście z ceną okładkową do poziomu 39,99 zł. Cała linia Marvel Now! (zwykle 120-144 strony) będzie drukowana w miękkiej oprawie, a Nowe DC w twardej (zwykle ponad 160 stron, często ponad 200). Ale nie oznacza to, że nie możemy wydać innych komiksów z DC na miękko i odwrotnie.


SW:
Komiksy z linii Legendy (a więc klasyka z Dark Horse’a) będzie się ukazywać w takim standardzie wydawniczym jak komiksy Marvel Now!. Ponieważ są to grubsze książki ich cena będzie wynosić 49,99 zł.

Nowe, Marvelowskie, komiksy SW zaczniemy wydawać już w 2015 roku, jesienią. Więcej szczegółów (co, kiedy, w jakim formacie, za jaką cenę) będę mógł podać pod koniec lipca.Poniżej odpowiadam tylko na te pytania, gdzie mogę/potrafię coś konkretnego zakomunikować (choć czasami ten „konkret” też będzie mocno niekonkretny).

CZY WYDACIE?
Czy nowa/nowe serie z Vertigo, które wprowadzicie w 2016 roku, będą wydawane w standardzie "Baśni" i "Lucyfera" (pojedyncze tomy w miękkiej oprawie), czy może też coś w stylu oryginalnych wydań Deluxe?

Nie mamy jeszcze decyzji, konsultujemy się z licencjodawcą. Tak jak pisałem na wstępie – konkretne informacje będę miał jesienią.


Jakich pozycji poza Baśniami możemy spodziewać się od Vertigo w przyszłym roku?
Czy po "Pasażerach Wiatru" przyjdzie kolej na "Le cycle de Cyann"?

Chcielibyśmy, oczywiście. W twardej oprawie.

Czy z komiksów Eisnera zostało Wam jeszcze coś do wydania?
The Collector- Sergio Toppi???
Kiedy można liczyć na 2. wydanie zbiorcze "Anteres"? Bo z tego co na tą chwilę wiem, to że premiera 6. tomu jest zaplanowana w Francji na 28 sierpnia.
Czy są w planach wydawniczych kolejne serie LEO: Kenya / Namibia?
Czy wiadomo coś już na temat drugiego integrala Antares?
Jest szansa na kolejne komiksy LEO?

Drugi Antares w 2016

Czy jest szansa na wydanie przepięknie ilustrowanego komiksu "Wika" Daya i Ledroita?
Czy rozważacie Państwo wydanie jakiegokolwiek komiksu Jose Ortiza ( np. Hombre ) ?
Kiedy możemy się spodziewać drugiego integrala "Pasażerów Wiatru"?

Listopad 2015

17 czerwca ma trafić do sprzedaży ostatni 18-ty ARQ. Czy w tej sytuacji Egmont rozważa wydanie ostatniego trzeciego SZEŚCIOTOMOWEGO integrala Arq jeszcze w tym roku?
Czy planujecie jakieś komiksy Andreasa na przyszły rok (Mobilis ?)
Czy rozważacie wydanie cyklu Cyann Bourgeona? Jeśli tak, to błagam tylko nie
w kolekcji SF miękką ze skrzydełkami...
Czy powrót do Blueberrego oznacza także możliwość kontynuacji Bouncera
Czy wydacie w integralu (np. z numerem 0) pierwszych pięć komiksów z serii Blueberry wydanych kiedyś przez Podsiedlika?

Taki mamy wstępny plan, o ile sprzedaż nowych tomów ruszy (całą serię chcemy wydać do końca 2016).

W oczekiwaniu na kolejny, tym razem zbierający 3 tomy, integral Blueberry'ego, zapytam czy są już wstępne plany na przyszły rok z kolejnymi integralami? Zauważyłem w ostatnim czasie większe zainteresowanie tą serią, mam nadzieję, że przekłada się ono na większą sprzedaż i tym samym szczęśliwie doczekamy się zakończenia serii.
Może warto zastanowić się nad kontynuacją przygód Giuseppe Bergmana?
Proponuję wydanie dwóch integrali komiksu Wody Morteluny
Jak wyglądają Państwa plany dotyczące komiksów z Lucky Lukiem? Czy seria ta będzie kontynuowana?
Czy myślał już Pan nad wydaniem zbiorczym Hugo? Chciałbym zachęcić Pana do wydania integrala i zniechęcić do wydania zeszytów (które, gdyby wyszły to na pewno na lata zablokowałyby wydanie zbiorcze). Mi (myślę, że nie tylko mi) chodzi o integral. Nie potrzebuję zeszytów, które cały czas są dostępne. Chcę się dowiedzieć czy Egmont jest skłonny wydać integral. Jeśli tak to byłoby super, ale jeśli Egmont myśli o zeszytach, to może lepiej zostawić Hugo innemu wydawcy, który wyda integral.

Też bym chciał mieć integral na półce. Proszę jednak wziąć pod uwagę fakt, że Hugo to komiks dla dzieci. Rodzice nie są skłonni zapłacić stówę za jeden gruby tom, nawet jeśli będzie on zawierał 5 części - więc integral to wydanie tylko i wyłącznie dla kolekcjonerów…
Na razie za wcześnie mówić o konkretach, nie mamy oferty od licencjodawcy. Ale Hugo jest na naszej liście zainteresowań, nie ukrywam. Uwielbiam ten komiks.


Czy rozważacie wejść na rynek z jakimś komiksem Tony-ego Sandovala?

Nie.

Czy dokończycie Largo?

Nie.

Czy Egmont ostatecznie zrezygnował już z wydania kolejnych tomów Largo WIncha?
są w planach jakieś inne pozycje Alana Moora?
Czy prace rysownika Christiana Denayera,np.seria"Gord" lub seria "Wayne Shelton" brane były pod uwagę przez wydawnictwo ? Seria Wayne Shelton do której pisze scenariusz Van Hamme wyszła w integralach (po 3 albumy), które wydaje mi zasługują na uwagę i nie wymagają rekomendacji ?
Egmont ma Vertigo, czy więc jest jakaś szansa na wydanie Y:The Last Man? W Stanach wydali go w fenomenalnych integralach. Skoro mamy dodruki Yansa, to chyba jest zapotrzebowanie na taką formę seriali?
Pytanie bumerang: jak na dzień dzisiejszy wyglądaja możliwość kontynuowana "Składu Głownego"?

Nie będziemy kontynuować, ale z tego co wiem, są polscy wydawcy zainteresowani przejęciem tytułu (a my go „zwolniliśmy”).


Zdania nie zmieniliście, czy może po restarcie "Blueberry'ego" i "Amerykańskiego Wampira", "Skład Główny" też dostanie swoją szansę?

WZNOWIENIA
Czy jest szansa na twardookładkowe edycje serii: Lucyfer, Baśnie, Kaznodzieja, Hellblazer, Hellboy, tak jak miało to miejsce w przypadku Sin City i Sandmana?

Nie.

Czy będą dodruki brakujących tomów Sandmana? Na tę chwilę tom 7 jest już niedostępny (włącznie ze sklepem Egmontu i Gildii) - pojawił się na kilka dni/tygodni i znikł zanim zdążyłem go kupić. Podziękowania za odpowiedź.
Będą dodruki Sandman 3 Kraina Snów i Sandman 7 Ulotne życia?
Kiedy dodruk 7 tomu Sandmana?

Po tom 7 zapraszam do księgarń, jest dostępny. Brakujące tomy będziemy dorabiać sukcesywnie.


Czy po zakończeniu wznowienia Sandmana, możemy spodziewać się również wydania Śmierci w twardej oprawie?

Tak, w 2016.

Czy wiadomo coś nowego na temat wznowienia Cromwella Stone'a? Jest szansa na jego wydanie w 2016?
Czy przy okazji wydania Arq tom 3, będzie dodruk, wznowienie Arq tom 2?
Jakie wznowienia/reedycje planujecie w 2016 roku (Sambre? Cromwell Stone?)?
Ostatnio wydajecie/wznawiacie państwo całkiem sporo Bilala, jest zatem szansa na Tetralogię Potwora? Na chwilę obecną praktycznie nie da się jej zdobyć nawet na rynku wtórnym.
W zeszłym roku wznowiliście "Trylogię Nikopola". Czy rozważacie może też ponowne wydanie "Tetralogii Potwora"?
Jest jakaś szansa na wznowienie mangi Eden?

Żadna.

Czy można wiedzieć nad jakimi tytułami Vertigo myślicie państwo w perspektywie przyszłego roku? Będą to nowości, klasyczne tytuły czy może wznowienia serii wcześniej u nas wydawanych? Czy jest wśród nich Unwritten Mike'a Careya albo tytuły powiązane z główną serią Sandmana (Noce nieskończone, Śmierć)?
Wiele osób czeka na wznowienie trylogii Incal z pierwotnymi kolorami. Czy doczekamy się go w 2016 roku?
W jednej z poprzednich tur odpowiedzi napisał Pan, że rozważają Państwo wznowienie "Incala" w oryginalnych kolorach oraz innych komiksów ze świata Incala (prawdopodobnie w 2016 roku). Czy wobec faktu wydania przez inne wydawnictwo "Final Incala" rozważania te są jeszcze aktualne? Innymi słowy czy są szanse na wznowienia tych komiksów przez Egmont czy w obecnej sytuacji raczej nie?
Jeśli byłyby szanse na wznowienie Incala przez Egmont czy byłaby szansa wydania go w powiększonym formacie (320x240 mm) - takim w jakim Scream Comics wydało "Final Incala"?
Czy Incala z oryginalnymi kolorami wciąż należy oczekiwać po Egmoncie, czy prędzej po nowym wydawnictwie, Scream Comics, które zaczyna publikować u nas komiksy z Humanoides?
Co z Blacksadem? Będą wznowienia czy jednak z nich zrezygnowaliście?
Wyczerpał się nakład Thorgala -Tarcza Thora- czy będzie dodruk (czy planujecie dodruk wcześniejszych tomów w miękkiej okładce czy tylko są dodruki w twardych)

Nie wątpię, że np. w empiku, ten tom Pan kupi. Zasadniczo: nie robimy już dodruków w miękkich oprawach i staramy się mieć pełną ofertę wersji HC. Zdarza się jednak, że mogą wystąpić kilkumiesięczne przerwy w dostępności – bo np. wiemy, że towar jest na rynku i spodziewamy się zwrotów (choć chwilowo u nas w magazynie go nie ma).


Wieczna Wojna/Wolność - w dowolnej postaci (choć najlepiej - integralnej)?

Rozważamy.

Integrale "W poszukiwaniu Ptaka Czasu"? W USA niebawem będzie miało premierę takie fajne wydanie zbiorcze .....

Nie.

Czy jest szansa na wznowienia: Świata Edeny, Białego Lamy oraz Towarzyszy zmierzchu?
"Towarzysze Zmierzchu", jaka jest szansa na wznowienie?
Widziałem, że wyczerpuje się (lub już wyczerpał) nakład "Strażników". Czy będzie dodruk tego komiksu, a jeżeli tak to czy jest szansa na wydanie z jakąś większą liczbą dodatków?

Będzie dodruk, w tej samej formie.


POLSKIE
Czy w 2016 roku możliwe będzie wydanie komiksów Kajko i Kokosz w wydaniach zbiorczych ?

Nie.

Czy planujecie wznowienia komiksów panów Skarżyckiego i Leśniaka z cyklu "Tomek i Mistrz"?????????????

INNE
Panie Tomaszu, jest duże prawdopodobieństwo, że w życie wejdzie ustawa zakazująca sprzedaży nowych książek z ceną niższą niż cena okładkowa. Rzekomo ma to obniżyć ceny oraz spowodować wzrost czytelnictwa. Wiadomo, że obecnie realna cena rynkowa nowych wydawnictw to ok. 70% ceny okładkowej. Proszę o informację czy po wejściu takiej ustawy w życie Egmont obniży ceny, jeśli obniży, to o ile.

W stosunku do nowej ustawy (w szczególności dla jej skutków dla branży komiksowej) mam mocno mieszane uczucia. Sądzę, że obniży ona ceny komiksów dla przeciętnego odbiorcy, który kupuje w księgarniach zwykłych, a podwyższy dla „łowców rabatów”, czyli hobbystów kupujących w sklepach branżowych – obecnie z dużymi rabatami. Ale to są tylko „gdybania”. Ogólnie – raczej jestem przeciw.


Czy kolekcje takie jak DC Deluxe, powiedzmy, że chodzi o kolekcje z segmentu premium, nie mogłyby być wydawane w bardziej atrakcyjnej formie ? Na okładce właściwej, pod obwolutą można przecież umieścić jakąś ciekawą grafikę, tak jak to zrobiliście w "Kajtek i Koko w Kosmosie"

Nam się wydaje, że zaproponowaliśmy formę premium, elegancką, spójną, w większym formacie. Reszta, to rzecz gustu.

Jak to możliwe, że zarówno Egmont jak i Hatchette wydają równocześnie te same komiksy (Thorgal, Asterix)?

Dziwny jest ten świat, prawda? A tak na serio – to są różne formaty wydawnicze – Hachette wydaje kolekcje, o ograniczonym kanale dystrybucji i czasie obecności na rynku.

Niektóre komiksy wydane przez Egmont nie posiadają numeracji stron. Dlaczego? Nawet jeżeli brak numerków w oryginalnym wydaniu, to przecież nie jest to żaden problem, aby je dodać. Numeracja jest bardzo pomocna i może się przydać chociażby w przypadku ustalenia czy dany egzemplarz ma np: poprzestawiane strony.

Właśnie dlatego, że nie ma ich w oryginale. A kilka miesięcy temu odpowiadałem na forumowe pytanie, czy nie możemy usunąć numerków ze stron, gdzie one są – bo psują estetykę :) Więc – będziemy się raczej trzymać oryginałów.


Czy planują Państwo coś specjalnego do wydania w związku ze zbliżającym się komiksem numer 1000?

Kombinujemy, ale na razie nie mam konkretów. Niezły wynik, prawda? Gdy 16 lat temu dałem na pierwszym komiksie KŚK numer 0001, to się wszyscy pukali w czoło…

W jednej z poprzednich tur pytałem o reedycję "Batmana. Roku Pierwszego", a Pan odpowiedział, że prace nad nią zaczną się gdzieś tak w połowie roku. Może więc przyda się Państwu taka uwaga: oprócz tego "Romana", o którym już wspominałem (zdarzył się chyba na stronie 83), na stronie zdaje się 84 pojawia się wzmianka o "Horacym". Z kontekstu wynika, że chodzi tu o postać z rzymskiej legendy, której przyjęte polskie imię to raczej Horacjusz (Horacjusz Kokles). Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :)

Dzięki, przekazuję uwagi do redaktora.

Jak jest pierwsza trójka Pana ulubionych komiksów?

Niebezpieczne pytanie dla wydawcy komiksów stworzonych przez setki autorów.
Więc może odpowiem tak - moje 3 ulubione komiksy jeszcze nie wydane w Polsce to:
Bone, Jonah Hex (Gray’a i Palmottiego z pierwszej dekady tego stulecia), Opowieści z krypty (i reszta kanonu z EC, z lat 50.)Czy pokusiłby się Pan o podsumowanie projektu "Kanonu komiksu"? Czy jest Pan zadowlony z rezultatów? Dochodzą do Pana sygnały, że rzeczywiście udało się wciągnąć w świat komiksu ludzi dotychczas niezwiązanych z tym medium? I na koniec - czy macie Państwo w planach kontynuację - 2. część "Kanonu"?

Tak, jesteśmy zadowoleni. Pokazaliśmy komiksy nowy odbiorcom, zwiększyliśmy zainteresowanie kilkoma naszymi seriami, pozyskaliśmy sporo materiałów w mediach. Na razie nie mamy planu rozszerzania Kanonu.

Gdzieś widziałem (lub słyszałem, nie pamiętam dokładnie)informację, że w Egmontowym wydaniu New Frontier może być inny papier, co jest związane z finalną ceną albumu. Osobiście podoba mi się ten pomysł o ile mowa o zmianie papieru na taki jaki jest w oryginalnym wydaniu deluxe New Frontier. Chodzi o papier matowy, bez połysku. Coś w stylu papieru użytego w zbiorczych Yansach. Kreska i kolor Cooke'a najlepiej się prezentuje właśnie na takim papierze. Taurus, wydając "Parkera" Cooke'a też użył podobnego papieru, co było strzałem w dziesiątkę. Przy kredzie lub po prostu na offsecie z połyskiem wygląda to już gorzej. Jest szansa na taki dobry offsetowy papier w Egmontowym wydaniu New Frontier?

Pracujemy nad tym z naszym działem produkcji.

Czy wyniki sprzedaży Blueberryego, Yansa i linii DC Deluxe są zadowalające? (o ile można o tym powiedzieć)

Mogę powiedzieć, że są zadowalające.

Czy cena licencji na DC zależy w jakimś stopniu od ceny okładkowej wydań polskich? (o ile można o tym powiedzieć)

A tu nic nie mogę powiedzieć.

Odpowiadał Tomasz Kołodziejczak.


[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

strz1 -

Przepraszam ale albo p. Tomasz sie pomylil albo cos jest nie tak. 7 tom Sandmana w HC dostepny nie jest w ksiegarniach. Na allegro sa bodajze 2 pozycje z ktorych 1 jest wyraznie uzywana a 2 moze i nowa ale w ce 2 wiekszej cenie niz okladkowa. Zaden duzy portal komiksowy nie ma juz tego tomu. Zatem mam nadzieje ze to pomylka i rowniez ten tom bedzie niebawem dostepny w sprzedazy.

kokosz -

P. Kołodziejczak ma rację, że Hugo to komiks dla dzieci i powinien ukazać się w zwykłych, miękkich albumach. Ale chyba tylko jeden wydawca może jednocześnie wydać integrala w twardej, nie?

niuklik -

7 tom Sandmana jest w Empikach...wiem wiem - nie każdy mieszka w miejscowości gdzie są Empiki...

gustrow -

Trykoty i kotlety

caly egmont

niuklik -

kto co lubi...dobrze że wydają, widocznie się sprzedaje...ja także nie jestem wielkim fanem trykotów ale pewne pozycje uznane jako kamienie milowe od Egmontu kupię...cieszy fakt, że inne wydawnictwa także przędą nie najgorzej co przy o wiele bardziej pasującej mi ofercie cieszy :)

soplic -

W sumie cieniutko: mało dobrych Europejskich komiksów, zalew kolorowych kostiumów i tylko wysepki poważnych komiksów z Europy. Ja z superhero kupuję tylko pojedyncze, uznawane za klasykę pozycje np. Sprawiedliwość, Długie Halloween, Zabójczy żart czy DC Deluxe

pirus -

ch... d... i kamieni kupa, jak mawiał klasyk. Bzdety do kwadratu, mamy już nie zalew, ale POTOP trykociarskiego badziewia dla matołów. No ale cóż, na każdym polu widać, że miernota wypiera rozum.

Bogumil -

Czy moderator w końcu da bana pirusowi za obrażanie osób mających odmienne od niego poglądy i zamiłowania? Ile razy można takiego niekulturalnego człowieka tolerować?

piotrassss -

Rzeczywiście, wygląda na to, że teraz jest era superhero... Może za jakiś czas nadejdzie nowa era - frankofonów.

amsterdream -

Podoba mi się kierunek w jakim poszedł Egmont. Jak kiedyś prawie żadnych komiksów od nich nie kupowałem to obecnie biorę po kilka miesięcznie. W następnym roku liczę jeszcze na nowe serie z Vertigo.

ljc -

pirus pisze:ch... d... i kamieni kupa, jak mawiał klasyk. Bzdety do kwadratu, mamy już nie zalew, ale POTOP trykociarskiego badziewia dla matołów. No ale cóż, na każdym polu widać, że miernota wypiera rozum.


@pirus masz ostatnie ostrzeżenie - kolejny taki komentarz oznacza bana

Greg0 -

Egmont brnie w komiksy superhero - komiks europejski i polski schodzą na dalszy plan -sszkoda. Na szczęście są inni wydawcy w tym kraju...
Na pytanie o integrale Kajko i Kokosz, Pan Kołodziejczyk odpowiada -" nie" . Mógł chociaż powiedzieć " przykro mi, ale nie".

ramirez82 -

Tak, "przykro mi, ale nie" zupełnie zmieniłoby postać rzeczy...

piotrassss -

e tam, sprzedaż superhero rośnie, to pewnie w Jego dziale w Egmoncie były wypłacane jakieś pokaźne roczne premie za 2014, a za 2015 pewnie będą jeszcze większe, więc kują żelazo póki gorące. Jak zaleją rynek superhero i sprzedaż spadnie, to pójdą we frankofony bardziej, no i może w polskie też, wtedy powróci temat integrali KiK.

strz1 -

Niuklik nie wiem skad masz taki pomysl. Zgodnie z tym: http://www.empik.com/ksiazki,31,s?q=sandman i prosba o sprowadzenie przez obsluge empiku to 7 tomu od wiekow nie bylo ;) jak nigdzie.

jordan_jo -

Uwielbiam komiksy Marvela i DC. Niech wydają ich jak najwięcej. Nie czytam francuskich komiksów, nie znam się, więc się na ich temat nie wypowiadam. Fajnie by było jak by każdy był zadowolony, ale tak się nie da ;)

niuklik -

strz1 skąd mam takie info? ano chodzę sobie czasami po krakowskich empikach; kilka dni temu widziałem t7 w przynajmniej dwóch przybytkach

qurakao -

Egmont to firma mająca zarabiać pieniądze, nie organizacja non profit. Produkują to, co kupują ludzie. Jeżeli brną w superhero to ok. Utrzymają się na rynku i jest szansa, że w momencie, gdy tenże rynek wysyci się komiksami i wykres sprzedaży znów pójdzie w dół, przetrwają i za jakiś czas poniosą kaganek komiksu pod polski dach. Obecnie każdy może kupić co chce. Jest Sideca z frankofońskim komiksem, jest WKKM, jest i Egmont łączący obie strony. Pozostaje nam cieszyć się tylko i dziękować wydawcom, w tym Egmontowi, że są i że jest w czym wybierać. A więc ja osobiście dziękuję. No i życzę powodzenia.

Anonymous -

Narzekamy na to, ze Egmont odchodzi od komiksu europejskiego ale przeciez mamy nowych wydawcow, ktorzy wydaja rownie duzo. Chyba mi nie powiecie, ze przez ostatni rok dwa nie mieliscie co kupic:)

brdzoczarnykot -

Narzekanie typowo dla sportu.
Co miesiąc ukazuje się tyle komiksów, że nawet Tuska z jego europejską wypłatą nie byłoby stać na wszystkie.
Najlepszy okres dla komiksu w Polsce - jaki pamiętam. Dzięki bumowi na filmy superhero popularyzują się też komiksy non-superhero.

Greg0 -

Przykro mi koledzy , ale jakoś nie widzę posta w którym są narzekania na niedobory komiksów.
Być może czytacie bez zrozumienia tekstu ?
Jedyne co widzę, to utyskiwanie na OFERTĘ WYDAWNICZĄ
Egmont-u, a to nie to samo.
Oczywistym jest fakt iż miłośnicy SUPERHERO nie mają powodów do biadolenia.
Jednakże gdyby sytuacja się odwróciła inaczej byście śpiewali.

komiksiarz -

brdzoczarnykot - najlepszy okres dla komiksu w Polsce????? chyba najgorszy!!! zwróć uwagę na nakłady w latach 80., milionowe. komiksy wtedy czytał KAŻDY dzieciak. w latach 90. było już dużo gorzej, ale również wówczas mało kto nie zaglądał do Spidermana czy Batmana. Teraz komiksy czyta 1% młodzieży. nakłady, poza hitami, to 1-2 tysiące egzemplarzy. jest różnorodność, to fakt, ale teza o najlepszym okresie dla komiksu w Polsce jest całkowicie nieprawdziwa. TO NAJLEPSZY OKRES DLA CZYTELNIKA KOMIKSÓW i to dla tego wyrobionego, który wie czego chce i gdzie tego szukać. komiks to nisza, getto, środowisko pod względem liczebności nie do porównania z miłośnikami sklejania modeli czy np. wędkarzami.

Nox -

@komiksiarz - gadania z cyklu "nie wiem, ale się wypowiem". żeby powróciły ogromne nakłady (pojedynczy album nigdy nie miał miliona egz., swoją drogą), trzeba by wrócić do gospodarki centralnie planowanej i odłączyć Polakom TV, Internet oraz odciąć dostęp do popkultury. W latach 80 i 90 komiksy były jednym z niewielu jej przejawów.
Teraz komiksy mają kilkadziesiąt-kilkaset razy mniejsze nakłady, ale tytułów na rynku, jest też kilkadziesiąt razy więcej.Mamy dostęp nie tylko do polskich dzieł, ale również komiksów z całego świata, o czym w PRL nie było mowy!
Poza tym, ciekaw jestem skąd te statystyki dotyczące czytelnictwa. Pewnie nie ma dziś w Polsce dzieciaka, który nie miałby w ręku "Kaczora Donalda".

strz1 -

Sytuacja była odwrotna nie tak dawno temu. Wydaja bo mozna a tym zarobic. Nie bylo polskich wydan, bylo ich malo i kosztowaly krocie wiec zamawiane byly wydania oryginalne (ja tak robilem - ba ciagle robie) Czemu nie mozna tego robic w 2 strone rowniez? Ostatecznie wiekszosc frankonskich serii rowniez jest wydawane w usa wiec z jezykiem nie bedzie klopotu. A powaznie to nie o tym. Czy to zle ze w nazwijmy to 'rzucie' wydawane jest 10 komiksow z czego 2 to np frankonskie a 5 superhero? Czy jak bylo wydawane 5 komiksow i 2 to byly frankonskie a 2 superhero bylo lepiej? Bo nie rozumiem o co chodzi. Chyba serie frankonskie sie jakos masowo nie zmniejszaja. Ciagle tego sporo jak nie z Egmontu to innych.

Ja sie boje czegos w 2 strone. Ze rynek sie przesyci. Ze bedzie tego za duzo. Nastapi boom. Serie beda niepokonczone albo z kazdym albumem cena bedzie wzrastac 30%. W zwiazku z czym zainteresowanie komiksami znow spadnie. Ale jako, ze Egmont (a i chyba konkurencja tez) nie robily nic na wariata to moze tak zle nie bedzie czego nam wszystkim zycze.

Co do zlotego wieku. Fakt to nie jest to samo co kiedys. Z 2 strony kiedys po za TM semic, donaldami w kioskach czy ksiegarniach (te grubsze albo troche inaczej wydane) tak wiele tego znowu nie bylo. I byly raczej traktowane jak czytadla niz hobby kolekcje (a przynajmniej wiem ze duzo osob tak je traktowalo - pomijajac ze i moje dosc bogate zbiory szlag wzial od dziecinstwa)

Ogolnie nie narzekajmy. Bo nie jest zle i oby przelozylo sie to na jakosc wydan i spadki ceny. Oby.

General75 -

Od stycznia 2015 do czerwca 2015, Egmont wydał 49 komiksów.
Europejskich 24. Gdyby doliczyć dodruki Yansa to nawet 26.
Amerykańskich 25. W tym 11 superbohaterskich i 14 w innej tematyce.
Wychodzi po 50%. Dla mnie taki układ jest jak najbardziej w porządku.
Oczywiście jeżeli lubi się komiksy europejskie i amerykańskie.
Wszystkiego i tak się nie da kupić i trzeba wybierać.
A jak będzie w drugim półroczu - zobaczymy.

komiksiarz -

@Nox - nie zamierzam polemizować z kimś, kto nie potrafi zrozumieć krótkiego tekstu. przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz

qurakao -

@komiksiarz "w tedy" dzieciak nie miał alternatywy dla czytania komiksu. Ewentualnie dobranockę o 19. Co do nakładów - 250k dla 10-15 tytułów rocznie? Chyba jednak za większy sukces uważam 30 tytułów miesięcznie z nakładem 1-2k egzemplarzy. Rozwalają mnie tacy malkontenci jak Ty. Jest superhero - dlaczego nie ma frankofońskich, są tytuły europejskie dlaczego nie ma komiksów z Pakistanu; cztery lata temu wydawano 3 komiksy na miesiąc, a obecnie dziesięciokrotnie więcej, ale dlaczego nie dwunastokrotnie? To JEST najlepszy czas dla komiksu w Polsce. Zobacz jaka jest duża liczba wydawnictw. Myślisz, że drukują dla siebie i rodziny? Ktoś to kupuje. I nie wydaje mi się, aby był to 1% młodzieży. Uważasz, że tylko czytelnik wyrobiony, smakosz ma czego szukać na polskim rynku komiksowym? Hachette uderzył do odbiorcy masowego, kioskarza. I trafił.
Środki masowego przekazu mówią i piszą o komiksie, tak jak o sztuce. Miano komiksiarza nie ma już pejoratywnego wydźwięku. Zupełni ignoranci, sięgający po raz pierwszy po komiks, zaczynają zdawać sobie sprawę, ile stracili nie robiąc tego wcześniej.
Komiks rządzi! Jest zarówno zabawką dla mas, jak i ekskluzywnym hobby.
Spójrz trochę szerzej. Życzę więcej optymizmu Tobie, jak i osobom Twojego pokroju. Powodzenia.

Komiksfan -

Integral Hugo - marzenie...

soplic -

Napiszę tak: fajnie z jednej strony że dużo z drugiej brakuje kasy...

General75 -

Lepiej że brakuje kasy, a jest co kupić.

Te lata 90 i wcześniejsze XX wieku pozostawię bez komentarza. Nox i Qurakao napisali o tych czasach.

Kiedyś zastanawiałem nad tym co pisze Strz1 w drugim akapicie poprzedniego posta.
Ale by była xxxxxx

Rafaek -

Chujnia ? Mało powiedziane. Była by to katastrofa . Źle tak chyba nie będzie.

kuperkowo -

A gdzie i kiedy odpowiedzi na pytania o komiksy disnejowskie ?