baner

NEWS

- Film

Studio Animoon planuje animować Profesora Filutka


Warszawskie studio filmowe Animoon Sp. z o. o. planuje animować komiksowe przygody Profesora Filutka (autor: Zbigniew Lengren).


Produkcja ubiega się o dofinansowanie produkcji przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Projekt prawnie wspiera Firma Prawnicza LSW
I sezon serialu w developmencie.

Reżyseria Kacper Czyczyło, Jacek Rokosz.
Na podstawie historii rysunkowych Zbigniew Lengren "Profesor Filutek"
Serial animowany, z przeznaczeniem do internetu.

Produkcja: Animoon Sp. z o.o.
Scenariusz: Kasia Wilk
Reżyseria: Kacper Czyczyło, Jacek Rokosz
Reżyseria pierwszego odcinka: Kasia Wilk, Grzegorz Wacławek
Muzyka: Karol Obara
Animacja zwiastuna: Bartosz Ostrowski
Projekty plastyczne: Bartosz Ostrowski
Producent: Grzegorz Wacławek

Możliwości realizacyjne:

serial z przeznaczeniem do internetu
gra on-line
app-book
piosenka
książki dla dzieci
VOD

merchendising.

Format: 52 odcinków x 1:11 min

Technika: animacja 2D

Charakter: serial komediowy

Przeznaczenie: dzieci i młodzież 8-18 lat, dorośli do 64+ lat



Profesor Filutek
[opis projektu]

Emeryt przerwał emeryturę. Profesor Filutek bohater ponadczasowego komiksu Zbigniewa Lengrena powraca.

Nie przychodzi sam, towarzyszy mu jego wierny przyjaciel pies Filuś. Połączenie wiecznie skorego do psot profesora z niesfornym psem gwarantuje, że zwyczajne dni zamienią się w dzikie swawole. Z prasowania uczynią pokaz akrobacji, a wizyta u lekarza zmieni się regularne pole bitwy.

Przygotuj się na przygody spod znaku melonika, parasolki i merdającego ogona!



Profesor
[synopsis]


Profesor Filutek bohater ponadczasowego komiksu Zbigniewa Lengrena powraca. Nie przychodzi sam, towarzyszy mu jego wierny przyjaciel pies Filuś. Nasz bohater do powrotu przygotował się wyjątkowo starannie – brodę przystrzygł, odkurzył melonik, naprawił parasolkę oraz przywdział swoje ukochane palto, ale to nie wszystko! Profesor poprawił swoją tężyznę fizyczną, dzięki niej jego nowe perypetie będzie można zobaczyć w ruchu.

Ale jak wygląda życie naszego bohatera? Na pewno odbiega od wyobrażenia o losie samotnego emerytowanego profesora pogrążonego w lekturze kolejnych zakurzonych tomów niezbędnych do naukowych badań. Wraz ze swoim niesfornym psim druhem codzienne wydarzenia zmieniają w skrzące się humorem przygody.

Dla naszych bohaterów rutynowa wizyta u lekarza staje się polem bitwy, gdzie rannych, co prawda nie ma, ale garderoba poniesie ciężką ofiarę. Prasowanie zmienia się w pokaz psich akrobacji, a próba przystrojenia choinki kończy się przy ozdobieniem bombkami parasolki profesora Filutka. Niezależnie czy będą z wizytą u lekarza, w wesołym miasteczku, na przyjęciu i w gościach, czy po prostu napotkają huśtawkę. Wszystko czego się dotkną zamieniają w salwy śmiechu.

Przygotuj się na przygody spod znaku melonika, parasolki i merdającego ogona!





O autorze
[Zbigniew Lengren i Profesor]


Przygody profesora Filutka ukazujące się na łamach „Przekroju” przez wiele lat były natchnieniem, inspiracją i czystą zabawą dla pokoleń dzieci i nastolatków. W czasach gdy Zbigniew Lengren rysował swój „prasowy komiks” dzieci specjalnie zaglądały na ostatnią stronę magazynu aby móc poznać najnowszą odsłonę przygód swojego bohatera.

Jednak i dziś uniwersalność przekazu Lengrenowskiego Filutka spowodował, iż opowieść ta składająca się z setek rysunków niesie wciąż czytelny przekaz dla młodego odbiorcy.

Filutek to wieczny emeryt mający duszę chłopca. To bohater wzbudzający swoim stylem bycia, charakterem serię nie fortunnych zdarzeń wokół siebie. Pozostając przezroczystym na wpływy "zzewnątrz" - mimo trudnych lat w jakich powstawała seria rysunkowa Lengrena - jest Filutek bohaterem ponadczasowym. Jego przygody, podobnie jak komiksy o "Fistaszkach" Charlesa Shulza wciąż bawią i zachwycają. W tym tkwi żywotność tej postaci: pewna unifikacja mądrości jaką w sobie niesie.

Przygody Filutka zaklęte są w lapidarnej kresce Lengrena. Prostota i kunszt szkicowej estetyki tonie przemijalny artyzm serii. Warte podkreślenia jest to, że styl ten idealnie nadaje się do przetransportowania go do medium filmu animowanego. Zwięzła, lakoniczna stylistyka to istota doktryny jaką przestrzegał autor serii przez cały długi okres tworzenia komiksu o przygodach profesora Filutka. Lengren podkreślał – kiedy w latach 50 XX wieku doszło do próby zrealizowania filmu animowanego na podstawie przygód Filutka – iż najważniejszym czynnikiem zrozumienia istoty świta profesora jest prostota dekoracji, podobnych do tych „gazetowych”. Autor nie mógł zgodzić się na „kolorowy, bajkowy” typ plastyk i proponowany przez współczesnych mu animatorów. Chciał aby Filutek pozostał tym jakim był w rysunku: lakonicznym, acz treściwym wytworem jego wyobraźni.
Do tego też bezpośrednio odnosi się ta seria animowana, będącą adaptacją "pasków komiksowych" Lengrena.



O serii
[autorskie pomysły]

Filmy animowane o przygodach Filutka to lekkie uwspółcześnienie rysunkowych przygód bohatera.

Pozostawiając istotę serii Lengrena, wybierając najciekawsze z oryginalnych scenariuszy - twórcy starają się oddać ducha i istotę założeń pierwowzoru. Pewnym drobnym,ale znaczącym autorskim pierwiastkiem są puenty kończące każdy z odcinków. Końcówki każdej części utrzymane są w duchu Lengrena i mają zaznaczać, uwypuklać konkluzję lub morał każdego odcinka.





[Ystad za animoon.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-