baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe dla dzieci w Tychach


W sobotę 4 października w Muzeum Miejskim w Tychach (pl. Wolności 1) w ramach serii warsztatów z zakresu sztuki odbędzie się spotkanie "Historie obrazkowe - warsztaty z ilustracji i komiksu" przeznaczone dla dzieci wieku 7-12 lat. Koszt warsztatów - 10 złotych.
Na przełomie września i października zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat na warsztaty z zakresu sztuki. Warsztaty są nowością w ofercie tyskiego muzeum.
W ramach czterech zaplanowanych spotkań odbędą się: warsztaty graficzne (20 września), warsztaty na temat projektowania murali (27 września), warsztaty z komiksu i ilustracji (4 października) oraz warsztaty na temat impresjonizmu (11 października).
Zajęcia poprowadzi Monika Sojka, studentka IV roku Grafiki Warsztatowej ASP w Katowicach, laureatka pierwszego miejsca w konkursie na plakat pod hasłem „Moja wolność".


Koszt uczestnictwa w warsztatach to 10 zł od osoby (za udział w jednym z warsztatów) i 30 zł (za udział we wszystkich warsztatach).
Zajęcia odbywać się będą w siedzibie muzeum przy placu Wolności 1, zawsze o godz. 12.00.
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób na każdy z warsztatów.
Obowiązuje rezerwacja (zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, Dział Upowszechniania i Promocji, tel. 32 327 18 20-21, wew. 27; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl).


OPIS ZAJĘĆ:

20 września 2014 r., godz. 12.00
W gąszczu matryc - warsztaty graficzne
Krótki wykład o istocie dziedziny twórczości, jaką jest grafika. Przybliżenie technologii najważniejszych technik graficznych. Przykłady artystów dawnych i współczesnych.
Samodzielna próba stworzenia dzieła graficznego w oparciu o kreatywne wykorzystanie dowolnej naturalnej lub przygotowanej przez siebie matrycy albo techniki monotypii.
Materiały, które uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą: wszelkie powierzchnie pokryte jakimś rodzajem faktury (lub mogące być rodzajem stempla) - np. kora drzewa, tektura falista, sztruks, gaza, siatka, wysuszone rośliny, korek, itp. (im bardziej nietypowe, tym lepiej), sznurek lub włóczka (różne grubości, kawałki 2-metrowe)


27 września 2014 r., godz. 12.00
Pokolorujmy nasze miasto - warsztaty na temat projektowania murali
Przybliżenie tematyki wielkoformatowych malowideł ściennych, podanie przykładów
z Polski i zagranicy. Krótka historia malarstwa ściennego. Poruszenie zagadnienia funkcjonowania estetyki w przestrzeni miejskiej.
Tworzenie z dziećmi projektów murali na przygotowanych kserokopiach architektury tyskich osiedli mieszkaniowych. Realizacja wybranego projektu zespołowo na większym formacie papieru. Projekty w wybranym nurcie malarstwa, po zapoznaniu się z dokonaniami Picassa.

4 października 2014 r., godz. 12.00
Historie obrazkowe - warsztaty z ilustracji i komiksu
Tworzenie scenariusza opowieści, próba zbudowania postaci bohaterów oraz kilku scen z ich udziałem w technice collage'u.
Przybliżenie różnych metod wykorzystywanych do budowania postaci i przestrzeni
w ilustracjach.
Materiały, które uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą: gazety i czasopisma



11 października 2014 r., godz. 12.00
Plamka do plamki - warsztaty na temat impresjonizmu
Przykłady malarzy impresjonistów, pointylistów, ich znaczenie w historii sztuki, główne założenia. Tworzenie impresjonistycznych przedstawień z naciskiem na obserwację zmiennego wpływu światła na kolorystykę obiektów (obserwowanie przygotowanej przez prowadzącą martwej natury oświetlanej na kilka sposobów).


[Ystad za muzeum.tychy.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-