baner

NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada: Donaldy (czerwiec 2014)


Artur Skura z Egmontu odpowiada na pytania dotyczące komiksów z Kaczorem Donaldem, zdradzając między innymi, że niedługo pojawi się dłuższa historia Carla Barksa.
Czy jest planowane jakieś specjalne wydanie komiksów Disneya z okazji mundialu?
Historyjki związane z piłką nożną znajdą się zarówno w Gigancie, jak i MegaGiga („Szaleństwo w Rio”).

Czy Mega Giga i Gigant Mamut przy dobrej sprzedaży mogłyby powrócić do częstotliwości wydawania co kwartał?
Jeśli sprzedaż powróci do poprzedniego poziomu, to oczywiście tak.

Czy jest planowana kontynuacja serii "Komiksy z Kaczogrodu"?
Na pewno nie w 2014 r., natomiast na temat przyszłego roku trudno jeszcze cokolwiek pewnego powiedzieć.

Kiedy ukażą się najnowsze tomy MegaGigi i Giganta Mamuta ?
Mamut – 5 sierpnia, MegaGiga – 21 listopada.

Czy w ramach tej serii mogłyby ukazać się te duńskie tomy: coa.inducks.org/55 , coa.inducks.org/53 ?
W tym roku raczej nie.

Czy któryś z numerów Kaczora Donalda mógłby być trochę dłuższy jak to kiedyś bywało? Można by wtedy zamieścić w nim jakąś przygodówkę 20 stronicową np. Barksa czy Rosy. Opcjonalnie czy w grę wchodzi jakiś dodatek z komiksami 4 rzędowymi jak w KD 2014/01 ?
W jednym z kolejnych numerów KD pojawi się właśnie 20-stronicowa historyjka Barksa - ale nie chcemy zdradzić, która i kiedy.

Czy i jaki rysownik Disneya będzie gościem MFGIK 2014r. w Łodzi ?
Niestety, na razie nie mamy takich informacji.

Czy byłoby możliwe zamieszczanie w Kaczorze Donaldzie wszystkich komiksów Barksa nie reprintów albo reprintów co najmniej 10 letnich, które ukazały się w Dani ?
Tak, jest to możliwe, staramy się to robić.

Czy dałoby się opublikować w Kaczorze Donaldzie następujące komiksy ?:
- coa.inducks.org/23061
- coa.inducks.org/90109
- coa.inducks.org/2008-089
- coa.inducks.org/2011-171
- coa.inducks.org/97379

oraz te komiksy Barksa:
- coa.inducks.org/8-06
- coa.inducks.org/26-04
- coa.inducks.org/1161-01
- coa.inducks.org/1161-01
Możliwe, że opublikujemy niektóre z nich – trudno jednak powiedzieć, które i kiedy.

Artur Skura, Egmont


[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Łukasz Stanek -

Wolałbym się dowiedzieć, czy Egmont planuje wydać jakąś serię Donalda lub Mikiego, ale w ładnym, kolekcjonerskim wydaniu, bardziej nastawioną na dorosłego i świadomego czytelnika.

Takie wersje są Barksa, Rosy, itd.

kuperkowo -

Komiksy z Kaczogrodu można nazwać takim wydaniem. Zawierał on komiksy Rosy, choć nie widzę przeszkody by było też Barksa (choć wolałbym aby najpierw wydali niewydane w Polsce komiksy Rosy). Chyba, że mówisz o czymś na kształt Carl Barks Library, czyli kilka tomów i komiksy ułożone chronologicznie. Oczywiście chciałbym by takie coś wydali ale jednak cena byłaby wysoka no i by były reprinty. A Kzk to nie jest taki zły pomysł. Zaczynajmy od małych rzeczy. Nie oszukujmy się, że Egmont ruszy z wielką serią komiksową, bo potencjalnych czytelników jest u nas znacznie mniej niż choćby w państwach skandynawskich.
Jest postęp, bo jeszcze rok temu odpowiedź brzmiała , że szanse na wydanie czegoś takiego są znikome.
Świetną wiadomością (co ja mówię: WSPANIAŁĄ) jest to, że możemy liczyć na jakiś długi komiks Barksa w KD.
Po 2 latach redakcja wreszcie się opamiętała i zrozumiała, że istnieją komiksy mające ponad 16 stron. W tym roku w ogóle mamy dość sporo Rosy (1 reprint + 1 nowy komiks) i Barksa (1 reprint + 1 nowy komiks). Oby tak dalej.

pirus -

"nastawioną na dorosłego i świadomego czytelnika" - dorosły i świadomy czytelnik czyta pierdoły dla 5-latków? Widzę, że niektórzy poziomem zaczynają sięgać amerykańskich rówieśników...

kuperkowo -

Drogi pirusie!
Rozumiem twoją wielką niechęć do komiksów disnejowskich (czym spowodowana ja się pytam?), którą objawiłeś kiedyś w artykule o komiksie ,,Kaczor, którego nie było'', ale nie widzę sensu szufladkowania komiksów Disneya jako głupawe historyjki dla przedszkolaków. Komiksy (a nie wszystkich komiksów to dotyczy) czytają i mogą czytać wszyscy bez względu na wiek. Czytają to (i są największą grupą) osoby w wieku 5-12 , ale są również starsi fani tacy około 16 lat (jak ja) a nawet dorośli.
Komiksy te promują pozytywne wartości, śmieszą, uczą, ciekawią. Radzę przeczytać choćby kilka komiksów Barksa i Rosy (http://kaczordonald.nmj.pl/viewtopic.php?t=122 , http://kaczordonald.nmj.pl/viewtopic.php?t=116), zainteresować się ,,Życiem i Czasem Sknerusa Mckwacza'' a myślę, że zmienisz zdanie o tych komiksach.
Co do nastawienia na dojrzałego czytelnika to chodziło o to, że jest czytelnik masowy (zwykle mający mniej niż 12 lat), który posiada małej wiedzy o twórcach, uniwersum komiksowym itp oraz są fani, którzy mają rozległą wiedzę na temat Disneya, twórców itp. i są świadomymi czytelnikami (a nie że mama przyniosła akurat ,,kaczorka'' i on czyta bo nie ma nic innego do czytania), czytelnicy, którzy kupią jakieś wydanie tylko dzięki nazwisku twórcy bo wiedzą, że ten twórcą piszę ciekawe scenariusze.
Wydanie porządnej kolekcji komiksów Disneya (na przykład sam Barks czy sam Rosa) pokaże , że nie jest to jakaś tam gazetka dla przedszkolaków. Eleganckie wydanie podniesie prestiż komiksów Disneya. Przecież nikt nie lubi bylejakości. Dużo komiksów, twarda okładka, ciekawe artkuły + nawet wysoka cena zadowoli prawdziwego fana ( i nie tylko fana, bo inne osoby może wgłębią się bardziej w temat i zaczną się bardziej interesować twórcami i ich kojarzyć. Wielu obecnych fanów właśnie dzięki Kzk, Kaczogrodom stało się fanami). Dawno takowego wydania nie było.
25 tysięcy osób, które co 2 tygodnie kupują KD , kilkanaście tysięcy , które kupuje co miesiąc Giganta, kilkadziesiąt osób, które kupują nieregularnie to spora grupa dla której można coś zaserwować.

PS.Polecam lekturę fanzinu ,,Dipol'' nr 2 http://fanzindipol.pl/2014/06/numer-drugi/ zwłaszcza artykuł ,,Dlaczego warto czytać komiksy Disneya'' to może Ci się trochę rozjaśni.
PPS. Zobacz sobie też na forum disneypolska.pl . Na liczbę postów i na wiek niektórych użytkowników. Takich 20+ jest całkiem sporo.

kuperkowo -

Taka sama sytuacja ma się do filmów Disneya. Oglądają je nie tylko dzieci przecież. Przesłanie, morał, mała ilość przemocy to pewna marka , która odnosi korzyści. Popatrz sobie na profil Disneya na facebooku, posty na filmwebie czy nawet profil Komiksów Disneya na fb jak dużo osó 15+ to czyta i ogląda. Jest to sztuka dla wszystkich.
Rozumiem, że niektóre nowe włoskie twory czy komiksy odbiegają od kanonu, ale na Boga nie stosujmy aż tak dużych uogólnień.

Łukasz Stanek -

@pirus - Po co te szufladkowanie? Czy trzeba czytać tylko Mausa lub Persepolis aby być dorosłym czytelnikiem? Ja czytam różne komiksy, mniej i bardziej poważne.

Co do dorosłego i świadomego czytelnika - Rosa, Barks, Scarpa, każdy z nich ma swój niepowtarzalny styl rysowania i prowadzenia fabuły. To na co dziecko nie zwraca uwagi, dorosły czytelnik wychwytuje.

gustrow -

a moze tak kucyki zamiast donalda?