baner

NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada (czerwiec 2014)


Tomasz Kołodziejczak kolejny raz odpowiada na pytania czytelników, między innymi zdradzając, jakie losy czekają serie takie jak "Amerykański wampir", "Usagi" czy "Hellblazer", i zapowiadając kilka polskich komiksów dla dzieci! Tym razem odpowiedzi mają charakter zbiorczy.
Witam serdecznie

Dziękuję za zainteresowanie działaniami Egmontu. Na wiele pytań, które Państwo mi przysłaliście, odpowiadałem ostatnio. W większości przypadków nie zaszły żadne zmiany – mogę co najwyżej zarepetować odpowiedzi. Jesteśmy w trakcie budowania planu na rok 2015, ostatecznie zostanie on zatwierdzony jesienią, po targach książki we Frankfurcie.

Myślę, że nie byłoby by źle, gdybyście przed wysyłaniem mi pytań, czytali Państwo nasze odpowiedzi z 1-2 poprzednich sesji.
Jak zwykle – nie na wszystkie pytania jestem w stanie/mogę odpowiedzieć (np. o kwestie kontraktowe i biznesowe). I jak zwykle na pewne grupy pytań (np. dotyczące Nowego DC) odpowiadam zbiorczo, bo musiałbym powtarzać ten sam tekst przy każdym pytaniu.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury komiksów Egmontu.

Tomasz Kołodziejczak

PS W tym roku będziemy na festiwalu w Łodzi świętować 15-lecie Klubu Świata Komiksu.

Nowe DC i całe DC
Ogólnie, jeśli chodzi o NDC to kryteria wyboru nowych serii są różnorodne i złożone: jakość historii, sugestie licencjodawcy, to czy i jak serie się zazębiają, jak rozwijają się na rynku amerykańskim, popularność bohatera w Polsce itp. itd. Złożenie tych wszystkich elementów sprawia, że wybór ograniczonej liczby tytułów nie jest prosty. Proszę też pamiętać o tym, że wprowadzenie i kontynuowanie w rozsądnym tempie każdej nowej serii błyskawicznie zwiększa liczbę wydawanych rocznie komiksów z tej linii. Dlatego musimy tu postępować rozważnie.

Nasze szczegółowe plany dotyczące linii NOWE DC KOMIKS na rok 2014 zaprezentowaliśmy w ulotce dołączonej do tomu „Batman – Śmierć rodziny”. Ostateczne decyzje wydawnicze dotyczące roku 2015, także dotyczące wprowadzania nowych serii i kontunuowania poprzednich, będziemy podejmować w okolicach października/listopada 2014. Oczywiście, będą one uzależnione od wyników sprzedaży linii NOWE DC KOMIKS, którą wydajemy teraz z dość dużą intensywnością. Przypomnę, że w drugiej połowie 2014 uruchamiamy aż 4 nowe serie: Wonder Woman, Jonah Hex, Szpon (Talon) i Batman – The Dark Knight. Nie wydaliśmy jeszcze ANI jednego tomu żadnej z nich, więc naprawdę nie jestem w stanie potwierdzać wejść kolejnych serii na 2015 (a sporo pytań tego dotyczy). Rozważamy też poważne wzbogacenie oferty o tytuły sprzed „Nowego DC”.
Jeśli chodzi o pozostałe komiksy z DC, to w 2014 wznawiamy „Powrót mrocznego rycerza” i „Uśmiech śmierci”, a także wydamy „Batman: The Man Who Laughs”. Wznowienia na 2015 – decyzje również zapadną jesienią. Wszelkie Państwa sugestie i pomysły zbieramy i będziemy je rozważać pod kątem 2015. Na pewno w naszym planie znajdzie się wiele premierowych tytułów.

SANDMAN – tom pierwszy po staremu. Kolejne tomy twardookładkowe planujemy wydać do końca 2015, zapewne pod koniec 2015 ukaże się też „Overture”.

KAZNODZIEJA - nie będziemy wznawiać w 2014 i w 2015, o dalszej przyszłości nie jestem w stanie nic powiedzieć.

HELLBOY – o przyszłości serii (nowe tomy, dodruki, rozszerzenia, kontynuacja) będziemy decydować jesienią tego roku.

HELLBLAZER, HELLRAISER – nie planujemy dalszego wydawania tych serii.
BAŚNIE – wznowimy tomy 1, 2, będziemy kontynuować serię, natomiast nie przewiduję uruchamiania serii pobocznych.

ALAN GRANT – nie.

USAGI – nie planujemy dodruków brakujących tomów, będziemy kontynuować
serię, pod koniec 2014 albo na początku 2015 wydamy „47 roninów”. Od ewentualnych wznowieniach reszty tomów „niedarkhorsowych” będę decydował jesienią.

IMAGE, INNI WYDAWCY USA – na pewno proszę się nie spodziewać od nas dużej aktywności w tym obszarze. Wydajemy rocznie kilkadziesiąt komiksów, nie będziemy znacząco zwiększać tej liczby. Nasz plan wydawniczy wypełniają tytuły od naszych głównych i dotychczasowych partnerów, i nie za bardzo mamy miejsce na nowych. To nie znaczy, że nie rozszerzamy portfolio. W tym roku mocniej wracamy do komiksu frankofońskiego (reprinty licznych tytułów + nowe tytuły), mocniej zaakcentujemy dziecięcy komiks polski (może nawet 6 komiksów polskich twórców pokonkursowych), wydajemy więcej DC. To nie oznacza, że nie szukamy nowych partnerów, ale nie będzie to podstawą naszej aktywności. Oczywiście, wszystkie Państwa propozycje odnotowuję.

POTWÓR Z BAGIEN – nie będziemy kontynuować, opcja na serię jest otwarta.

AMERYKAŃSKI WAMPIR – WSTĘPNIE planuję na 2015 reprint tomu 1 i wydanie tomów 3 i 4.

SKY DOLL – czekamy, co dalej się będzie dziać z tą serią we Francji.

ANDREAS – Na Łódź nic nie wydajemy. Jesienią będę mógł coś powiedzieć na temat różnych jego komiksów, natomiast ARQ dokończymy w 2015 raczej w 1 integralu, gdyż otrzymaliśmy poniższą informację od naszego licencjodawcy:

SAMBRE – w 2014 nic się nie ukaże, o 2015 więcej jesienią.

BURGEON – sprawy się posuwają i sądzę, że wyjaśnią się do tej naszej ulubionej jesieni.

LEO – Na razie tylko Antares. Robimy dwa integrale, bo 1 zawierać by musiał aż 6 oryginalnych albumów, byłby gruby i drogi.

HERMANN – inni wydawcy publikują jego komiksy.

SZNINKIEL – będziemy utrzymywać na rynku wersję biało-czarną, oryginalną wersję tego komiksu.

BLUEBERRY – na pewno wróci, więcej konkretów jesienią. Na pewno najpierw zrobimy te tomy, których jeszcze nie było na rynku + reprint naszego tomu 1.

MARINE – nie.

YANS – będą różne fajne dodatki, ale nie mamy jeszcze kompletu informacji od licencjodawcy (z którym to drukujemy to wydanie).

SMERFY - nie wykluczamy, ostateczne decyzje jesienią.


Czy powstaje nowy Jeż Jerzy, jeżeli tak to kiedy można się go spodziewać w sprzedaży?
Od 2 lat Szanowni Autorzy obiecują, że już za pół roku… ale potem pochłania ich inne życie zawodowe. Na dziś jesteśmy umówieni, że w 2015 ukaże się nowy tom na bank… No, ale zobaczymy.

Wiem, że ten komiks wielkiego szału nie zrobił, ale jestem ciekaw czy temat drugiego tomu Misia Miszy kompletnie upadł?
MIŚ MISZA – to świetny, inteligentny komiks, błyskotliwego, dowcipnego autora. Ale, niestety, obaj z Pawłem mamy dziwne poczucie humoru, albo wśród komiksiarzy jest za dużo ponuraków (skreślić wg. uznania) i nie będzie kontynuacji. Bardzo żałuję.

Może by tak wznowić wydania regionalne Kajko i Kokosz???....Jak się pojawią na allegro to schodzą jak świeże bułeczki.
Chciałbym wrócić do tego pomysłu, ale wciąż nam brakuje czasu i mocy przerobowych. Może 2015.

W FAQ zamieszczonym na forum alei napisali Państwo, że: "Serie Thorgal, Asterix, Kajko i Kokosz utrzymuje w ciągłej sprzedaży i dodrukowujemy brakujące tomy (choć może się zdarzyć, że przez kilka miesięcy dany tom nie jest dostępny)." Tymczasem od roku większość tomów Kajka i kokosza jest niedostępna, niedostępne są również 4 tomy Asteriksa (6, 11-13). Po wystartowaniu Państwa sklepu sytuacja poprawiła się o tyle, że w tym jednym miejscu można jeszcze się zaopatrzyć w część z niedostępnych pozycji (chociaż również u Państwa na 20 tomów KiK, dostępnych jest 16). Kiedy można spodziewać się dodruków wyprzedanych tomów, tak aby dostępne były również w innych sklepach/dyskontach internetowych (ceny w Państwa sklepie, przynajmniej na ten moment, nie są niestety zbyt atrakcyjne)?
Właśnie dodrukowaliśmy wiele tomów ww. serii. Powyższe stwierdzenie jest zasadniczo prawdziwe, ale oczywiście przez jakiś czas niektóre tomy mogą być niedostępne u nas (co nie oznacza, że nie ma ich na półkach księgarń). Komasujemy produkcję reprintów, żeby obniżyć koszty (Thorgale w ogóle drukujemy za granicą), więc czasami niektóre tomy czekają. W pewnych sezonach roku (1-2 kwartał) mamy puste magazyny po gwiazdce, ale wiemy, że towar wróci z rynku, więc nie robimy dodruków. Itp. itd.

Planujecie stworzyć profil na facebooku, który na pewno ułatwiłby kontakt z czytelnikami? Z tego środka komunikacji oprócz was korzystają już chyba wszystkie wydawnictwa komiksowe.
Nie planujemy odpalania profilu.

W ostatnich odpowiedziach napisał Pan: "Skład Główny – wręcz namawiam kolegów wydawców, żeby go przejęli." - czy koledzy wydawcy są zainteresowani tym tytułem?
Nie wiem.

Witam, żeby niepotrzebnie nie przedłużać, przejdę do konkretów.
Czy zamierzają Państwo wydawać jeszcze coś z żelaznej „klasyki” komiksu europejskiego, np.:
- "Pasażerów Wiatru" (jakieś nowe wieści w temacie?), "Cykl Cyann" Bourgeona,
- komiksy Cazy, Toppi’ego, Coseya, Druilleta
- cykl "Mroczne Miasta" Schuitena/Peetersa, lub inne komiksy Schuitena, np. serię "Les Terres Creuses".
A może coś nowszego, co zapewne za jakiś czas zostanie klasyką, np.
- "Le Grand Mort" Loisela (zdecydowanie większy potencjał zdobycia szerszej grupy czytelników niż w przypadku "Składu Głównego" tego samego autora)
- "La Danse du Temps", czy "Exterminateur 17: La Trilogie Ellis" Igora Baranki.
Dziękuję za nowe tomy "Hellboya". Czy doczekamy się także nowych "BPRD", "Hellboya w piekle", czy innych serii odpryskowych ("Abe Sapien", "Lobster Johnson"… a może "Baltimore")?
Dołączam się do petycji o zwiększenie tempa przy "Blueberrym". Mam nadzieję, że w przyszłym roku czeka nas cokolwiek więcej niż 2-albumowy następny integral. Dołączam się też do lamentów nad niedokończonymi: "Bouncerem", "Składem Głównym". Może odpowiednia ilość opłakujących skruszy kiedyś mur cyferek bilansów i wyników ekonomicznych, no i trzeba pamiętać, że "czasy się zmieniają"…
Zdaję sobie sprawę, że niektóre z pytań czytelników są dosyć niewygodne, chodzi mi głównie o kwestię dodruków / drugich wydań tzw. edycji „limitowanych”. Zasłaniacie się Państwo tajemnicą handlową, i zapewne nie chcecie już kolejny raz składać „mitycznych” deklaracji. Ale czy nie bylibyście skłonni choćby bardzo ogólnikowo poinformować, których pozycji na razie w ogóle nie planujecie wznawiać, a które rozważacie w swych planach. Ceny niektórych pozycji na rynku wtórnym są niebagatelne, i nie ukrywam, że łatwiej przychodzi mi decyzja o wydaniu 700zł na komiks, który przez jakiś czas będzie niedostępny na rynku. Oczywistym też jest, że (w przypadku wygaśnięcia licencji) nie możecie Państwo zapewniać w imieniu innych potencjalnych wydawców, ale to już inna para kaloszy.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
O wielu wymienionych tytułach pisałem powyżej, o większości pozostałych nie mam nic konkretnego do napisania – poza tym, że w najbliższych 2 latach proszę się ich nie spodziewać z Egmontu.

Szanowny Panie Tomaszu,
dołączam do podziękowań za szczegółowe odpowiedzi w poprzedniej turze pytań – podziękowania tym większe, że informacje dotyczące planów i zamierzeń Egmontu okazały się wyśmienite :).
Osobiście najbardziej się ucieszyłem na informację o planowanym dodruku „Umowy z Bogiem” (to jeden z tych komiksów, który bardzo chciałem przeczytać… ale nie za taką cenę, jakie osiągał na allegro) oraz na wiadomość o tym, że jeśli chodzi o komiksy DC to nie zamierzają się Państwo ograniczać tylko do Nowego DC, ale znajdzie się również miejsce na klasyki.
Mam też nadzieję, że dobra sprzedaż „Umowy z Bogiem” skłoni Państwo do reedycji takich komiksów jak np. „Sambre” czy „Czarna Orchidea”… a w przyszłości może i „Incala” oraz innych „Mistrzów” z pierwszego i drugiego sezonu :-)
Pora na kilka pytań:
1) Genialnie, że rozważacie dodruk „Cromwell Stone’a”. Mam nadzieję, że decyzja jeśli chodzi o ten komiks będzie pozytywna. A czy jest może rozważany również dodruk innych hitów z Plansz Europy: „Towarzyszy Zmierzchu” i „Dallas Barra” („Towarzysze Zmierzchu” na forach komiksowych są oceniani jako – obok Cromwella – najlepszy komiks z całej serii Plansz Europy; „Dallas Barr” to uznani twórcy i - ponoć – również świetna historia)?
2) Czy jest rozważane wydanie jakiegoś komiksu Andreasa w związku z jego zapowiedzianym przyjazdem do Łodzi? Jeśli tak mógłby Pan zdradzić jakieś szczegóły?
3) Zgodnie z Pana słowami komiksy ze starego DC są ciągle w orbicie zainteresowania Egmontu. Chciałem zapytać, czy na wydanie mają szanse wyłącznie tytuły z Batmanem czy pod uwagę będą wzięte również inne komiksy - np. wspominane już „The New Frontier” Dwaryne’a Cooke’a, „JSA: The Golden Age” Jamesa Robinsona albo "Superman: Red Son" Marka Millara (komiks, mogący się jawić jako "polityczny" i kontrowersyjny - myślę, że baaardzo na czasie ;) ) ?
4) W poprzedniej turze odpowiedzi pisał Pan, że planujecie dodruki brakujących Sandmanów w HC. Czy wobec tego planują, bądź choć rozważają Państwo też powtórne wydanie „Nocy Nieskończonych”?
Jednocześnie przyłączam się do już zadanego pytania o możliwość wydania 1 tomu Sandmana w kolorach z Absolute'a.
5) W poprzedniej turze odpowiedzi, na pytanie o dodruki komiksów z serii „Plansze Europy” i „Mistrzowie Komiksu” odpowiedział Pan, że większości komiksów z tych serii nie planują Państwo drugiego wydania, jednak kilku komiksów – owszem (jako przykład wymienił Pan „Umowę z Bogiem”). W związku z tym chciałem zapytać jakich innych komiksów z tych dwóch serii powtórne wydanie jest jeszcze brane pod uwagę?
6) Czy jest szansa na reedycję "Tetralogi Potwora" Bilala?
7) Czy planowana w przyszłym roku reedycja Batmanowego "Roku Pierwszego" będzie wydana - tak jak zdaje się w USA na papierze offsetowym (czy też pół-offsetowym), zamiast na kredzie (ponoć w zamyśle autorów komiks ten nigdy nie miał byś wydany na papierze kredowym)
Na koniec przyłączam się do próśb o „Shazam” w przyszłym roku (za oceanem świetne recenzje), „Superman Unchained”, a także o kontynuowanie dodruków starych Batmanów (w tym roku ma być „Uśmiech Śmierci”, na przyszły rok zapowiadał Pan już „Rok Pierwszy”… to może i coś jeszcze, np. „Hush” :-) ).
Zachęcam również do pozytywnych decyzji odnośnie wydania obecnie rozważanych (według Pana poprzednich odpowiedzi): przede wszystkim „Cromwell Stone’a” , ale również „Śmierci” Gaimana i zbiorczego „LND: Stulecie” (w jednej czy dwóch księgarniach rzeczywiście są jeszcze te komiksy dostępne, ale w cenie okładkowej – a wydanie 155 zł za ok. 240 stron komiksu to naprawdę dużo… dla mnie osobiście o wiele za dużo). …No i może jednak „Top 10” – w poprzedniej turze odpowiedzi jednoznacznie Pan tego nie wykluczył :-).
Jeśli natomiast chodzi o komiks superbohaterski to moje propozycje ze starego DC to przede wszystkim już wspominane przeze mnie „The New Frontier” Dwaryne’a Cooke’a, „JSA: The Golden Age” Jamesa Robinsona, "Superman: Red Son" Marka Millara, "identity Crisis" Brada Meltzera, a z Batmanów: "The Cult" , "Strange Apparitions" (rzedko mamy okazję przeczytać coś z batmana sprzed połowy lat 80), "Absolution" DeMatteisa, albo "Black Mirror" Snydera.

Muszę zarepetować: o wielu wymienionych tytułach/wydawcach/seriach pisałem powyżej, o większości pozostałych nie mam nic konkretnego do napisania – poza tym, że w najbliższych 2 latach proszę się ich nie spodziewać z Egmontu. Wznawiamy w tym roku kilka starszych tytułów (m.in. Eisner, Bilal, Piotruś Pan), co dalej – będę wiedział pod koniec roku.
Batman: Rok Pierwszy – jeszcze się nie zabraliśmy za ten komiks, więc nie mam żadnych szczegółów produkcyjnych.[ljc]Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

gustrow -

kotlety i nedza

ramirez82 -

To żeś podsumował. Maruda.

ocut -


ocut -

"ANDREAS – Na Łódź nic nie wydajemy. Jesienią będę mógł coś powiedzieć na temat różnych jego komiksów, natomiast ARQ dokończymy w 2015 raczej w 1 integralu, gdyż otrzymaliśmy poniższą informację od naszego licencjodawcy:"

Gdzie ta notatka?

General75 -

"AMERYKAŃSKI WAMPIR – WSTĘPNIE planuję na 2015 reprint tomu 1 i wydanie tomów 3 i 4."

Wygląda że seria dalej zawieszona.
Najpierw wznowienie 1, a potem wydanie 3-4?
Bez sensu.

ramirez82 -

General75 nie sugerowałbym się tym aż tak. Może wypuszczą wznowienie tomu pierwszego Amerykańskiego Wampira, jednocześnie z tomem trzecim? Póki co, wstępnie na przyszły rok planowany jest tom 1,3 i 4 - trzymajmy kciuki, aby rzeczywiście tak było.

los1 -

Może ktoś wyjaśni bo nie czaję. Chodzi o SANDMANa
- pierwszy tom po staremu! Czyli co? Nie znam poprzednich odpowiedzi dlatego pytam.

Vivaadeal -

stare kolory

los1 -

Dzięki!

General75 -

Ramirez82 ja też chciałbym żeby zostały wydane tomy 3,4 Amerykańskiego Wampira.
Ewentualna reedycja tomu 1 przed 3,4 może zagrozić tej serii.
Jeżeli wydadzą tom 1, chętnych na zakup jego będzie na pewno mniejszy, jakby wydali kolejne 3,4.
Chyba to dobrze że Tomasz Kołodziejczak planuje AW na 2015. Może coś poprawią w tym temacie.

VooDoo79 -

A SANDMAN Overture to co to jest? Wszystkie tomy w jednym bo nie czaje....

vision2001 -

VooDoo79 pisze:A SANDMAN Overture to co to jest? Wszystkie tomy w jednym bo nie czaje....

Jest to nowa seria: http://www.vertigocomics.com/comics/the ... overture-1

ramirez82 -

Sandman Overture to nowa mini seria, powrót Gaimana do postaci Sandmana, zdaje się z okazji 25-lecia wystartowania serii Sandman.

Tu masz recenzję pierwszego zeszytu:

http://kzet.pl/2014/03/the-sandman-overture-1.html

ramirez82 -

O, vision2001 mnie wyprzedził :)

celtic -

Do Hellblazera powrócą pewnie jak serial pojawi się w telewizji

General75 -

Celtic
Było by super.
A kiedy serial się ukarze?

AnonimowyGrzybiarz -

Nie wiem, czy dzisiejsze seriale mają na tyle samokrytyki i odwagi by osobiście karać się za własne błędy lub wykroczenia :wink:

Constantine wystartuje 24 października tego roku.

VooDoo79 -

Patrząc na zwiastun Constantine myślę że będzie dobry, oczywiście mam nadzieję że dzięki niemu Egmont ruszy z kopyta i wyda następne części. Trzymam kciuki za serial i komiksy ;)