Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas


Do 21 czerwca w BWA Wrocław można oglądać wystawę Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas, która poświęcona jest designerskim, kolekcjonerskim zabawkom z winylu. Wśród artystów znaleźli się także Filip Wiśniowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Jakub Rebelka, Dennis Wojda i Patryk Mogilnicki.
vinylkibwarocek


Eksplozja wyobraźni prawie 30 polskich grafficiarzy, autorów komiksów, ilustratorów i malarzy, którzy stworzyli unikatowe winylowe zabawki. To wystawa o dziwacznych i odmiennych światach, które wykreowane zostały z jednej dizajnerskiej formy.

Wystawa prezentuje unikatową kolekcję Łukasza Liebersbacha nazwaną Vinylcanvas – winylowych, ręcznie tworzonych zabawek, które stały się twórczą powierzchnią dla polskich artystów, projektantów graficznych i twórców komiksów, a nawet fotografów. Te winylowe rzeźby wywodzą się z połączenia zupełnie odmiennych światów. Chociaż jako zabawki, tzw. designer toys, są produktem dizajnu i kultury konsumpcyjnej, to ich źródła tkwią w świecie przeciwstawnym do niej. Łączą w sobie bunt i radość z zabawy.

Wystawa złożona jest z 28 unikatowych, ręcznie przerobionych figurek tzw. Munny’ego, zaprojektowanego przez amerykańską firmę Kidrobot. Na tej czystej powierzchni winylowej zabawki stworzone zostały wizualne manifesty artystów, które prowadzą do alternatywnych światów i istot. Dzięki formie Munny’ego powstała hybryda grafiki i rzeźby – mówi Łukasz Liebersbach, właściciel kolekcji – Większość z twórców nie myślała o tym, by coś rzeźbić, ale dając im Munny’ego do ręki, wymuszałem formę i końcowym efektem siłą rzeczy był obiekt trójwymiarowy. To przynosiło bardzo fajne rezultaty.

Łukasz Liebersbach jest animatorem sceny designer toys w Polsce. Zawodowo związany jest z nowymi technologiami, wzornictwem przemysłowym oraz myśleniem projektowym (design thinking). Zapraszając kolejnych twórców do kolekcji Vinylcanvas, kierował się swoimi zainteresowaniami związanymi ze sztuką współczesną, zwłaszcza muralami, grafiką, wlepkami i komiksami.

Złoty wiek. Kolekcja Vinylcanvas to – jak mówi kuratorka Beata Bartecka – wystawa przygotowana przez tych, którzy czytali Alicję w Krainie Czarów na przemian z przygodami Batmana oraz Profesora Nerwosolki. Dlatego w scenografii wystawy czerwone dywany prowadzą do białych ścian, a muzealny gzyms mutuje w dziwaczne formy. Czasami o rzeczach ważnych warto mówić w niepoważny sposób.

www.vinylcanvas.com

kuratorka: Beata Bartecka
kolekcja: Łukasz Liebersbach
scenografia: Hubert Kielan
identyfikacja wizualna: Hakobo

Twórcy Vinylcanvas:
Bell, Tymek Borowski & Paweł Śliwiński, Mirella von Chrupek, ciah-ciah, *Fil, FRM, Krzysztof Gawronkiewicz, Gregor Gonsior, Maurycy Gomulicki, Hakobo, Tomasz Kaczkowski, Jan Kallwejt, Kobster, Massmix, Patryk Mogilnicki, Nawer, Otecki, Tomasz Płonka, Jakub Rebelka, SEPE, Szy Mura, Swanski, Łukasz Rusznica, Rafał Szczepaniak, Aleksandra Urban, Aleksandra Waliszewska, Dennis Wojda, Zbiok.

BWA Wrocław[ljc]Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-