baner

NEWS

- Zagranica

Dawny komiks polski po raz drugi


W marcu ma ukazać się drugi tom serii "Dawny polski komiks" pod redakcją Adama Ruska. Znajdą się w nim komiksy: "Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia", "Kubuś i Bubuś" i "Przygody Walka w czasie wojny".

Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny

Scenariusz: Stanisław Wasylewski
Rysunki: Kamil Mackiewicz, Leon Prauziński
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2014
Seria: Dawny komiks polski,
Redaktor naczelny: Adam Rusek
Oprawa: miękka
Format: 210x280 mm
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


Drugi tom doskonale przyjętej serii prezentującej najdawniejsze polskie komiksy. Tym razem wraz z Adamem Ruskiem podróżujemy w czasie do roku 1918, gdy w "Szczutku" ukazuje się Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia – Powieść współczesna" autorstwa Kamila Mackiewicza i Stanisława Wasylewskiego. Ta przesympatyczna opowieść jest niezwykłą groteską na pierwsze dni niepodległej Polski. Jak pisze Adam Rusek:

Zadaniem Ogniem i mieczem... było podnosić na duchu i bawić, a nie przedstawiać wiernie rzeczywistość, toteż w utworze wystąpili epizodycznie Józef Piłsudski i generał Józef Haller, a wojak Grześ – całkiem inaczej niż prawdziwi żołnierze, podlegli swoim dowódcom – mógł swobodnie wybierać (a potem opuszczać) fronty, na których chciał walczyć.

Oprócz "Ogniem i mieczem..." w drugim tomie "Dawnego Komiksu Polskiego" znajdziecie:

Kubuś i Bubuś - współcześnie lekko przerażającą historię dla dzieci oraz Przygody Walka w czasie wojny autorstwa Leona Prauzińskiego i anonimowego autora tekstu. Zapomniany przez lata serial obrazkowy niezbyt dużej jakoś artystycznej, ale wyjątkowo ciekawy dla wszystkich zainteresowanych "popkulturowym" odbiorem walki o nowe granice Rzeczypospolitej.

***

Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać. Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

[opis wydawcy]




[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-