NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Pierwsze czytanie "Praga Gada. O wojnie!"


Już jutro - w sobotę 14 września - o godzinie 16:00 w Domu Kultury TuPraga przy ul. Dąbrowszczaków 2 na IV piętrze w Warszawie odbędzie się premierowa, publiczna prezentacja komiksu "Praga Gada. O wojnie!". Dodatkową atrakcją 2-godzinnego spotkania będzie obecność scenarzystów i niektórych autorów rysunków, a także szansa na otrzymanie komiksu gratis.
Pierwsze czytanie „Praga Gada. O wojnie!”Premierowa, publiczna prezentacja komiksu "Praga Gada. O wojnie!” i szansa na komiks gratis już 14 września o 16.00 w Domu Kultury TuPraga przy ul. Dąbrowszczaków 2 na IV piętrze w Warszawie.

Fundacja Animacja, rejestrująca od 2010 r. wspomnienia prażan, postanowiła zinterpretować najciekawsze z nich w formie komiksu. Seniorzy podczas wywiadów najchętniej wspominali czas swojego dzieciństwa i młodości, w sposób szczególny wyróżniając wydarzenia okresu II Wojny Światowej. Stąd decyzja, by album poświęcić czasowi wojny, zaś historie obyczajowe z międzywojnia i PRL-u zebrać w albumie „Praga Gada. O pokoju”. Drugi album ukaże się pod koniec 2014 r.rysunek: Krzysztof Ostrowski


„Praga Gada. O wojnie!” to pierwsza antologia komiksowa o prażanach, pierwszy też raz narracje biograficzne Polaków zostały zilustrowane przez znamienitych ilustratorów z zagranicy - Alberto Pagliaro (Włochy), Tonego Sandovala (Meksyk) i Konstantina Komardina (Rosja). Obcokrajowcy, wolni od lokalnych stereotypów, skupili się na emocjach seniorów, na wojnie widzianej oczami ówczesnych, praskich dzieci. Polscy rysownicy postąpili zresztą podobnie. Antologia ta, to zapis spotkania wrażliwości dwóch pokoleń: scenarzystów i rysowników z pokoleniem seniorów. Nie jest to więc komiks historyczny, ilustrowana wykładnia polityki historycznej, ale antropologiczny, w którym ważne stało się oddanie klimatu życia codziennego mieszkańców okupowanej przez wojska niemieckie, a potem radzieckie Pragi. Nie zabrakło także, tak bliskich dziecięcemu widzeniu świata, elementów fantastycznych i symbolicznych.


rysunek: Alberto Pagliaro


Dymki komiksowe odczytają autorzy projektu Praga Gada z Fundacji Animacja oraz seniorzy z Pragi. Komiks będzie wyświetlany na dużym ekranie, a prezentacji będzie towarzyszyć muzyka.
Dodatkową atrakcją 2-godzinnego spotkania będzie obecność scenarzystów i niektórych autorów rysunków, a także szansa na otrzymanie komiksu gratis!

[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-