baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawy przy Bałtyckim Festiwalu Komiksu 2013


Podczas tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Komiksu 28 czerwca 2013 o godz. 19.30 w CH Manhattan odbędą się trzy wernisaże wystaw: "Religia według komiksu", "Nasze czasy", "Nostalgia, czyli lata 80. i 90. XX w. w komiksie polskim"
Wernisaż wystaw odbędzie się 28.06.2013 o godz. 19.30 w CH Manhattan.

“Religia według komiksu”
Biblioteka Manhattan





Wszyscy, cały świat, ba, z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu “sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.
Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.
Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych, nieistniejących (choć, kto wie?) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to – cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka – reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego.

Wojciech Łowicki
kurator wystawy, autor cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.

Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów prywatnych (m.in. kolekcji dr Tomasza Marciniaka, archiwum artystów).
Specjalne podziękowania dla: Aleksandry Spanowicz, Grzegorza Janusza, Macieja Jasińskiego, Adriana Madeja, dr Tomasza Marciniaka, Przemysława Truścińskiego oraz dyr. Michała Czerniaka.
Premierowy pokaz wystawy odbył się w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach.

_________________________________________________


“Nasze czasy”
Gdańska Szkoła Artystyczna





Wystawa “Nasze czasy” prezentuje z satyrycznej perspektywy nasz współczesny świat. To wszystko co nas otacza: rzeczy zwykłe, czasem wesołe, a czasem dziwne lub niepokojące. Widziane oczyma rysowników dwóch pokoleń: ojca i syna. Wielce uzdolnieni, z intrygującymi pomysłami, interesujący artystycznie.
Jakub Wiejacki o wystawie i o swojej (oraz syna) twórczości:
Swobodnie parafrazując znane powiedzenie alpinistów powiem, że skoro powstają rysunki to trzeba je pokazywać. To jest motywacją wystawy. Rysunki, zwłaszcza takie które powstają z potrzeby serca (i oczywiście rozumu) a nie dlatego, że są zamawiane, należy eksponować. Zwłaszcza dzisiaj, gdy dominującą miarą sztuki jest sukces komercyjny. W naszym przypadku nie od rzeczy będzie zwrócić uwagę, że skłonność do rysowania i malowania ma charakter skazy genetycznej. Rysowała babka, rysuje ojciec i rysuje syn. Oddziaływanie tego czynnika musi mieć znaczenie, skoro Jan, pokolenie najmłodsze, sięgnął po ołówek poza swoimi profesjonalnymi zajęciami.

Jakub Wiejacki Rocznik 1958. Łódzki malarz, grafik i rysownik satyryczny. Absolwent Wydziału Włókiennictwa PWSSP w Łodzi. Pracując jako projektant tkanin w przemyśle włókienniczym rysował m.in. do “Karuzeli” oraz brał udział w konkursach rysunku satyrycznego, m.in. w Holandii i Belgii. Od 1991 r. pracuje jako grafik w wydawnictwach prasowych oraz publikuje w wielu czasopismach, m.in.”Polityka”, “Wprost”, “Życie Gospodarcze”, “Playboy”. Jest laureatem Satyrykonu’97. Pomysłodawca konkursu na rysunek satyryczny o Łodzi “The Big Boat Of Humour” (organizowanego od 2006 roku), członek Stowarzyszenia Twórców “Contur”.

Autorzy projektu: Jakub Wiejacki, Jan Wiejacki oraz Wojciech Łowicki.

_________________________________________________


“Nostalgia, czyli lata 80-te i 90-te XX w. w komiksie polskim”
Biblioteka Manhattan



Lata 80-te są dla polskiego komiksu szczególne. Tu, obok rządów wszechmocnych cenzorów, rozpoczyna się kontrnatarcie samych artystów. Ruchy wolnościowe -związane z NSZZ Solidarność – także tutaj odcisnęły swój ślad, jakże wyraźnie i z przekąsem. I na tyle trwały, że możemy oglądać go do dziś na wydrukowanych stronicach komiksów. Oto słynny Janusz Christa, twórca świata Kajka i Kokosza, w roku 1981 umieszcza na jednym z kadrów bandę zbójcerzy wyrzucających swego hegemonicznego wodza takimi słowami: “Skończyły się twoje rządy, Hegemon! Nie podskakuj! Od dziś będziemy samorządni i niezależni!? Pikanterii nadaje fakt, że odcinek wydrukowano w czasie stanu wojennego, kiedy przywoływany między wierszami przez Christę związek zawodowy był już traktowany jako zagrożenie dla władz komunistycznych! Inny ciekawy przykład wpadki cenzorskiej to ostatni kadr jednego z odcinków serii o lotnikach Wojska Polskiego pt. “Pilot śmigłowca”. Wśród “zasłony dymnej” wydobywającej się z rury wydechowej pędzącego małego fiata 126p, rysownik Marek Szyszko ukrył hołd ofiarom wydarzeń nocy grudniowej. Zrobił to za pomocą napisu umieszczonego na rejestracji samochodowej: ?WAŁ 1981?!
Lata 80-te to także okres klasyczny i najlepszy pod względem jakości pokazywanych historii obrazkowych w harcerskiej gazecie ?Świat Młodych?. Tej słynnej gazecie, którą kupowano przede wszystkim dla umieszczanego na ósmej stronie komiksu, poświęcimy wiele miejsca na naszej wystawie.
Z kolei lata 90-te to rozwój współczesnego komiksu w Polsce. Pokażemy przykłady nowych idei zainicjowanych przez awangardowych i zdolnych artystów. Swoje prace prezentowali przeważnie na łamach podziemnych klubowych wydawnictw ?zinowych?. To ludzie, którym naprawdę zależało na jakości obrazkowych historii. Brak pieniędzy rekompensowali aktywnością. Niech będzie mi wolno zacytować znamienne słowa ze wstępu do katalogu wystawy ?Współczesny Komiks Polski 1991-1997?: ?Jest to więc czas ?heroiczny? lub jak kto woli ?romantyczny? naszego komiksu. Gdzie wydawcy, twórcy i czytelnicy stanowią grupę dobrych znajomych. Dobrych bo bezinteresownych?. Dziś ci, którzy otwierali tamten rozdział są ciągle aktywni. To miedzy innymi dzięki nim mają szansę ujrzeć światło dzienne takie inicjatywy jak Bałtycki Festiwal Komiksu. Chwała im!

Wojciech Łowicki – kurator wystawy.

[Ystad za hanami.pl]

Tagi

Bałtycki Festiwal Komiksu 2013


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-