reklama baner reklama
baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

"YES'T prawie OK" kielecki komiks (rysownicy i scenarzyści)


yestwystawa20pazteaserW sobotę 20 października 2012 o godzinie 17:00 w Bazie Zbożowej (Kielce, ul.Zbożowa 4) odbędzie się wernisaż wystawy "YES’T prawie OK." – kielecki komiks (rysownicy i scenarzyści)". Zapraszamy do rozwinięcia newsa w celu zapoznania się ze szczegółami wystawy.
To pierwsza tak szeroka prezentacja komiksu w Kielcach od czasu I Konwentu Twórców Komiksu (DŚT, luty 1991), który potem przekształcił się w łódzki Międzynarodowy Festiwal Komiksu (obecnie Komiksu i Gier), największą imprezę branżową w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawa przypomni dokonania kilkunastu twórców pochodzących z Kielc (rysowników i scenarzystów), którzy mieszkają i pracują nie tylko nad Silnicą, ale m.in. w Warszawie, Łodzi, Sopocie, Wrocławiu. To laureaci kilkudziesięciu nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach. Publikują w prasie, antologiach, wydawnictwach zwartych, projektują okładki, filmy animowane, storyboardy, piszą scenariusze dla komiksu, filmu, słuchowiska i dramaty sceniczne. Tworzą jedno z najciekawszych środowisk artystycznych wywodzących się z regionu świętokrzyskiego.

Autorzy, którzy zadeklarowali udział w wystawie: Jerzy Ozga, Jakub Matys, Sylwia Restecka, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Robert Łysak, Tomasz Łukaszczyk, Michał Ociesa, Norbert Rybarczyk, Robert Kolasa, Zygmunt Kowal, Tomasz Ozga, Paweł Chmielewski, Grzegorz Majcher, Andrzej Rębosz, Artur Sadłos.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”, Federacja Stowarzyszeń „Baza Zbożowa”.

Kurator wystawy: Paweł Chmielewski. Współpraca: Jerzy Ozga.

Baza Zbożowa – to ośrodek kultury powstały w dawnych halach przemysłowych. Mieszczą się w nim dwie sale teatralne, klub muzyczny i trzy galerie; odbywają m.in. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Alternatywnych, Festiwal Sztuki Hasarapasa.

Po prezentacji w Bazie Zbożowej wystawa zostanie przeniesiona do „Szklanego Domu” w Ciekotach (otwarcie 24 listopada).Paweł Chmielewski, „YES’T prawie OK. Szkice o kieleckim komiksie” („Wstęp”) – fragmenty:

Gdy w 1859 r. Franciszek Kostrzewski w czterech numerach „Tygodnika Ilustrowanego” publikował pozytywistyczną i moralizatorską, rysunkową opowieść w 32 obrazach zatytułowaną „Historya Jedynaczka” nie było jeszcze terminu komiks. (...) Sam Kostrzewski – przez wiele lat związany z Kielcami i Sandomierzem – znany jest jako pejzażysta, autor ilustracji do „Pana Tadeusza”. O rysunkowych historyjkach, których wiele wykonał w kolejnych latach, raczej się nie wspomina. Wynika to ze specyfiki polskiego rynku sztuki, z aksjomatów funkcjonujących w krytyce, z problemów z usytuowaniem komiksu w dyskursie kulturowym, umieszczeniem gdzieś pomiędzy literaturą a sztukami plastycznymi, być może na pograniczu animacji. Gdy amerykańską świadomość kształtują popkulturowe mity Batmana, Supermana, przenoszone na ekran przez wybitnych twórców czerpiących swobodnie z archetypów, jakimi posługuje się literatura i religia od wieków, u nas wiedza, że w tej dziedzinie sztuki spełniali się wybitny scenograf Jerzy Skarżyński czy malarz Andrzej Wróblewski jest znikoma. (...) „Komiksowy” to w dyskursie historyczno-literackim synonim słowa uproszczony, a nawet prostacki. (...) Tymczasem ta forma sztuki, od staroegipskich inskrypcji do chrześcijańskiej, ilustracyjnej formuły biblia pauperum zakorzeniła się doskonale w anglosaskiej i frankofońskiej świadomości kulturowej. (...) Bardzo ciekawy okres – nawiązujący do bogatej historii gatunku – w dziejach kieleckiego komiksu (lata 60.), zapoczątkowany historią zbója Malarskiego, potem wieloczęściowym cyklem o sierżancie Cieniu kończy się na początku dekady gierkowskiej z kilku powodów: śmierci rysownika (Mariana Gostyńskiego), zniechęcenia scenarzystów (Zbigniewa Nosala oraz współpracującego z nim Tadeusza Wiącka), którzy publikując pod pseudonimami spotykali się z lekceważeniem środowiska dziennikarskiego i literackiego. Dziś „Słowo Ludu” (na jego łamach drukowano komiksy) cieszy się zainteresowaniem wśród zbieraczy właśnie z powodu pasków z przygodami sierżanta Derendy (Cienia). (...) Efemeryczny epizod Marka Umańskiego w połowie lat 70. – zwycięstwo w pierwszym konkursie ogłoszonym przez „Relax” – skończył się na kilku planszach. (...) Dopiero po prawie piętnastu latach kielecki komiks złapał (już) trzeci oddech. Pierwszy Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu, wysyp utalentowanych twórców. I kolejne tytuły (żeby tylko wymienić najważniejsze): „Ern”, „Quo vadis”, „Barbarzyńcy”, „Moja ziemia obiecana”, „Salut bohaterom”, „Yorgi”. To już jednak zupełnie inna historia...Noty biograficzne autorów biorących udział w wystawie:

Jerzy Ozga – ur. w 1968 r. Malarz, rzeźbiarz, ilustrator. Przede wszystkim jeden z najlepszych rysowników komiksów w Polsce. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Publikował m.in. na łamach: „Fantastyki”, „Feniksa”, „AQQ”, „Komiks Forum”. Autor storyboardu do filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”. Z tym samym reżyserem współpracował przy „Pokoju saren”, „Operze za trzy grosze”, „Autobusie na Golgotę”. Portrecista i autor martwych natur. Wybrane publikacje: „Księga miecza” (1989), „Misja rozpaczy” (1998), „Quo vadis” (2000) „Ern” (2001); „Salut bohaterom” (2002), „Moja ziemia obiecana” (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi – 2004), „Katyń” (2010), „Yorgi” cz. I i II (2011, 2012). Najnowszy projekt: „Obywatel Szrajbman” (scenariusz Paweł Chmielewski) – www.szrajbman.org.pl

Paweł Chmielewski – ur. w 1971 r. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz, dramaturg, redaktor książek. Fotografuje (m.in. I nagr. w konkursie „Wykluczone.?!” Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej). Wybrane utwory: „Pociąg” (słuchowisko, nagr. Polskiego Radia), „Ścigając cień” (dramat, nagroda Fest. „Transfuzje”), „Dno” (dramat, nagr. Teatru Ochota), „Słowacki w supermarkecie. Szkice o polskim dramacie” (2003), „Słowa, słowa, słowa. Obrazy, obrazy, obrazy” (2010, wspólnie z Radosławem Nowakowskim). W przygotowaniu: „YES'T prawie OK. Szkice o kieleckim komiksie”. Autor artykułów o tym zjawisku w miesięczniku „Teraz” (m.in. „Na początku był sierżant Cień”, „Yes’t prawie OK.”, „Tożsamość Adamsa”, „Japońskie fascynacje”, „W mrocznym klimacie”, „Jedynaczek, Agapit Krupka i inni”).

Robert Kolasa – ur. w 1968 r. Rysownik, kamieniarz, rzeźbiarz. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach. Autor rysunków publikowanych na łamach „NIE”, „AQQ”, „Talizman”, „Wypierd”, „Teraz”. Tworzy komiksy i pojedyncze plansze o charakterze satyrycznym.

Jakub Matys – ur. w 1982 r. Skończył studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Przez ostatnich pięć lat mieszkał w Łodzi gdzie pracował jako grafik freelancer i rysownik. W 2008 r. zdobył Grand Prix na XIX Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za Komiks „Espresso”; m.in. autor rysunków do „Long Walk Plus Expedition” (komiksowej relacji z wyprawy śladami Witolda Glińskiego) drukowanej w „Dzienniku Łódzkim”.

Robert Łysak – ur. w 1964 r. Pomysłodawca i jeden z organizatorów I Konwentu Twórców Komiksu w Polsce. Laureat honorowego „Koraka” (2007). Scenarzysta „Benjamina i Claudii” (1993), współpracował przy komiksie „Ern”. Wydaje fanzin „Wypierd”.

Janusz Ordon – ur. w 1982 r. Absolwent kieleckiego „plastyka” i ASP we Wrocławiu. Zajmuje się szeroko pojętą ilustracją komercyjną oraz animacją (3d). Uczestniczył w pracach nad ekranizacją „Jeża Jerzego”. Od 2011 r. pracuje nad seria Hellraiser, dla amerykańskiego Boom Studios. Laureat m.in. konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Wybrane publikacje: „Kapitan Żbik. Wesoły finał” (2002), „Barbarzyńcy. Klątwa” (2004), „Niewinne dzieci” (2007), „Powstanie ’44. Antologia prac konkursowych” (2009).

Tomasz Łukaszczyk – ur. w 1975 r. Współorganizator I Konwentu Twórców Komiksu. Rzeźbiarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z zamiłowania do komiksu uprawia malarstwo cyfrowe.

Sylwia Restecka – ur. w 1974 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w Pracowni Plakatu oraz w Pracowni Malarstwa). Mieszka i tworzy w Warszawie. Od lat związana z polską sceną komiksową. Autorka wielokrotnie nagradzana na festiwalach komiksu w kraju i zagranicą. Swoje prace wystawiała m.in. we Francji, Belgii, Czechach, Rosji na Węgrzech i Portugalii. Regularnie publikuje w magazynach komiksowych i antologiach („Zeszyty Komiksowe”, „Nowa Fantastyka”, „Świat Komiksu”, antologie „Człowiek z probówki”, „Komiks kontra AIDS”, „Powstanie 44”, „Niewinne dzieci”). Od 10 lat współpracuje ze scenarzystką Joanną Sanecką. Oprócz komiksu zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, ilustracją. Swój unikalny styl opiera na fascynacji cywilizacją, technologią w stanie rozpadu.

Michał Ociesa. Komiksem zajmuje się od czasów nauki w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych. Mieszka w Warszawie. Swoją pasję rozwijał na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dla warszawskich agencji reklamowych tworzył ilustracje i storyboardy. Obecnie zajmuje się projektowaniem opakowań. W wolnych chwilach nadal rysuje i okazjonalnie publikuje w magazynach komiksowych. Jego największym osiągnięciem jest narysowanie albumu, który czeka na wydanie.

Rafał Urbański – ur. w 1970 r. Ukończył w Kielcach Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Państwowe Studium Sztuk Plastycznych, Instytut Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej. Dyplom z malarstwa sztalugowego (magisterium z narracji komiksowych). Zajmuję się projektowaniem poligraficznym i internetowym, malarstwem, pisaniem scenariuszy komiksowych. Wybrane publikacje: 1998-2003 „Komiks On-line”, 1999-2000 – „Klatka”, 2011-2012 – Autorski blog komiksowy „K... RAJ”, „Barbarzyńcy. Klątwa” (2004), antologie festiwalowe i pokonkursowe. Nagrody: Grand Prix w II Konkursie Wydawnictwa Egmont i Programu TV „Tenbit” za komiks "Reportaż" (scenariusz), rys. Janusz Ordon (2002); Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi za komiks „Moja Ziemia Obiecana” (scenariusz), rys. Jerzy Ozga oraz wyróżnienie za najlepszy scenariusz (2003). Autor artykułu „Komiks – sztuka przetrwania czyli jak się to robi w Kielcach” („Dedal” 1/2006).

Tomasz Ozga – ur. w 1966 r. Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Ulubione lektury: „Hobbit”, „Władca pierścieni”, „Trylogia” Sienkiewicza, „Świat Młodych”, komiksy Rosińskiego, Christy. Marzenia: chęć samorealizacji jako reżyser, scenarzysta, aktor i scenograf. Autor albumu „Misja rozpaczy”.

Zygmunt „Zeke” Kowal – ur. w 1965 r. Mieszka w Kielcach. Autor scenariuszy komiksowych. Współpracuje głównie z Jerzym Ozgą. Jest współtwórcą albumu „Salut bohaterom”. Chętnie tworzy krótkie formy komiksowe („Sikorki”, wydane w zbiorze „Komiks – antologia komiksu polskiego” czy „Niedokończony raport”, zawarty w publikacji „Co dalej kapitanie?"). Zajmuje się, szeroko pojętym, malarstwem ścienno-pokojowym.

Andrzej Rębosz – absolwent kieleckiego „plastyka” (konserwacja rzeźby), historii sztuki na KUL-u i fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Zebrał dokumentację historyczną do albumu „Quo vadis”, autor scenariusza do „Erna”.

Grzegorz Majcher – ur. w 1965 r. Absolwent kieleckiego „plastyka”. Zatwardziały tolkienista. Od wielu lat pracuje nad komiksem opartym na „Hobbicie”. Publikował w wydawnictwie „Szuflada” i fanzinach. W projekcie „Quo vadis” był kolorystą, autorem storyboardów i obróbki cyfrowej.

Artur Sadłos - ur. w Starachowicach. Studiował w ISP UJK w Kielcach. Laureat wyróżnienia na MFK w Łodzi za „Stellę” (2009).

Norbert "Rybb" Rybarczyk - ur. w 1982 r. Ilustrator, character-designer i wszechstronnie działający konceptualista. Absolwent kieleckiego „plastyka”. Obecnie mieszka w Sopocie i pracuje jako rysownik w Gdańsku. Sekretnie snuje plany podboju świata wraz ze swoimi najwierniejszymi współpracownikami, Pająkiem Edwardem, Kretem Kredkiem, Cyklopem Ummo i całą wielokolorową menażerią własnych projekcji i wizualizacji. Współautor „Barbarzyńców” cz. I „Klątwa”, rysunków do „Poszukiwaczy zaginionego kwiatu paproci”.


[Ystad za zenit.org.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-