baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

24-godzinny komiks po raz czwarty


24hourscomicday_newsJuż po raz czwarty w Pracowni Komiksowej WiMBP w Gdańsku odbędzie się całodobowa sesja rysowania komiksów. Jej efektem jest stworzenie dwudziestoczterostronicowej historii obrazkowej. Ta edycja będzie szczególna ze względu na udział gości z Niemiec, którzy przybędą do Gdańska prosto z Berlina. W przyszłym roku, w ramach projektu, planowana jest wizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu.


Już po raz czwarty w Pracowni Komiksowej WiMBP w Gdańsku odbędzie się całodobowa sesja rysowania komiksów. Jej efektem jest stworzenie dwudziestoczterostronicowej historii obrazkowej. Ta edycja będzie szczególna ze względu na udział gości z Niemiec, którzy przybędą do Gdańska prosto z Berlina. W przyszłym roku, w ramach projektu, planowana jest wizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu.

„24-godzinny komiks” to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud'a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. Od pierwszej edycji imprezy, zorganizowanej w USA według tego pomysłu, minęło już ponad 11 lat. W tym czasie inicjatywa zyskała sobie popularność na wszystkich kontynentach i posiada niezliczone lokalne odmiany. Pracownia Komiksowa w działająca przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku od 2009 roku jest jedynym polskim organizatorem biorącym udział w tej akcji.

Najbliższe spotkanie trójmiejskich rysowników i autorów komiksów, które odbędzie się 19 listopada 2011 r., zyska dodatkowy wymiar. Do stawienia czoła bijącemu zegarowi i zmierzenia się w artystycznym pojedynku zostali zaproszeni goście z berlińskiej biblioteki komiksowej "Die Renate". Pięciu rysowników z Berlina przybędzie do Gdańska, by nawiązać kontakt z ich kolegami z Trójmiasta i wspólnie spróbować swoich sił w ukończeniu gotowego mini-albumu w przepisowym czasie dwudziestu czterech godzin. "Die Renate" to nie tylko biblioteka w berlińskiej dzielnicy Mitte, ale stowarzyszenie i miejsce spotkań berlińskiej śmietanki twórców komiksu (bywają tam regularnie znani także w Polsce Mawil i Flix), wydawców i przede wszystkim miłośników tego rodzaju twórczości. Osoby skupione wokół „Die Renate” organizują warsztaty edukacyjne, wydają ziny, a także prowadzą berlińską edycję "24h Comics Day".

Pokojowy pojedynek twórców komiksów z obu krajów będzie miał swoją kontynuację w trakcie rewizyty polskich rysowników w Berlinie w kwietniu przyszłego roku. Albumy dwudziestu artystów (po dziesięciu z każdej edycji) ukażą się w edycji "de lux" w polskiej i niemieckiej wersji językowej w łącznym nakładzie 8.000 egzemplarzy.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do rysowania na czas. Wszyscy Ci, którzy z powodzeniem zakończą do niedzielnego popołudnia swoją historię, będą mieli okazję zobaczyć swoją pracę w druku. Organizatorzy zastrzegają sobie, że zostaną przez nich wybrane najlepsze prace, które ukażą się w edycji "de lux". Reszta może liczyć na wydanie w formule zinowej.

Projekt został jest realizowany ze środków przyznanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urzędu Miasta Gdańsk.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku

Partnerzy projektu:

Hufiec ZHP Gdańsk Śródmieście im Alfreda Liczmańskiego
Die Renate e.V.
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK

Dodatkowe informacje na temat projektu i partnerów:

O koncepcji 24h Comics Day

„24-godzinny komiks” to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud'a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania.

Pierwszy 24-godzinny komiks Scott McCloud narysował 31 Sierpnia 1990 roku. Ustanowione zostały wtedy żelazne reguły tworzenia tego wydarzenia:

- Sesja tworzenia komiksu od początku do końca może trwać nie więcej niż 24 godziny. W tym procesie zawiera się także, pisanie scenariusza, który nie może powstać wcześniej.
- Wynikiem pracy muszą być 24 strony gotowego do publikacji komiksu.

Od pierwszej sesji rysowania 24-godzinnego komiksu, 24h Comic Day stał się międzynarodowym wydarzeniem, które odbywa się rok rocznie w październiku na całym świecie.
Oprócz tego istnieje wiele lokalnych inicjatyw organizowanych według tego konceptu niezależnie od edycji międzynarodowej.


O Pracowni Komiksowej:

Pracownia Komiksowa jest częścią filii nr 68 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i ma swoją siedzibę na Suchaninie. Istnieje od 2006 roku i w myśl nowoczesnego prowadzenia działalności bibliotecznej łączy w sobie funkcje nie tylko wypożyczalni i czytelni komiksów, lecz także miejsca warsztatów, spotkań autorskich oraz przestrzeni wystawienniczej.

W roku rozpoczęcia swojej działalności była to pierwsza placówka tego typu w Polsce i do dziś posiada największe zbiory komiksów w Polsce. W ofercie biblioteki znajduje się pełne spektrum wydawnictw komiksowych. Znajdziemy tam utwory z kręgu kultury europejskiej, amerykańskiej oraz japońskiej, zarówno w wydaniach polskich, jak i oryginalnych. Obecna łączna liczba woluminów w pracowni to 7 tysięcy.

W różnorodnych warsztatach organizowanych przez pracownię uczestniczyło już w sumie blisko 400 osób. Wśród prowadzących znaleźli się uznani twórcy komiksu, tacy jak: Marek Lachowicz, Mateusz Skutnik, czy Jacek Frąś (laureat prestiżowej nagrody PRIX ALPH-ART na festiwalu Angoulême w 2001 roku).

W swej regularnej działalności pracownia prowadzi dyskusyjny klub filmowy, cykl wykładów poświęconych tematyce komiksowej pod hasłem Dyskusyjny Klub Komiksu.

Ponadto Pracownia Komiksowa jest od czterech lat organizatorem Bałtyckiego Festiwalu Komiksu (BFK), uznawanego obecnie za trzecią najważniejszą imprezę poświęconą komiksowi w kraju. Renoma festiwalu wzrosła dzięki obecności znamienitych zagranicznych gości, zaliczanych do pierwszej ligi światowej swojego gatunku. Gośćmi festiwalu byli między innymi David Lloyd (autor ilustracji komiksu „V jak Vendetta”, który był ekranizowany przez twórców Matrixa), czy niedawny uczestnik BFK, Simon Bisley (twórca kultowej na całym świecie postaci „Lobo”).

Artyści, publicyści, tłumacze związani z pracownią reprezentują ją na innych imprezach komiksowych w kraju i za granicą, a swoje prace drukują w nieregularniku „Komiksownia” wydawanym przez bibliotekę.

Wśród kalendarium działań pracowni od trzech lat bardzo ważną rolę pełni organizowana każdego października sesja 24h Comics Day, międzynarodowego „maratonu komiksowego”, którego owocem jest wydanie 24 stronicowych mini-albumów komiksowych, które zostały stworzone w czasie jednej doby przy tempie jednej strony na godzinę.

Od stycznia 2012 r. Pracownia przenosi się do nowo otwartego oddziału Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w wrzeszczańskim Manhattanie.


Die Renate

Stowarzyszenie Renate Comic e.V. istnieje w Berlinie od 1991 roku. Jego działalność głównie opiera się na prowadzeniu biblioteki komiksowej "Renate", znajdującej się w berlińskiej dzielnicy Mitte. Biblioteka dysponuje 17. 000 woluminów do wypożyczenia, ma 1.500 zarejestrowanych czytelników oraz jest organizatorem zajęć z rysunku komiksu i organizuje około 20 imprez rocznie.

Renate to jednak nie tylko biblioteka, lecz także miejsce spotkań artystów i miłośników komiksów z całego świata. Bywają tutaj regularnie takie gwiazdy niemieckiego komiksu, jak Mawil czy Flix. Stałym gościem jest Dirk Rehm, szef jednego z najbardziej znanych niemieckich wydawnictw promujących komiks artystyczny i alternatywny.

Zadaniem biblioteki jest poprzez bogactwo i różnorodność form przybliżyć komiksowe medium. Można tu znaleźć komiksy w każdym rodzaju i gatunku. Popołudniami w bibliotece istnieje zawsze możliwość zasięgnięcia wskazówek i pomocy przy doborze lektury odpowiadającej zainteresowaniom czytelnika oraz wzbogacenia swojej komiksowej erudycji.

Odwiedzający bibliotekę to głównie młodzi ludzie między czternastym a osiemnastym rokiem życia (25%) i dorośli w grupie wiekowej (19 do 25 lat – 27%). Komiksy wypożyczane przez dzieci do 13 lat stanowią zaś 15% łącznej sumy wypożyczeń.

Renate skupia artystów, autorów, wydawców, czytelników i miłośników komiksów na comiesięcznych spotkaniach fanów biblioteki, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.
Umożliwia także wszystkim zainteresowanym dzieciom, młodzieży i dorosłym wypróbowania swoich sił jako autorów komiksu, oferując zajęcia z rysunku.
Udostępnia wszystkim zarejestrowanym w bibliotece cenne i rzadkie wydawnictwa komiksowe.
Renate tworzy także platformę dla promowania młodych talentów, poprzez udostępnienie pomieszczeń biblioteki jako przestrzeni wystawienniczej.

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK:

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK jest kontynuacją nieformalnej grupy komiksowej GDAK. GDAK zaistniał w 1999 roku organizując pierwszą edycję Gdańskich Spotkań Komiksowych, które były pierwszą inicjatywą animującą życie trójmiejskich rysowników oraz fanów komiksu. Do 2007 roku odbyło się okrągłe dziesięć edycji tej imprezy, która, śmiało można powiedzieć, skutecznie skonsolidowała trójmiejskich komiksiarzy. Po ośmiu latach spotkania wypłynęły na szersze wody i przerodziły się w Bałtycki Festiwal Komiksu, który z powodzeniem zaistniał jako impreza o skali ogólnopolskiej.

GDAK to także zin, który towarzyszył każdej edycji konwentu. Publikowali w nim twórcy ściśle związani z trzonem grupy: Mateusz Skutnik, Adam Chyliński, Tomek Sitek, Łukasz Jagielski, jak i inni twórcy z Pomorza:
Jakub Rebelka, Jerzy Szyłak, Jan Plata Przechlewski, Marek Lachowicz, Tomasz Mering, Jakub Babczyński.
W kolejnych numerach zina znalazły się także prace takich tuzów polskiego komiksu jak: Michał „Śledziu” Śledziński, duetu Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Robert Adler, Ryszard Dąbrowski i wielu innych.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie działalności lokalnych twórców, animacja życia kulturalnego z udziałem komiksu a także działalność wydawnicza. Tegoroczna edycja „24h Comics Day” w Gdańsku jest pierwszą inicjatywą w jakiej występuje oficjalnie Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK i która tworzona jest przez animatorów w nim skupionych oraz z udziałem zrzeszonym w niej twórców. W obecnym składzie GDAK'a tworzą między innymi: Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, Jaśmina Kotlarek, Marek Kraska, Łukasz Kowalczuk.

Pracownia Komiksowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku,
ul. Paderewskiego 11 (Suchanino)

Dojazd:
Z Gdańska Głównego: autobus 115, 184, 130, 131.
Z Wrzeszcza: 115, 199.


[Ystad za FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-