baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kultura Gniewu na Komiksowej Warszawie


kultura gniewuPodczas Komiksowej Warszawy swą premierę będą miały trzy albumu z Kultury Gniewu: "Boska tragedia", "Rany wylotowe" oraz "Samotność rajdowca".
Oddajemy głos wydawnictwu:

Już w najbliższą sobotę, 24 kwietnia w Centralnym Basenie Artystycznym, startuje nowy warszawski festiwal komiksowy - Komiksowa Warszawa (www.komiksowawarszawa.pl)!

Pełny program, wydarzenia towarzyszące i pozostałe ważne informacje na oficjalnej stronie imprezy, a my oczywiście będziemy tam z naszymi nowościami i autorami (Karol KRL Kalinowski, Michał "Śledziu" Śledziński, Maciej Łazowski, Marek Lachowicz).

Tym razem prezentujemy trzy komiksy, dwa uznanych zagranicznych twórców i jeden polskiego debiutanta. I może o nim na początek, bo należy mu się specjalna uwaga.


Boska tragedia - Macieja Łazowskiego



Nazwaliśmy autora debiutantem, ale to nie do końca prawda, bo Łazowski jest współautorem (z Bartkiem Szymkiewiczem) dwóch bardzo popularnych i uznawanych za jedne z najlepszych polskich webkomiksów - Bug City i Hell Hotel. Ten pierwszy ukazał się też w postaci albumiku wydanego przez samych autorów. Nie ulega jednak wątpliwości, że "Boska tragedia" jest solowym debiutem rysownika i scenarzysty. Historia opowiedziana w "Boskie tragedii" jest prosta. Oto, któregoś dnia odzywa się z nieba Bóg i informuje ludzkość, że postanowił zakończyć eksperyment, nieudany dodajmy, z jej udziałem. Prosi wszystkich, żeby przygotowali się do końca świata i milknie. Jak łatwo się domyślić, nie wszystko idzie po boskiej myśli. Komiks Łazowskiego to świetnie napisana komedia w stylu słynnej "Dogmy" Kevina Smitha - bawi, trzyma w napięciu, ale nie boi się także zadawać poważnych pytań. Czegoś takiego w polskim komiksie, i nie tylko, jeszcze nie było!

Informacje o autorze: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_55&d=a


Scenariusz: Maciej Łazowski
Rysunki: Maciej Łazowski
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Stron: 52
Cena: 26,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-44-8
Data wydania: 24 kwiecień 2010

Halo, halo, czy jestem słyszalny? Tu mówi wasz Bóg. Muszę wam coś powiedzieć. Tak sobie patrzę od dłuższego czasu na ten świat i... Cóż, jestem rozczarowany. W związku z tym postanowiłem, że ludzkość przestanie istnieć. Tak. Muszę zrobić z wami to, co zrobiłem z dinozaurami. Które, swoją drogą, wolałem i były znacznie fajniejsze”.

Tymi słowami zaczyna się komiks „Boska tragedia”, przewrotna opowieść o gniewie bożym, który ludzkość ściągnęła na siebie swoim nierozsądnym postępowaniem. Komunikat Wszechmogącego dociera do każdego zakątka globu i powoduje najpierw eksplozję paniki, a potem nagłą potrzebę pobożnego życia w nadziei na ocalenie. Jednak szybko okazuje się, że w boskim planie coś idzie bardzo nie tak...

„Boska tragedia” to albumowy debiut Macieja Łazowskiego, współtwórcy tak popularnych internetowych komiksów, jak "Bug City", czy "Hell Hotel". To świetnie napisana komedia w stylu „Dogmy” Kevina Smitha, która bawi, trzyma w napięciu, ale także nie boi się zadawać trudnych i niespotykanych w polskiej rozrywce pytań, jak np. „Co?”.
[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:




Rany wylotowe - Rutu Modan


Ten komiks przyniósł autorce z Izraela światowy sukces i m.in. prestiżową nagrodę Eisnera za najlepszą powieść graficzną roku 2008. "Rany wylotowe" to historia spotkania dwójki młodych Izraelczyków - Koby'ego, taksówkarza z Tel Avivu i Numi, odbywającej służbę wojskową. Połączy ich zaginiony ojciec chłopaka, który prawdopodobnie stał się ofiarą bombowego zamachu. Sama Rutu Modan nazywa swój komiks "komedią romantyczną", ale jak można spodziewać się po artystce, która przez lata współpracowała z Etgarem Keretem, jest ona daleka od typowych przedstawicieli tego gatunku.

Informacje o autorce: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_56&d=a

Tytuł oryginału: Exit Wounds
Wydawca oryginału: Coconino Press
Scenariusz: Rutu Modan
Rysunki: Rutu Modan
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Format: B5
Stron: 176
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-42-4
Data wydania: 24 kwiecień 2010

Pewnego dnia Koby Franco, mieszkaniec współczesnego Tel Avivu, otrzymuje niespodziewany telefon. Młoda żołnierka po drugiej stronie słuchawki informuje go, że jego ojciec, który tajemniczo zniknął jakiś czas temu, prawdopodobnie stał się ofiarą samobójczego zamachu bombowego. Koby wraz z dziewczyną wyruszają w poszukiwaniu śladów, mogących potwierdzić, bądź obalić tezę o śmierci ojca chłopaka.
Przy pomocy wyjątkowej, czytelnej kreski i zachwycających kolorów Rutu Modan – jedna z najsłynniejszych autorek komiksów w Izraelu, mająca na koncie m.in. współpracę z Edgarem Keretem – nie tylko opowiada wzruszającą i pasjonującą historię, ale kreuje również szczery obraz swojej ojczyzny. Kraju, w którym obok zdarzającej się zbyt często nagłej śmierci ludzie powoli zbliżają się do siebie.
Kultura Gniewu


Przykładowe plansze:




Samotność rajdowca Nicolasa Mahlera



Słynny na całym świecie austriacki rysownik i scenarzysta znany jest już w Polsce z fantastycznego komiksu "Pragnienie". Tym razem prezentuje opowieść o byłym mistrzu wyścigów samochodowych, który przeżywa głęboki kryzys zawodowy i osobisty. I jakkolwiek jego los jest bardzo smutny, sposób w jaki opowiada o nim Mahler nie pozwala czytelnikom przestać się śmiać. Oryginalne poczucie humoru, brawurowa kreska czynią z "Samotności rajdowca" rzecz absolutnie wyjątkową. Nawet, a może szczególnie, dla tych, którzy nie mają pojęcia o co chodzi w całej tej Formule 1.

Informacje o autorze: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_57&d=a


Wydawca oryginału: Top Shelf
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Stron: 92
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-43-1
Data wydania: 24 kwiecień 2010

"Samotność rajdowca" to zgodnie z tym, co może sugerować tytuł, historia rajdowego kierowcy. Jego wzlotów i upadków, problemów osobistych i relacji z przyjaciółmi, którzy... wciągają go w napad na bank.
Perypetie bohatera – wiecznie cierpiącego z powodu nie dość szybkich samochodów i słabej głowy – oraz sposób, w jaki zostały narysowane, sprawiają, że jest to potwornie zabawny komiks ze smutną fabułą, która nie przestaje śmieszyć.
„Samotność rajdowca” to małe (rozmiarami) arcydzieło Nicolasa Mahlera, szwajcarskiego rysownika o absolutnie wyjątkowym graficznym stylu, publikującego na całym świecie, a w Polsce znanego z fantastycznego „Pragnienia”.

Komiks pierwotnie ukazał się w innej formie w 1999 roku. Polskie wydanie bazuje na narysowanym od nowa wydaniu amerykańskim.

[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:




[Karol Wiśniewski za Kultura Gniewu]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-