baner

NEWS

- Ukazały się

T-Raperzy w komiksie


Na tegorocznym MFKIG ukazał się komiks o przygodach T-Raperów znad Wisły. Na festiwalu było można także kupić album "ComixSage", który swoją prapremierę miał już w kwietniu w Łodzi. W rozwinięciu informacji szczegóły obu publikacji i przykładowe plansze.

T-Raperzy znad Wisły. Misja Mars


Scenariusz: Grzegorz Wasowski, Sławomir Szcześniak
Rysunki: Daniel Baum, Daniel Gembus, Gabriel Kołat, Wojciech Prokop
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Stron: 56
Cena: 59 zł.
Wydawnictwo: Afres
Data wydania: październik 2009

T-Raperzy znad Wisły Misja Mars, to pomysł wydawnictwa Afres, aby połączyć talent czwórki łódzkich grafików: Daniela Bauma, Daniela Gembusa, Gabriela Kołata i Wojciecha Prokopa z poczuciem humoru autorów KOC-a, czyli Sławomira Szczęśniaka i Grzegorza Wasowskiego.

Komiks opowiada o powodach, dla których giganci historycznego hip hopu radykalnie zmienili swój uprzedni styl życia. Zaś przygoda w nim zawarta zaświadcza, że zawsze są gotowi (z różnym skutkiem) bronić wartości cywilizowanego świata. Ciekawostką (nie tylko dla miłośników gatunku) jest fakt, że każdy z rozdziałów został zilustrowany przez innego artystę. Różnorodność stylistyczna obrazów uatrakcyjnia dzieło i sprawia, że odbiór staje się jeszcze bardziej ciekawy. A na koniec cytat z piosenki T-Raperów znad Wisły najlepiej zachęcający do lektury wydawnictwa.

"Nic już nie ma do dodania, pora zasiąść do czytania"


[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:ComixSage


Scenariusz: Daniel Baum, Daniel Gembus, Gabriel Kołat, Wojciech Prokop
Rysunki: Daniel Baum, Daniel Gembus, Gabriel Kołat, Wojciech Prokop
Format: 210 x 297 mm
Stron: 60
Cena: 49 zł.
Wydawnictwo: Afres
Data wydania: kwiecień 2009

W pierwszym dniu kwietnia 2009 roku w MUZEUM WŁÓKIENNICTWA w Łodzi Odbyła się prezentacja prac malarskich i rysunkowych, których autorami Są: Daniel Baum i Wojtek Prokop - absolwenci ASP w Łodzi, Daniel Gembus - student ASP w ŁODZI oraz dr hab. Gabriel Kołat - wykładowca ASP w Łodzi.

Wystawa zatytułowana jest " COMIXSAGE". Kontaminacja werbalna w wyniku której powstała nazwa pokazu, odpowiada idei całego przedsięwzięcia. Celem Wystawy jest ukazanie zależności zachodzącej między procesem tworzenia A produktem ostatecznym, którym tutaj jest komiks...w założeniu wydrukowany w technice offsetowej. Momentem pośrednim ale też kluczowym przy powstawaniu finalnej formuły, są prace malarskie i rysunkowe, które pierwotnie zaistniały jako działania niezależne i autonomiczne, natomiast dziś, zachowując swój status, tworzone w większości technikami tradycyjnymi ("analogowymi"), stanowią układ kadrów charakterystycznie ( dla budowy komiksowej układanki ) lub nietypowo zestawionych czy uszeregowanych.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia objawia się tym, że prezentowane prace zostały ujęte w formule komiksowej lub para- komiksowej, która jest też niezależnym i autonomicznym dziełem sztuki, w którym zestawione kadry ( wcześniej obrazy i rysunki ) tworzą efekt zmiennych relacji budząc dzieło interaktywne. Jest to komiks i zarazem katalog wystawowy. Na wystawie nie zobaczymy superbohaterów, totalnych bitew czy kataklizmów, wybuchów, obrazów przemocy itp. W interaktywnych zestawach dopatrzymy się wielu skojarzeń, sugestii, przybliżeń do życia każdego człowieka, który ulega nastrojom, emocjom a czasem intelektualizacji. Dla zobrazowania wewnętrznych, intymnych światów przeżywania artyści zastosowali pełną paletę środków wyrazu, zaznaczając jednocześnie ezoteryczny i idiolektyczny świat artystycznego przekazu. Na wystawie prezentowane są głównie prace o charakterze przedstawiającym, ponieważ ta forma komunikatu plastycznego jest chętnie akceptowana przez tzw. przeciętnego odbiorcę, który jest głównym adresatem artystycznego komunikatu.

Adresatami są również profesjonaliści - artyści plastycy tzw. komiksiarze i ilustratorzy i ci, którzy chcieliby zajmować się sztuką ilustarcji i komiksu czy w ogóle sztuką z naciskiem i właściwą atencją na warsztatową stronę tej profesji. Większość polskiego społeczeństwa ilustrację i komiks traktuje marginalnie tkwiąc mechanicznie, z przyzwyczajenia może .........w socjalistycznej doktrynie programowego odrzucania tej formy artystycznej wypowiedzi. Ale dzisiejsi 'promotorzy" komiksu, wielkie firmy wydawnicze ( inwestujące również w produkcje filmowe oparte na bazie hitów komiksowych) też mają swój udział w kreowaniu negatywnych opinii o komiksie produkując głupkowate opowieści o superbohaterach. Chęć szybkiego zysku, zdobycia łatwego szmalu determinuje powstanie wartościowego Produktu i to dotyczy niemal każdej dziedziny naszego życia.


Złotym narzędziem" W powszechnej świadomości ludzi, które samo niejako realizuje wszelkie projekty Jest oczywiście komputer.... który jednak staje się przydatnym narzędziem dopiero wtedy Kiedy grafik, designer opanuje doskonale obsługę programów komputerowych aby podczas pracy twórczej mógł koncentrować się na samym akcie tworzenia. Komputer jest jak zwykły ołówek .....to tylko narzędzie pracy i należy nauczyć się nim posługiwać ale na to trzeba poświęcić wiele lat pracy. Jeśli ktoś nie potrafi rysować ołówkiem to niczego dobrego nie narysuje z użyciem tabletu. Autorzy wystawy świetnie posługują się technikami cyfrowymi jednak większość zobrazowań wykonana jest technikami tradycyjnymi, które pokazują gruntowne opanowanie warsztatu plastycznego.

W 2009 roku przypada 20 rocznica powstania MIĘDZYNARODOWEGO KONWENTU KOMIKSU w Łodzi, którego działalność zainicjowali studenci i absolwenci łódzkiej ASP gdzie od bieżącego roku akademickiego 2008/2009 rozpoczęła swoją działalność pierwsza , na polu akademickim w powojennej Polsce PRACOWNIA RYSUNKU, ILUSTRACJI I KOMIKSU, którą prowadzi dr hab. Gabriel Kołat. Warto też wspomnieć, iż twórcy ilustracji i komiksu wywodzący się z ASP w Łodzi są laureatami wielu nagród zdobytych na konwentach, festiwalach komiksu i ilustracji w kraju i poza jego granicami. POP-KULTURA nie powinna kojarzyć się wyłącznie z czymś miałkim i żenującym. Profesjonalne, fachowe działania twórców udźwigną każdą iseę działań artystycznych oferując dzieła z "najwyższej półki".

[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

donT -

ComixSage wyglada bardzo apetycznie, ale kto to kupi za taka CENE??? Wiem, ze ceny nie przeklada sie na zawartosc, ale na liotosc boska 60 stron (z czego zapewne jakies 6 z nich przepadie na okladke i strone tytulowa) za 49 zl. Dziekuje, wychodzi teraz tyle komiksow, ze brak tego jednego jakos przeboleje.

vision2001 -

Za sztukę jak widać trzeba słono płacić... :(