baner

Komiks

Słynni polscy olimpijczycy #02: Adam Małysz

Słynni polscy olimpijczycy #02: Adam Małysz

Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Maciej Mazur
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2008
Seria: Słynni polscy olimpijczycy
Druk: kolor, papier matowy
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 32
Cena: 9,90 PLN
Wydawnictwo: Agora S.A.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
"Polski Orzeł" jest jedynym w naszej serii przedstawicielem sportów zimowych. Choć to właśnie na zimowych igrzyskach w Chamonix w 1924 r. miał miejsce olimpijski debiut polskiej reprezentacji, nigdy nie odgrywaliśmy dużej roli w sportach zimowych.

Do czasu pojawienia się Adama Małysza Polska zdobyła zimą zaledwie cztery medale olimpijskie. Fenomenalny skoczek z Wisły wszystko zmienił i dodał tej porze uroku. Dzięki niemu nasz sport nie musi już zapadać w sen zimowy, gdy tylko spadnie śnieg. A skoki narciarskie stały się jednym z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych sportów w Polsce.

Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 r. w Wiśle i w XXI wieku stał się w Polsce obiektem niemal sportowego kultu. Bo też to on rozpoczął nowe tysiąclecie nieoczekiwanym sukcesem. 1 stycznia 2001 r. w drugim konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech zajął trzecie miejsce. Pozostałe dwa konkursy już wygrał; triumfował przez to w całym turnieju. Tak zaczęła się jego oszałamiająca kariera, która zaowocowała w Salt Lake City w 2002 r. pierwszymi od 30 lat medalami olimpijskimi dla Polski na igrzyskach zimowych. "Polski Orzeł" czterokrotnie był mistrzem świata. W latach 2001-2003 jako pierwszy skoczek narciarski w dziejach trzykrotnie z rzędu wygrał Puchar Świata. W 2007 r. dodał do tego czwarty triumf w tej klasyfikacji.

Do dziś Adam Małysz zdobył niemal wszystko, co można w skokach narciarskich wywalczyć. Poza jednym - olimpijskim złotem. Choć startował na nich trzykrotnie - w 1998, 2002 i 2006 r. - jeszcze ich nie wygrał. To, czego dokonał, daje mu jednak status rzadko spotykanej w polskim sporcie gwiazdy.

Ten komiks to historia kariery naszego najwybitniejszego skoczka, ale wspomniani są tu także jego wspaniali poprzednicy - Stanisław Marusarz, Bronisław Czech i Wojciech Fortuna. [Agora S.a.]

Galerie

Słynni polscy olimpijczycy #02: Adam Małysz Słynni polscy olimpijczycy #02: Adam Małysz Słynni polscy olimpijczycy #02: Adam Małysz

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-