baner

Komiks

Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę

Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę

Scenariusz: Wiesława Zaręba
Rysunki: Tomasz Kleszcz
Okładka: Tomasz Kleszcz
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2018
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 176x250 mm
Stron: 120
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Kameleon
ISBN: 9788365577085
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Jest to już trzecia publikacja tego autorskiego duetu. Pierwsza jest komiksową adaptacją Bajek Ezopa. Druga, Na kłopoty rada, także komiksową adaptacją, tym razem bajek Iwana Kryłowa. Na kłopoty rada łączy formę komiksową z literacką i co kilka stron komiksów pojawiają się dłuższe bloki tekstowe.

W Zuzannie Kapryśnej. Jak wychować siostrę autorka odwróciła proporcje i obok tekstów zamieściła kilkustronicowe komiksy.

Książka jest prozatorskim debiutem Wiesławy Zaręby, a większość opisanych w niej przygód, oparta jest na autentycznych wydarzeniach.

Podobnie jak w poprzednich pozycjach, autorka kładzie duży nacisk na edukację i wychowanie dzieci. Przedstawiając zabawne przygody dwóch sympatycznych sióstr, stara się jednocześnie wskazać im prawidłowe wzorce postępowania i uwrażliwić na wiele istotnych problemów otaczającej je rzeczywistości. Ola, starsza i teoretycznie mądrzejsza siostra, pomaga rodzicom w wychowywaniu młodszej Zuzi.Ale jak to czasem bywa, życie płata figle, i niekiedy nie wiadomo, kto się od kogo więcej uczy.

Przygody sióstr autorka pokazuje w sposób zabawny i inteligentny, stroniąc od przesadnego i  zbędnego dydaktyzmu.

Czytelników poprzednich publikacji Wiesławy Zaręby do lektury Zuzanny Kapryśnej nie musimy specjalnie zachęcać. Tym, którzy zdecydują się wkroczyć w świat wyobraźni autorki, zaczynając od tej książki, gwarantujemy mądrą i wspaniałą rozrywkę.

Na uwagę zasługują także ilustracje Tomasza Kleszcza, autora znanego już szerszemu gronu czytelników z licznych komiksów i ilustracji do bajek oraz książek dla dzieci. Tomek dał popis swoich niezwykłych umiejętności i stworzył piękne i klimatyczne ilustracje.

[opis wydawcy]

[opis wydawcy]

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

KAPRYSY ZUZI I JEJ SIOSTRYW ostatnim czasie namnożyło się opowieści łączących w sobie zwyczajny tekst z komiksowymi wstawkami. Czasem przybierają one formę ilustracji (choćby seria „Pax”), czasem stanowią uzupełnienie treści (cykl „Dziennik cwaniaczka” czy nasz rodzimy „Hej, Jędrek”, stanowiący chyba najlepszy przykład tego typu dzieł). Jeśli chodzi o „Zuzannę Kapryśną” to jest to typowa ilustrowana książka dla dzieci, w której znajdziecie jedynie kilka komiksowych elementów. Dorośli i miłośnicy komiksu nie mają tu więc czego szukać, ale najmłodsi będą z niej raczej zadowoleni.Poznajcie Zuzię, jedenastoletnią dziewczynkę, która musi zmagać się z nadciagającą nastoletniością i przemianami, jakie wówczas na nią czekają. Częściej jednak zmuszona jest męczyć się ze swoją młodszą o sześć lat siostrzyczką, Olą. Bo Ola, jak każde dziecko, jest drażniąca, jest kapryśna, nic nie rozumie i, jak to na młodszą pociechę przystało, jest także rozpieszczona. Ale Zuzia, jak na dobrą siostrę przystało, stara się jak może pomóc rodzicom z jej wychowaniem. Jednocześnie obie się uczą – z różnych źródeł, w tym od siebie nawzajem – poznając świat i życie.Prosta to książeczka, oj prosta. I to bardzo. Dla dzieci nie będzie to żadnym zarzutem, bo przecież nie oczekują złożonych treści i wykonania, ale z perspektywy starszego czytelnika, wyraźnie widzę ten fakt. Sama treść nie jest tu problemem, „Zuzanna Kapryśna” ma być nieskomplikowana, poza tym to klasyczna pozycja „bawiąc uczy, ucząc bawi”, gorzej jest jednak z wykonaniem. Nie mówię, że jest źle, ale całość została zbudowana na krótkich, unikających wielokrotnego złożenia zdaniach, które czasem są zwyczajnie zbyt proste. Rozumiem, że to publikacja dla najmłodszych, jednak nie boją się oni nieco bardziej wymagającego tekstu. A przynajmniej ja się nie bałem i myślę, że – wbrew poziomowi młodych ludzi, jaki widać w Internecie – nie brakuje tego typu odbiorców.Ale czy będzie to przeszkadzać dzieciom? Jak już pisałem – nie. „Zuzanna Kapryśna” to lekka, sympatyczna lektura, którą dobrze nadaje się w początkowych etapach przygody z książkami. Ładnie ilustrowana, z atrakcyjnymi komiksowymi wstawkami i całkiem nieźle wydana. Całość czasem przypomina trochę podręcznik (są nawet ćwiczenia) i oferuje wgląd w różne zagadnienia, od nauki gry w klasy, przez zawartość witamin w danych warzywach, na zasadach zachowania się skończywszy, ale w sposób, który przypadnie do gustu młodym czytelnikom.