baner

Komiks

Profesor Filutek: 1948-1966

Profesor Filutek: 1948-1966

Scenariusz: Zbigniew Lengren
Rysunki: Zbigniew Lengren
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2018
Seria: Profesor Filutek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 220 x 296
Stron: 176
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Ongrys
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
UWAGA! Drugie wydanie albumu Prof. Filutek 1948-1966 ma niemal identyczną zawartość jak pierwsze, różni się jednak drobiazgami - pojawiły się w nim okładki książeczek oraz jeden konkurs z "Przekroju". Aby ułatwić odróżnienie wydania na pierwszy rzut oka, wydawca zmienił kilka detali na okładce - chłopiec kupujący lody ma zieloną koszulkę, także pasy na spódnicy z czerwonych stały się czerwono-zielone. Drugie wydanie ma też wyższą cenę od poprzedniego, gdyż druk pierwszego był dotowany, a drugiego - nie.

- - - - -

Profesor Filutek, bohater niemej serii komiksowej autorstwa Zbigniewa Lengrena, publikowanej w tygodniku "Przekrój" w latach 1948-2003, jest eleganckim, starszym panem, ubranym w surdut i staroświecki melonik. Mówią o nim "profesor", choć nie prowadzi działalności dydaktycznej, więc chyba już jest na emeryturze. Pogodny, nieco naiwny, czasem odrobinkę złośliwy. Zupełnie nie przystaje do otaczającej go przaśnej rzeczywistości, a mimo to zazwyczaj radośnie się w niej odnajduje. Jest samotny, w dość zaawansowanym wieku, ale może właśnie dlatego fascynuje go młodość i piękno. Wytworny i sympatyczny outsider budzi zainteresowanie kobiet i nie stroni od niewinnych flirtów.

Na początku lat 60-tych Filutek znajduje bezdomnego kundelka. Zabiera do domu i odtąd stanowią nierozłączny duet. Psiak zostaje nazwany Filusiem - imię wybrali czytelnicy gazety w konkursie.

Paski z przygodami Filutka publikowane były także za granicą - w NRD, Czechosłowacji, Francji, ZSRR i Chinach. Po publikacji prasowej ukazywały się także w książeczkach. W sumie ukazało się siedem książeczek, z których trzy zostały opublikowane wyłącznie w NRD.

W latach 1955-1962 Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku wyprodukowało cykl pięciu krótkometrażowych filmów animowanych. Postać sympatycznego emeryta była wykorzystywana w programach estradowych, pojawiła się także na świątecznych i noworocznych pocztówkach. W roku 2012 Yoram Gross stworzył serię niemych miniatur filmowych z Filutkiem.

Paski Lengrena ukazywały się w "Przekroju" do marca 2003 r. (w ostatnich dwóch latach były to już powtórki starych odcinków). Filutka zastąpił jego ideowy adwersarz Stanisław z Łodzi - pozbawiony finezji i aspiracji przeciętniak, miłośnik piwa i telewizji, stworzony przez znakomitego satyryka Marka Raczkowskiego. Sam Lengren zmarł kilka miesięcy później.

Rodzinne miasto uhonorowało Zbigniewa Lengrena i jego postacie pomnikiem. Na toruńskim Rynku Staromiejskim stanęła rzeźba Filusia, który z melonikiem i parasolem czeka na powrót swojego pana.

Szczecińskie wydawnictwo Ongrys, specjalizujące się we wznawianiu polskich komiksów sprzed lat, planuje wydać wszystkie odcinki z przygodami Filutka w książeczkach.

Paski z przygodami profesora Filutka oraz jego pieska Filusia ukazywały się w tygodniku „"Przekrój”" w latach 1948-2003. W pierwszej księdze znalazło się 761 odcinków, w przygotowaniu są kolejne tomy.

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-