baner

Komiks

Tajemnice DAG Fabrik #4: Bój o Bydgoszcz

Tajemnice DAG Fabrik #4: Bój o Bydgoszcz

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Jacek Michalski
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2017
Seria: Tajemnice DAG Fabrik
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 24
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Bój o Bydgoszcz był bardzo zacięty, to zapomniany epizod dziejów naszego regionu. Akcja 4 części komiksu rozgrywa się w dniach 22-25 stycznia 1945 roku. 22 stycznia na dworcu kolejowym w Bydgoszczy tłoczy się ludność gotowa do ucieczki, za chwilę będą tu wojska radzieckie i polskie. Niemcy uciekają, ale istnieje obawa, że wysadzą DAG Fabrik.

23 stycznia do miasta wdarły się pierwsze jednostki radzieckie. Następnego dnia dotarł pododdział 1. Brygady Pancernej. Jako pierwszy z wrogiem nawiązał kontakt bojowy batalion zmotoryzowany. Polacy dotarli do Zbożowego Rynku i następnie, łamiąc opór nieprzyjaciela, uderzyli na zachód. W tym czasie drugie zgrupowanie 1. Brygady Pancernej wkroczyło na Stary Rynek, a czołgi 1. batalionu 1. Brygady Pancernej zdobyły nienaruszony – a wcześniej rozminowany przez Polaków – Most Królowej Jadwigi. W nocy pluton z 3. batalionu pancernego zajął zakłady DAG Fabrik Bromberg i uwolnił kilka tysięcy robotników przymusowych. 25 stycznia piechota radziecka, wspierana przez czołgi 1. Brygady Pancernej, przystąpiła do oczyszczania północnej części Bydgoszczy.

Jednym z bohaterów komiksu jest nadal Jerzy (John Gardner), polski kierowca i brytyjski szpieg. Wraz z odważną kobietą Heleną, o pseudonimie „Rosiczka”, docierają do dowódcy 3 batalionu czołgów z apelem, by wprowadzić wojsko na teren fabryki i przejąć zakład. Akcja kończy się sukcesem...

Ciąg dalszy nastąpi.

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-