Nowe Teksty

Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy
Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"
Spalone kurczaki
Chmielewski o 7. edycji Złotych Kurczaków

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Komiks

Do Adolfów #2

Do Adolfów #2

Scenariusz: Osamu Tezuka
Rysunki: Osamu Tezuka
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2017
Seria: Do Adolfów
Tytuł oryginału: Adolf ni Tsugu
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165x235mm
Stron: 680
Cena: 59,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
ISBN: 9788380961784
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Należący do Hitlerjugend Adolf Kaufmann ma wziąć udział w akcji wyłapywania Żydów. Ponieważ jest zakochany w Elisie Gertsheimer, postanawia ocalić ją i jej rodzinę. Przygotowuje plan ucieczki i próbuje nakłonić ich do wyjazdu. Gerstheimerowie jednak nie do końca wierzą, że padną ofiarą prześladowań. Niemcy opuszcza jedynie Elisa, a jej rodzice z młodszym synem wracają do domu. Podejrzewany o sprzyjanie Żydom Kaufmann musi sam odprowadzić ich na miejsce zbiórki. Elisa za radą Adolfa udaje się do Japonii, gdzie Żydzi są dobrze traktowani i gdzie mieszka jego przyjaciel, syn żydowskiego piekarza, Adolf Kamil. Kaufmann pisze list do kolegi z prośbą o opiekę nad ukochaną. Odpowiadając mu, Adolf Kamil zapytuje również o los zaginionego ojca. Nie wie, że został on aresztowany na Litwie przez nazistów i przewieziony do Niemiec, gdzie w ramach ćwiczeń w zabijaniu postawiono go przed plutonem egzekucyjnym, złożonym z członków Hitlerjugend i że to Adolf Kaufmann otrzymał rozkaz zastrzelenia jego ojca. Elisa bezpiecznie dociera do Kobe, natomiast Adolfowi Kaufmannowi udaje się unieszkodliwić chińskiego szpiega, przez co zostaje ogłoszony młodym bohaterem, ponownie spotyka Adolfa Hitlera i staje się jednym z jego sekretarzy. Młody chłopak, zafascynowany tak niecodzienną odmianą losu, całkowicie przeistacza się w oddanego wodzowi nazistę. Tymczasem mieszkańcy Japonii, która rozpoczęła właśnie wojnę z USA, muszą coraz mocniej zaciskać pasa.

[opis wydawcy]

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

OD ADOLFÓW



Przerażanie, szok, niedowierzanie, smutek… Pierwszy tom monumentalnego dzieła ojca mangi, Osamu Tezuki „Do Adolfów”, okazał się wspaniałą mądrą i ambitną lekturą. Do tego jakże odmienną od licznych reprezentantów opowieści dziejących się w trakcie drugiej wojny światowej, bo ukazującą mało nam znaną perspektywę azjatycką. Druga i zarazem ostatnia część w doskonałym stylu kontynuuje zaczęte wątki, prowadząc do znakomitego i poruszającego finału.



Rok 1940. Adolf Kaufmann, członek Hitlerjugend, nie potrafi odnaleźć się w swojej roli. Zabił już po raz pierwszy, wspomnienia tego prześladują go bez chwili przerwy, zastanawia się czy już niedługo będzie tak, jak inni mordował bez zawahania. Póki co jednak chce pomóc dziewczynie, którą kocha. Elisa Gertsheimer nie chce go widzieć, podobnie jak jej rodzice, nie toleruje jego zajęcia, ale kiedy Adolf dowiaduje się, że ma wziąć udział w akcji wyłapywania Żydów by następnie wywieźć ich do obozu koncentracyjnego, nie jest w stanie tego tak zostawić. Początkowo państwo Gertsheimer nie wierzą chłopakowi, gdy jednak w mieście zaczynają narastać nastroje antysemickie, a Żydzi są prześladowani, bici i upokarzani w biały dzień na ulicach, Kaufmann zaczyna przygotowania by pomóc ukochanej i jej bliskim uciec. Niestety sytuacja sprawia, że Niemcy opuszcza jedynie Elisa, która za namową Adolfa trafia do Japonii pod opiekę dzielącego z nim imię przyjaciela Adolfa Kamila. Ten pozostaje jednak nieświadomy losu swojego ojca i tego, jaki miał w nim udział Kaufmann…



Ta historia naprawdę porusza i przeraża. Drugi tom nie zwalnia tempa i nie daje nam chwili na oddech. Zostaje nam mierzyć się z naszymi emocjami i zastanawiać nad tym, co sami byśmy w takiej sytuacji zrobili. Nie ma tu łatwych pytań, nie ma też łatwych odpowiedzi, Osamu Tezuka nie stworzył mangi wygodnej, lekkiej i przyjemnej. Spod jego ręki wyszło dzieło piękne i przerażające, z jednej strony cartoonowe, z drugiej okrutne i do bólu prawdziwe. Śmiało można powiedzieć, że to japoński odpowiednik „Mausa”, zarówno pod względem tematyki, jak i wagi całości.



Oczywiście od „Mausa” „Do Adolfów” odróżnia wiele rzeczy. Niezmienna pozostaje jednak siła wymowy i przestroga przed bestialstwem, jakie potrafimy zgotować sobie nawzajem. A wszystko to ukazane przez pryzmat losów trzech bohaterów dzielących to samo imię, ale bardzo różniących się poglądami i losami. Zderzenie tych postaci pokazuje różne postawy rodzące się w obliczu koszmaru, który dotyka ludzi i jak każdy na swój sposób konfrontuje się z wojennym szaleństwem, które nie jest tragedią całych narodów, a każdego człowieka z osobna.



A wszystko to wspaniale narysowane, pod względem kreski zarówno realistyczne, jak i disnejowsko cartoonowe zarazem. I równie znakomicie wydane, bo w dwóch, potężnych, liczących po ponad 600 stron tomach, zamkniętych w twardej oprawie. Po prostu coś wspaniałego, dlatego polecam gorąco. Ta manga spodoba się nie tylko miłośnikom komiksu.