reklama baner reklama
baner

Komiks

W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44

W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2014
Seria: W imieniu Polski Walczącej
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 60
Cena: 28,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Komiks ma 48 stron, dodatek historyczny 10.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
20 sierpnia 1944 r. oddziały Zgrupowania AK Kampinos dotarły na Żoliborz z zadaniem natarcia na Dworzec Gdański i linię torów zajęte przez Niemców. Ich zdobycie umożliwiłoby utworzenie korytarza prowadzącego do odciętego Starego Miasta.

Mimo doświadczenia bojowego - zwłaszcza partyzantów z Nowogródczyzny - oddziały leśne nie były przygotowane do walki w mieście, a nie otrzymały oczekiwanego wsparcia od "Żywiciela". Przygniatająca okazała się również przewaga ogniowa wroga, który dysponował dużą ilością broni maszynowej, wsparciem pociągu pancernego oraz artylerii. W rozpoczętym po północy ataku powstańcom udało się osiągnąć linię torów, ale nie byli jej w stanie utrzymać i wycofali się z dużymi stratami.

Szturm został powtórzony następnej nocy przy wsparciu oddziałów żoliborskich (w tym uderzenia osłonowe na Cytadelę, Instytut Chemiczny i Buraków), ale ponownie zatrzymał go ciężki ostrzał wroga. Większość atakujących wycofała się, a nieliczne grupy, którym udało się przedrzeć, zostały rozbite przez Niemców na Muranowie.

Frontalne natarcia na rejon Dworca Gdańskiego z nocy 20/21 oraz 21/22 sierpnia kosztowały powstańców ponad 500 zabitych i rannych - w większości żołnierzy z Puszczy Kampinoskie

Sławomir Zajączkowski o komiksie:


Komiks będzie opowiadał o zgrupowaniu Adolfa Pilcha ps. "Góra", "Dolina". To było największe polskie zgrupowanie partyzanckie II Wojny Św., które przywędrowało do Kampinosu z Puszczy Nalibockiej (wcześniej walczyli tam np. z braćmi Bielskimi - znanymi z filmu Opór). Komiks będzie opowiadał m.in o odsieczy dla walczących warszawskich powstańców. To bedzie nasz najdłuższy komiks (50 stron).

[opis wydawcy]

Galerie

W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44 W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44 W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44 W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44 W imieniu Polski Walczącej #02: Kampinos'44

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-