baner

Komiks

Sympozjum Komiksologiczne #10: Komiks a komiksologia

Sympozjum Komiksologiczne #10: Komiks a komiksologia

Data wydania: Październik 2010
Seria: Sympozjum Komiksologiczne
Oprawa: miękka
Format: 210 x 290 mm
Stron: 136
Cena: 25,0 zł
Wydawnictwo: S.T. Contur
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Spis treści:
Krzysztof Skrzypczyk. Wprowadzenie. (O komiksologii z perspektywy niekomiksologii – tj. z akcentem na kwestie niemerytoryczne).
I. Komiksologia jako osobna dyscyplina naukowa
Wojciech Birek. Komiksologia – następne stulecie (rys historyczny).
Dorota Jędrzejewska. Komiksologia w świetle literaturoznawstwa. O wadach i zaletach związków z teorią literatury.
Magdalena Lachman. Komiksologia i literaturoznawstwo – kooperacja zamiast uzurpacji.
Michał Wróblewski. Komiks w perspektywie literaturoznawczej. Projekt komiksologii w dobie kryzysu genologii esencjalnej.
Paweł Hamera. W obszarze wybranych problemów komiksologii: definicja gatunku i jej historyczny kontekst.
Wioletta Kazimierska-Jerzyk. Dwujęzyczność, polimedialność, intermedialność i transmedialność praktyk artystycznych alternatywnie wobec tezy o »jedności ikono-lingwistycznej« komiksu.
II. Komiksologia jako perspektywa analityczno-badawcza
Adam Mazurkiewicz. Nauka o komiksie w Polsce. Propozycja metodologiczna w związku z rozwojem zjawiska i literatury przedmiotu.
Tomasz Żaglewski. Komiks 2.0 – sztuka i teoria komiksu wobec wyzwań kultury konwergencji.
Daniel Maliński. Czy w Internecie jest komiks? O specyfice analizowania i interpretowania dzieł w dobie cyfrowej dystrybucji.
Joanna Kałuża. W nurcie praktycznych zastosowań komiksologii: poemiks czy poemix? O definiowaniu i klasyfikowaniu podgatunków.
Witold Tkaczyk. Rynek niewielki, ale już normalny. Szkic do analizy obiegu komiksowego w Polsce ostatnich 20 lat – jako przyczynek do rozwoju empirycznego aspektu komiksologii.
Adam Rusek. Gawędy dziadka Adama pod lipami, czyli bajania o tym, jak to drzewiej bywało.
Marek Misiora. O problemach z kolekcjonowaniem i katalogowaniem komiksów w Polsce. Kilka uwag i wspomnień twórcy spisów bibliograficznych – jako głos w kwestii podstaw komiksologicznych eksploracji.
Krzysztof Skrzypczyk. »Kapitan Żbik« w świetle nie najnowszych ustaleń metodologii światowej. O analizie treści w badaniach komiksu.
III. Komiksologia w kontekście Sympozjów Komiksologicznych
Marcin Jaworski. 10 edycji Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Próba podsumowania.
Michał Siromski. Komiksologia jako konstrukcja w procesie. O Sympozjach Komiksologicznych – z perspektywy doświadczeń »weterana«.
Tomasz Tomaszewski. Zjawisko komiksologii w optyce twórcy komiksów i organizatora imprez. Kilka uwag i wspomnień z okazji 10. edycji Sympozjum Komiksologicznego.
O Sympozjum Komiksologicznym – w związku z 10. edycją. (Wypowiedzi okazjonalne: Magdalena Lachman, Piotr Kasiński, Witold Tkaczyk).
Ponadto noty o autorach, spis artykułów z poprzednich sympozjów, zapowiedź edycji przyszłorocznej oraz kolorowa wkładka z ilustracjami do tekstów.

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-