baner

Recenzja

Intryga w Wietrznym Mieście

Tymoteusz Wronka recenzuje Podniebny Harry #03: Chicago
5/10
Intryga w Wietrznym Mieście
5/10
Znakiem rozpoznawczym Ethienne Willema – przynajmniej w komiksach wydanych w naszym kraju – są bohaterowie będący antropomorfizowanymi zwierzętami. Pełen popis dał w „Mieczu Ardeńczyka”… i w zasadzie na tym komiksie można by poprzestać, bo w serii „Podniebny Harry” rozmienia się na drobne.

Już poprzednie dwa tomy serii nie stały na najwyższym poziomie fabularnym. Co prawda autor starał się stworzyć pełną akcji i tajemnic opowieść osadzoną w nieco odmienionych realiach Stanów Zjednoczonych z lat 30. ubiegłego wieku, ale jednocześnie miotał się między wątkami i nie potrafił całości nadać ram, które zainteresują czytelnika. Niemniej na przestrzeni dwóch tomów stworzył intrygę, w której duże znaczenie odgrywa tajemnicza substancja mogąca dawać nadnaturalne moce – tak jak tytułowemu bohaterowi, pilotowi autentycznie potrafiącemu przeciwstawiać się grawitacji.
W trzecim tomie dochodzi do konfrontacji i kluczowych rozstrzygnięć. Akcji jak zwykle w tej serii jest dużo, podobnie jak kreowanego nieco na siłę dramatyzmu. Niespecjalnie za to autor rozwija relacje między postaciami; zresztą to od początku był dość słaby element serii i jeśli nawet w pewnym momencie dawał jakieś nadzieje, to finalnie Harry i relacje pełnią role podrzędne w stosunku do fabuły.

Seria ma też chyba w założeniach pokazywać kluczowe miejsca w USA w tamtych czasach, oczywiście odmienione przez autora. Tu przyszła pora na Chicago: a jak to miasto, to oczywiście Al Capone. I o ile można się uśmiechnąć na jego komiksowy wygląd, to cała reszta jest nijaka, łącznie z wprowadzonymi przez Willema zmianami. Tych jest zresztą całkiem sporo, więc w rezultacie rzecz mogłaby się dziać w zasadzie gdziekolwiek.

„Chicago” de facto zamyka historię Harry’ego i spółki, mimo iż kilka luźnych nitek zostało i można by je wykorzystać do ciągnięcia tej opowieści dalej (nie mówiąc o wprowadzeniu zupełnie nowych wątków). Niemniej nie bardzo jest sens, bo z tomu na tom opowieść Willema była mniej interesująca i wciągająca, a na dokładkę mam wrażenie, że autor i do grafik zaczął się mniej przykładać, postacie rysowane są bez zęba i humoru, który wcześniej często się pojawiał. Szkoda.

Opublikowano:Podniebny Harry #03: Chicago

Podniebny Harry #03: Chicago

Scenariusz: Etienne Willem
Rysunki: Etienne Willem
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2020
Seria: Podniebny Harry
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x285 mm
Stron: 48
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328197008
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Intryga w Wietrznym Mieście Intryga w Wietrznym Mieście Intryga w Wietrznym Mieście

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-