baner

Recenzja

To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków

Przemysław Pawełek recenzuje Criminal #01: Tchórz. Lawless
8/10
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
8/10
Ed Brubaker i Sean Phillips to mocny duet, o czym polscy czytelnicy zdążyli się już przekonać. Amerykańscy autorzy wyspecjalizowali się jako tandem dostarczający ponure opowieści z pogranicza kryminału. Na "Criminal" musieliśmy czekać ponad dekadę, ale propozycja Muchy nie zawodzi oczekiwań.

Brubaker w typowy dla siebie sposób zaprasza czytelnika do świata wyjętych spod prawa, gdzie nikogo nie da się nazwać postacią pozytywną, za to wszyscy mają swoje tajemnice. Pierwszy tom serii to dwie krótkie miniserie rozgrywające się w tym samym światku przestępców. "Tchórz" to historia przestępcy, który angażuje się w skok, o którym dobrze wie, że powinien się od niego trzymać z daleka. Łatwo się domyślić, że czekać go będą głównie problemy, a im więcej własnych zasad będzie łamać, tym trudniejsza będzie jego sytuacja. "Lawless" jest natomiast klasyczną historią o zemście, ale oczywiście rozgrywającą się w środowisku złodziei i opryszków. Tytułowy bohater to mody weteran, który wraca w rodzinne strony, by poznać sekret śmierci swojego brata, a temu, kto za nią odpowiada, wymierzyć karę.

Trudno nazwać obie zgromadzone w tomie opowieści szczególnie odkrywczymi, ale też nie jest to zarzut, bo scenariusze Brubakera to gra konwencją i obowiązkowymi dla historii o złodziejach motywami. Są napady, zwroty akcji, zdrady, plany B, a także sekrety, które czasem nie powinny jednak być ujawniane. Te niemal 300 stron to popis warsztatowej sprawności obu panów. Brubaker sprawnie prowadzi narrację, przeplatając kolejne kadry z obowiązkowymi monologami wewnętrznymi bohaterów. Phillips w typowy dla siebie sposób stawia na szorstki realizm, który razem z paletą barw Vala Staplesa świetnie portretuje półświatek, speluny, mroczne uliczki czy przydrożne motele. Dodatkowym atutem cyklu jest przenikanie się tych oderwanych od siebie opowieści, których bohaterowie żyją jednak w tym samym świecie.

Gdybym miał w bardzo krótki sposób scharakteryzować "Criminal", to powiedziałbym, że to "Sin City" na poważnie, bez tego groteskowego przerysowania, na które postawił Miller. To gorzkie historie o przegranych łotrzykach, którzy wiedzą, że jedyne co na nich czeka, to jeszcze więcej problemów. Mnie ten świat wciągnął i już czekam na kolejne tomy, w których mam nadzieję że powróci przynajmniej kilku z bohaterów, których właśnie poznałem.


Autor recenzji jest dziennikarzem Polskiego Radia.

Opublikowano:Criminal #01: Tchórz. Lawless

Criminal #01: Tchórz. Lawless

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Kolor: Val Staples
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2019
Seria: Criminal
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 180 x 275 mm
Stron: 280
Cena: 110,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-65938-43-5
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-