reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Strachy z dzielni

Łukasz Chmielewski recenzuje Dozorca. Nie wszystko złoto
5/10
Strachy z dzielni
5/10
W mieście pojawia się potwór. Giną ludzie. Dozorczyni próbuje przekonać jednego z chłopaków przesiadujących na ławce, że należy do pradawnego bractwa, które walczy ze złem. Sama nie da rady pokonać potwora, potrzebuje pomocnika. Zamordowanych w bestialski sposób zdaje się łączyć złoto...

Teoretycznie komiks „Dozorca. Nie wszystko złoto” zapowiada się bardzo ciekawie. Akcja osadzona jest na blokowisku, dużo uwagi poświęcono stylizacji językowej, która dodaje autentyczności. Bardzo namacalna rzeczywistość została połączona z horrorem o bajkowo-historycznym podłożu. Są też tajemniczy wojownik, wybraniec mimo woli, zagadka do rozwiązania i ludzkie pragnienia, które są sprawcą zła. Rozwój fabuły przypomina do pewnego momentu trochę slashera, później zwierzyna staje się myśliwym. W praktyce komiks nie budzi jednak specjalnych emocji. Rozwój wydarzeń pozostawia obojętnym, a zakończenie rozczarowuje naiwno-żartobliwym tonem.

Bartosz Sztybor w swoich komiksach zwykle nie opowiada historii dla niej samej, ale używa jej jako nośnika przesłania, pewnej prawdy o świecie. Tu też tak jest, ale trudno oczekiwać, żeby pointa sprowadzona do żartu z emerytów, mogła kogoś zadowolić. Komiksowi nie służy również mieszanie stylizacji i gatunków. Większość wątków i scen jest miejskim horrorem, ale przeplatają je epizody o charakterze surrealistycznym, a niekiedy wręcz komediowym. Efektem jest niezamierzona trywializacja wydarzeń i brak spójności samej opowieści.

Rysunki Ivana Shavrina są bardzo dynamiczne i ekspresyjne, tak samo sama kompozycja plansz. Na pierwszy rzut oka robi to ogromne wrażenie. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron warstwa graficzna zaczyna jednak w pewnym sensie nużyć – jej dynamika utrudnia nieco lekturę, a efektowność kompozycji odwraca uwagę od fabuły. Shavrin nie daje odpocząć czytelnikowi wizualnie, nawet teoretycznie statyczne sceny, jak rozmowa na ławce, dzięki zbliżeniom i zmianom perspektywy aż kipią. Rysownik nie stosuje też klasycznego podziału na kadry (podobnie bywa w przypadku całej kompozycji plansz), co oczywiście jest efektowne, ale ma też swoje minusy, bo grafika traci na czytelności i przejrzystości.

Opublikowano:Dozorca. Nie wszystko złoto

Dozorca. Nie wszystko złoto

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunki: Ivan Shavrin
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2018
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 190x270 mm
Stron: 96
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381106214
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Strachy z dzielni Strachy z dzielni Strachy z dzielni

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-