Recenzja

Świat zza krat

Łukasz Słoński recenzuje 100 naboi. Tom 3
9/10
Świat zza krat
9/10
Ciężko nie patrzeć na „100 naboi” w kontekście gry, która robi się coraz bardziej zacięta. W trzecim tomie twórcy nie skupują się na losach pobocznych postaci, otrzymujących teczkę z tytułową zawartością. Graczami stają się dobrze znani bohaterowie, z którymi mogliśmy się zapoznać w trakcie lektury poprzednich części. Jeśli jednak ktoś się spodziewa, że autorzy zdecydowali się odsłonić karty, to może się rozczarować. Układ sił nieustannie się zmienia, jednak reguły, którymi kieruje się Graves i jego przyboczni, pozostają niejasne. W dalszym ciągu nie wiadomo, gdzie zmierza rozgrywka.

Trzeci już album serii serwuje na tyle zróżnicowane historie, że czytelnicy nie powinni narzekać na nudę. Wraz z bohaterami trafiamy w różne zakątki amerykańskiej ziemi. Nie są to jednak kurorty czy pięciogwiazdkowe hotele, które reklamują się w turystycznych broszurach, Najlepszym tego przykładem jest więzienie w jednej z opowieści. Twórcom udaje się oddać duszny klimat życia za kratami. Na ową codzienną egzystencję osadzonych składają się wędrówki po spacerniaku, „wizyta” w więziennym szpitalu czy też często wybuchające konflikty – w tym klasyczne starcie na stołówce.

Wspomniana już zmiana perspektywy i skupienie się na znanych postaciach dodaje dynamiki całej opowieści. Relacje między poszczególnymi personami są niczym naczynia połączone. Te, jednak nie zawsze funkcjonując harmonijnie, co pokazują ich poplątane losy. Wraz z kolejnymi stronami Azzarello pozwala nam poznać historię Minutemenów oraz Trustu. Ten „powrót do przeszłości” pokazuje, jak wspomniane organizacje uwikłane są w wielką politykę.

W przypadku trzeciego tomu „100 naboi” równie ważne, co scenariusz są rysunki, które z powodzeniem oddają charakter snutej przez Azzarello wielowątkowej opowieści. Doskonale zrealizowane kadry nadają odpowiednią dynamikę akcji. Owo tempo bywa różne, ponieważ zdarza się, że zwykła rozmowa może po chwili zamienić się w krwawą łaźnię. Wracając do wspomnianego powyżej więzienia, warto nadmienić, iż rysownikowi udaje się stworzyć duszną atmosferę zakładu karnego z jego klaustrofobicznym klimatem i niebezpieczeństwem czającym się na każdym rogu.

Gdyby określić jednym słowem zawartość trzeciego tomu „100 naboi”, byłby to konflikt. Ten przejawia się na różnych płaszczyznach – to konflikt interesów, charakterów. To także brutalna i bezpardonowa walka z użyciem pistoletów i pięści. W przypadku rzeczywistości wykreowanej przez Azzarello nie można mówić więc o spokoju, co raczej nie powinno martwić żądnego wrażeń czytelnika. Bo tych w ponad 500 stronicowym tomie nie zabraknie. Co gorsza, w pewnym momencie akcja urywa się, pozostawiając nas z uczuciem niedosytu. Spokojnie jednak, ten głód z pewnością zaspokoi kolejny album.

Opublikowano:100 naboi. Tom 3

100 naboi. Tom 3

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Sierpień 2018
Seria: 100 naboi
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 17x26 cm
Stron: 528
Cena: 119,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328134171
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Świat zza krat Świat zza krat Świat zza krat

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-