baner

Recenzja

Blokada

Łukasz Słoński recenzuje Odrodzenie #02: Życie ma sens
8/10
Blokada
8/10
W drugim tomie „Odrodzenia” powracamy do Wausau – amerykańskiego miasteczka, w którym „wieczny odpoczynek” ulotnił się z murów kostnicy wraz ze zmarłymi.

„Odrodzenie. Życie ma sens” rozpoczyna się od telewizyjnego serwisu informacyjnego, w którym prezenter przybliża widzom dziwaczną sytuację, do jakiej doszło w mieście Wausau. Ten skrót wydarzeń z poprzedniego tomu znajduje swoją kontynuację w sytuacji mieszkańców borykających się z niecodziennym zdarzeniem, które niczym magnes przyciąga osoby z różnych zakątków. By zapobiec „mistycznej imigracji”, służby porządkowe starają się utrzymać blokadę wokół miasta.

Historie składające się na „Odrodzenie. Życie ma sens” tkane są z małomiasteczkowych relacji, wspólnej przeszłości czy zatargów rodzinnych. Owa mikroskala, w którą wtłacza swoich bohaterów Seeley, wydaje się ciekawym rozwiązaniem w opowieści o niewielkiej społeczności, która musi skonfrontować się z tytułowym odrodzeniem. Dzięki temu zróżnicowaniu, scenarzyście udaje się w ciekawy sposób łączyć różne wątki. Poboczni bohaterowie nie pełnią roli niemych statystów, poznajemy ich, nie zawsze dobre, emocje i uczucia, które w skrajnych momentach wychodzą na wierzch. Zwłaszcza że część z nich mierzy się z prywatnymi demonami zamkniętymi w czterech ścianami ich domów i umysłów. Na tle tych wydarzeń zaczyna rozgrywać się wielka polityka, która upomina się o Wausau, o czym świadczy płomienna mowa jednego z populistycznych polityków.

W tym gąszczu relacji i ludzkich zależności nie zatraca się kryminalne oblicze serii, dzięki czemu autorom udaje się stworzyć okładkowe „prowincjonalne noir”. Sprawy, w które angażuje się pracująca w policji Dana Cypress, łączą się z obecnością Odrodzonych. Policjantka stara się dostrzec powiązania między zmartwychwstałymi a resztą społeczności, zwłaszcza jeśli ma to związek z prowadzonymi przez nią sprawami. Jak w dobrej opowieści grozy, Seeley powoli dawkuje napięcie, nie odsłania przed czytelnikami wszystkich kart, raczej stara się pokazać, iż w jeszcze niejedno może się przydarzyć.

Mike Norton w dalszym ciągu raczy czytelników rysunkami zaśnieżonego miasta, w którym dochodzi do niezwykłych wydarzeń. Rysownik radzi sobie zarówno z ilustracjami mającymi wywołać u odbiorcy dreszcze, jak i we fragmentach, które z powodzeniem mogłyby stać się wizytówką niejednego filmu akcji.

Kolejny tom przygód Dany Cypress, jej siostry Em oraz pozostałych bohaterów wciągają tak samo jak część pierwsza. Z pewnością można stwierdzić, iż lektura „Odrodzenie. Życie ma sens” będzie doskonałym remedium na doskwierające upały. I to nie tylko ze względu na śnieżny klimat panujący w amerykańskim miasteczku.

Opublikowano:Odrodzenie #02: Życie ma sens

Odrodzenie #02: Życie ma sens

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Kolor: Tim Seeley
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2018
Seria: Odrodzenie
Tytuł oryginału: Revival
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260mm
Stron: 128
Cena: 42,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Blokada Blokada Blokada

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-