baner

Recenzja

Gra w kotka i myszkę

Łukasz Chmielewski recenzuje Inspektor Akane Tsunemori #03
7/10
Gra w kotka i myszkę
7/10
Świetny tomik, który cały czas trzyma w napięciu, a zakończenie jest jak uderzenie obuchem w tył głowy. Finałowa scena jest dramatyczna i brutalna. To naturalna konsekwencja wydarzeń, ale zaskakuje epickością i dosadnością. Teraz już nic nie będzie takie samo.

Akcja jest poprowadzono dwutorowo. W zasadzie od samego początku, wiemy, kto jest mordercą. Nieznane są jednak motywacje. Rozwój wydarzeń czytelnik może śledzić z punktu widzenia zbrodniarza i stróża prawa. Nie wiadomo jednak, jak te dwie ścieżki przetną się. Kiedy to już wydarza się, to okazuje się, że konstrukcja wątków i postaci jest szkatułkowa i przypomina matrioszkę – kiedy już jeden wątek zostaje wyjaśniony, to staje się jasnym, że był ukrytym w poważniejszej, większej intrydze. Stawka rośnie, ale ciągle nie wiemy, jaka ona faktycznie jest. Czytelnik coraz śmielej może sobie też stawiać pytania, kto tak naprawdę jest zwierzyną, a kto myśliwym...

W trzecim tomie akcja gna do przodu, zrezygnowano z obecnych w poprzednich częściach rozmowach głównej bohaterki z koleżankami. Tsunemori mocniej wsiąka w robotę. Pracuje nad śledztwem i próbuje rozszyfrować tajemnice swoich współpracowników. Ten wątek wydaje bardzo obiecujący, zwłaszcza że część ujawnianych faktów jest bardzo zaskakujących i pozwalających poprowadzić fabułę w dowolną stronę.

Śledztwa Tsunemori rzucają także więcej światła na sam świat, którym rządzi algorytm wyłapujący zbrodnicze myśli. Na razie opcji jest kilka: albo nie da się człowieka pomierzyć emocyjnie, albo algorytm nie jest doskonały, albo można go oszukać. Wyraźnie zaznaczono też aspekt społeczno-feministyczny futurystycznej rzeczywistości.

W początkowej fazie lektury bardzo denerwujące było dzielenie wyrazów w dymkach. Od trzysylabowy wyrazów podzielonych tak, że każda sylaba byłą w osobnej linijce naprawdę bolą oczy. Akcja i wolty fabularne szybko jednak zatarły ten widok. Trójka to jak na razie najlepszy tomik w całej serii. Czekam na kolejny!

Opublikowano:Inspektor Akane Tsunemori #03

Inspektor Akane Tsunemori #03

Scenariusz: Psycho-Pass Committee
Rysunki: Hikaru Miyoshi
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Seria: Inspektor Akane Tsunemori
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-