Nowe Teksty

Okładka miesiąca: luty 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Starzejąca się klasyka
Kleszcz o "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

W drogę ku nowej przygodzie

Krzysztof Zimiński recenzuje Corto Maltese. Zawsze troche dalej
8/10
W drogę ku nowej przygodzie
8/10
Corto Maltese na dobre powrócił na polski rynek wydawniczy. Po pierwszych przygodach na Oceanie Spokojnym przeniósł się w okolice Ameryki Południowej. Jego droga w trzecim tomie przygód wiedzie niedaleko, bo do państw Ameryki Łacińskiej. Powracają znani już bohaterowie, przewijają się znane już wątki i niby wszystko jest tak jak ostatnio, ale mam wrażenie, że ten album to właśnie ta forma Hugo Pratta, za którą tęskniłem, a której w pierwszych dwóch komiksach mi nieco brakowało.

Od strony fabularnej nie ma tu żadnych zaskoczeń. Corto - w typowym dla siebie stylu tułacza i awanturnika - pakuje się w kolejne przygody, czasem przez przypadek, czasem z dobroci serca, a czasem z ciekawości. W kolejnych pięciu krótkich historiach napotyka dzikie, amazońskie plemiona, trafia w sam środek zbrojnego powstania czy na wyspę dążącą do odcięcia się od kolonialnego statusu.

Pratt zarysowuje obraz miejsca i epoki, doprawiając całość łagodną mistyką, grzybowymi halucynacjami czy zakorzenionym w tej części globu mitem o Eldorado. Kolejne przygody Corto nasączone są pewną lekkością i romantyzmem wizji podróżników sprzed wieku, którzy trafiali a to w miejsca, gdzie nie stanęła wcześniej stopa białego człowieka, a to znów na tereny, które zwyczajnie opierają się wpływom europejskiej cywilizacji.

"Zawsze trochę dalej" to pięć lekkich opowieści przygodowych, pozwalających zanurzyć się w południowoamerykańskich podaniach i lokalnym folklorze. Album czyta się sprawniej niż poprzednie historie, lepiej też się go ogląda, bo kreska Pratta zdaje się być lepiej wyrobiona, nie brak też ciekawego kadrowania. Włoch łagodzi też dynamicznymi sekwencjami akcji swoje dotychczasowe przeładowanie plansz dialogami, przez co historyjki zdają się być bardziej przystępne. Trzeci album to przyjemna podróż, lepiej niż poprzednie komiksy z serii tłumacząca, skąd wzięła się kultowość cyklu. Warto się na ten statek zamustrować, choć wypadałoby zacząć od poprzedniego tomu.

Opublikowano:Corto Maltese. Zawsze troche dalej

Corto Maltese. Zawsze troche dalej

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Kolor: Patrizia Zanotti
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Seria: Corto Maltese, Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Corto Maltese 5. Toujours un peu plus loin
Rok wydania oryginału: 1979
Wydawca oryginału: Casterman
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216 x 285 mm
Stron: 112
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116856
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

W drogę ku nowej przygodzie W drogę ku nowej przygodzie W drogę ku nowej przygodzie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-