baner

Recenzja

Pod piracką banderą

Jan Sławiński recenzuje Y - ostatni z mężczyzn. Tom 3
7/10
Pod piracką banderą
7/10
U Yoricka po staremu. Przemierza USA z małpką na ramieniu, szukając wyjaśnienia tajemniczej zarazy, która zabiła wszystkich mężczyzn na planecie poza nim. Vaughan powoli rozwija wątki, zaś komiks – w polskiej edycji składający się z dwóch oryginalnych tomów – wyraźnie można podzielić na cztery części (licząc prolog w klasztorze i epilog skoncentrowany na postaci narzeczonej Yoricka, Beth). Pierwsza to coś, do czego scenarzysta zdążył nas już przyzwyczaić – Yorick walczący o życie, nieoczekiwane zbiegi okoliczności i wielkie fabularne wolty. Wszystkie te elementy są oczywiście obecne również w drugiej części komiksu, jednak przez zmianę konwencji zyskały świeżość i oryginalność.

Pierwsza połowa trzeciego tomu „Ygreka – ostatniego z mężczyzn” może wywołać znużenie. Niby dowiadujemy się w końcu, co konkretnie sprawiło, że to właśnie Yorick przetrwał zarazę, nie brakuje też akcji, a warstwa obyczajowa jak zawsze intryguje (relacje między postaciami się zazębiają), to jednak sposób prowadzenia opowieści do złudzenia przypomina to, co dostaliśmy w dwóch pierwszych tomach cyklu. Zwroty akcji w stylu deus ex machina nikogo już nie dziwią, a bohaterowie ewoluują w tempie rannego ślimaka.

Dlatego też gdy Vaughan uderza w awanturnicze tony i w drugiej połowie historii przenosi akcję na piracką łajbę na pełnym morzu trudno się nie uśmiechnąć. Czego tu nie ma! Piraci pod wodzą seksownej kapitan, nielegalny przemyt, szpiedzy i łódź podwodna! Vaughan świetnie się bawi, mogąc pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, tworząc prostą i satysfakcjonującą historię przygodową. Na koniec scenarzysta zwraca się w stronę Beth, uwięzionej w Australii narzeczonej głównego bohatera. Krótka, intensywna i pełna pomysłów (tak fabularnych, jak i formalnych) historia sprawia, że dziewczyna z mglistego fantazmatu Yoricka staje się pełnokrwistą bohaterką. Kolejną, której los przejmuje czytelnika. Trzeci tom „Ygreka – ostatniego z mężczyzn” udowadnia, że nawet jeśli zwroty akcji nam spowszedniały, a tempo opowieści nie do końca odpowiada naszym standardom, to bohaterowie niezmiennie przyciągają i każą czekać na ciąg dalszy.

Opublikowano:Y - ostatni z mężczyzn. Tom 3

Y - ostatni z mężczyzn. Tom 3

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Pia Guerra
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Y: Ostatni z mężczyzn
Tytuł oryginału: Y: The Last Man Book Three
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 304
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118126
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pod piracką banderą Pod piracką banderą Pod piracką banderą

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-