baner

Recenzja

Szorstki początek miłości

Krzysztof Zimiński recenzuje Corto Maltese. Opowieść słonych wód
6/10
Szorstki początek miłości
6/10
Seria o Corto Maltese nigdy nie zakorzeniła się na dobre na polskim rynku komiksowym. Po późnym debiucie doczekaliśmy się dosłownie kilku albumów, które przestały się ukazywać po tym, jak odpowiedzialne za nie wydawnictwo (chyba) dokonało żywota. Przez ten czas udało nam się poznać Hugo Pratta jako sprawnego gawędziarza wyspecjalizowanego w opowieściach podróżniczych, a także mistrza czerni i bieli. Dla miłośników komiksu stało się w pełni zrozumiałe, dlaczego do fascynacji włoskim rysownikiem przyznawały się takie sławy jak Frank Miller czy Milo Manara. Corto Maltese jednak przepadł, ale podróżnicy mają to do siebie, że prędzej czy później pojawiają się znowu, często w niespodziewanych miejscach i okolicznościach. Egmont postawił na metodykę - awanturnik pojawia się na nowo z pierwszym tomem swoich przygód. Powrót jest o tyle ciekawy, że powinien zaintrygować także dobrze znających go czytelników - w końcu po raz pierwszy poznajemy go w kolorze.

"Opowieść słonych wód" to historia niemalże programowa, zarysowująca specyfikę albumów składających się na resztę serii, ale niepokazująca jeszcze w pełni możliwości cyklu. Tytułowego bohatera poznajemy jako jednego z piratów działających na Oceanie Spokojnym dla tajemniczego Mnicha. W ich ręce wpadają dzieci bogaczy, których być może da się naciągnąć na okup, i od tej chwili losy rozbitków i marynarza splatają się razem. Dzieciarnia ma jednak pecha - jej sytuację komplikują realia polityczne epoki, gdy rośnie napięcie związane z wybuchem I wojny światowej.

Pratt zarysowuje tu portret swojego protagonisty, przypominającego nieco Hana Solo - to pirat, momentami szorstki, ale jednak o złotym sercu. Awanturnik - ale nie drań. Pojawiają się tu też stałe elementy serii - romantyczny wydźwięk morskich podróży, gdy bohaterów otacza tylko linia horyzontu, a pogoda może okazać się zarówno sprzymierzeńcem, jak i śmiertelnym wrogiem zaprawionych marynarzy. Włoski artysta osadza akcję nie tylko mocno w realiach geograficznych i historycznych, ale także etnograficznych. Towarzyszący bohaterom marynarze z tropikalnych wysp różnią się zwyczajami, językiem czy etnicznymi przyśpiewkami, którymi umilają sobie żeglowanie.

"Opowieść..." to niezły początek serii, dobrze wprowadzający w jej specyfikę, ale niestety niepozbawiony wad. Historia momentami jest mocno przegadana, nieco się ciągnie, a bohaterowie zachowują czasem w sposób nie do końca uzasadniony. Także kreska Pratta nie jest jeszcze tak ostra i konsekwentna jak w późniejszych albumach, brak tu też soczystych plam czerni, charakterystycznych dla jego twórczości. Nie można jednak zapominać, że to album liczący sobie dokładnie 50 lat, i jak na sędziwe dzieło liczące sobie pół wieku - trzyma się nader dobrze. Czuć pewną formalną szorstkość i sztywność czy też nie do końca wyrobiony styl, ale bez poczucia obcowania z dziełem archiwalnym. Także kolory - łagodne i bezinwazyjne - nie zaburzają tu harmonii, podkreślając raczej nostalgiczne pejzaże bezkresu horyzontu.

Powrót klasycznej serii o Corto Maltese to na pewno ważne wydarzenie na rynku komiksowym. Kolorowe wydanie w twardej oprawie jest zarówno ciekawostką dla starych fanów Pratta, jak i tych czytelników, którzy nie załapali się na poprzednie, niekompletne wydanie serii. Nie mamy do czynienia z najlepszym albumem z cyklu, więc niektórych lektura osławionej serii może nieco zawieść, ale uczulam - to dopiero początek podróży, która zyska po drodze, pozwalając nam jednocześnie śledzić rozwój odpowiadającego za nią autora. Warto się na nią załapać.

Opublikowano:Corto Maltese. Opowieść słonych wód

Corto Maltese. Opowieść słonych wód

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Kolor: Patrizia Zanotti
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2017
Seria: Corto Maltese
Tytuł oryginału: La ballade de la mer salée
Rok wydania oryginału: 1967
Wydawca oryginału: Casterman
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216 x 285 mm
Stron: 168
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328116832
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Szorstki początek miłości Szorstki początek miłości Szorstki początek miłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-