reklama baner reklama

Nowe Teksty

Cudowne chwile miłości
Kamiński o "Nie musisz się mnie bać" Sfara
Bez dymu, bez ognia
Kleszcz o 4. tomie "Thunderbolts"
Zwyczajne życie superherosa
o 1. tomie Hawkeye'a
Z sadystą ci do twarzy
Tymczyński o 2. tomie "Wiczycy i Czarnego Księcia"
Kijuc: Trzeba pokonać smoka
wywiad z Jakubem Kijucem, twórcą Jana Hardego i

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

Recenzja

Intertekstualny Batman

Jan Sławiński recenzuje Batman. Gotyk
7/10
Intertekstualny Batman
7/10
„Trzystuletni człowiek, który nie rzuca cienia. Sny. Duchy. Pomordowane dzieci i okultystyczna architektura. Jak to się wszystko łączy?” - zastanawia się w „Gotyku” Batman. Podobne pytania towarzyszą podczas lektury czytelnikowi. O ile jednak obrońca Gotham musi rozwikłać pełną tajemnic sprawę, by uratować setki istnień, tak czytelnik może się po prostu świetnie bawić, odkrywając kolejne elementy układanki.

„Gotyk” Granta Morrisona nie ma równie kultowego statusu, co jego poprzednie dzieło o Mrocznym Rycerzu („Azyl Arkham”), jednak warto dać mu szansę. To mroczny kryminał przywołujący na myśl najlepsze tradycje powieści gotyckiej. Przesiąknięty klimatem niesamowitości, zagadkowy, niepokojący, pękający od intertekstualnych nawiązań do tekstów kultury – tak wysokiej, jak i groszowej. Morrison prowadzi z czytelnikiem misterną grę, a od erudycji tego drugiego zależy poziom odbiorczej satysfakcji. Na szczęście wszelkie „mrugnięcia okiem” nie dominują nad fabułą – na podstawowym poziomie „Gotyk” pozostaje sprawnie napisanym kryminałem z elementami fantastycznymi, który wciąga, myli tropy, stopniowo odsłania kolejne elementy, a w finale potrafi zaskoczyć.

Zilustrowany przez Klausa Jansona komiks niedługo będzie obchodził swoje trzydzieste urodziny. Sędziwy wiek widać właśnie w warstwie graficznej – ani rysunki, ani kolory nie przystają do dzisiejszych standardów. Nie zmienia to faktu, że strzeliste ilustracje i specyficzne barwy idą w parze z niesamowitą fabułą, potęgując klimat całości. Nastawiony na opowiedzenie konkretnej historii „Gotyk” to miła odmiana po współczesnych komiksach z Gackiem, gdzie coraz częściej efektowność przeważa nad jakością.

Opublikowano:Batman. Gotyk

Batman. Gotyk

JUŻ W SPRZEDAŻY
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Intertekstualny Batman Intertekstualny Batman Intertekstualny Batman

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-