Recenzja

Płaszcz i szpada po japońsku

Przemysław Pawełek recenzuje Usagi Yojimbo #30: Złodzieje i szpiedzy
7/10
Płaszcz i szpada po japońsku
7/10
Stan Sakai jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Harveya - co nie powinno dziwić. To kolejny z laurów, które autor zebrał w trakcie swojej długiej kariery. Sakai jest aktywny od kilku dekad, sprawdzając się zarówno jako rysownik, scenarzysta, jak i liternik, czego dobrym dowodem jest kolejny, 30. już tomik przygód Usagiego.

Najnowszy album serii to dobra pozycja zarówno dla starych fanów, jak i tych czytelników, którzy z długouchym samurajem jeszcze się nie zetknęli. Podobnie jak w większości tomów z serii w środku mamy kilka krótszych historii o wędrownym roninie i innych animorfach - to opowieści awanturnicze, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiające lojalność i honor, a jako tło wykorzystywane są tu realia feudalnej Japonii. "Złodzieje i szpiedzy" to zbiór samodzielnych opowiastek, w których pojawia się kilka znanych postaci, ale Sakai skomponował je w ten sposób, by znajomość poprzednich albumów nie była wymagana.

W kolejnych opowieściach pojawiają się ninja i złodzieje, bandyci, kupcy czy przebrzydły Europejczyk, w efekcie nie brak akcji i potyczek, ale też wszelakich knowań. "Złodzieje i szpiedzy" sprawdzą się jako zajawka dla tych, którzy wahają się, czy spróbować ruszyć serię od początku. Nie jest to może pełen pokaz szerokich możliwości Sakaiego, ale i jego fani znajdą tu coś dla siebie - jak zwykle akcję, ale i kolejne ciekawostki z Kraju Kwitnącej Wiśni, jak choćby sztukę kontemplowania kamieni. W 30. albumie serii brak mocniejszych akcentów, choć jak zwykle nie spada on poniżej przyzwoitego, minimalnego dla Sakaiego poziomu.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Usagi Yojimbo #30: Złodzieje i szpiedzy

Usagi Yojimbo #30: Złodzieje i szpiedzy

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Publicystyka: Naomi Hirahara
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Usagi Yojimbo
Tytuł oryginału: Udagi: Thieves and Spies
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 145x205 mm
Stron: 184
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-28-118-133
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Płaszcz i szpada po japońsku Płaszcz i szpada po japońsku Płaszcz i szpada po japońsku

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-