Recenzja

Broda albo życie - wybór należy do Ciebie

Przemysław Pawełek recenzuje Gigantyczna broda, która była złem
7/10
Broda albo życie - wybór należy do Ciebie
7/10
Historia gigantycznej brody zaczyna się w prosty sposób, kojarzący się z takimi opowieściami jak "Podziemny krąg" czy "Wanted". Główny bohater należy do niezbyt interesujących pracowników nieokreślonej korporacji, w której zajmuje się rzeczami tak nieistotnymi, że sam nie we, czemu służą. Jego życie prywatne jest równie fascynujące, co jego zawód. Pewnie ten stan nieszkodliwej równowagi trwałby w nieskończoność, gdyby nagle nie zdarzyło się Coś Wyjątkowego. Oczywiście nagłym zdarzeniem nie jest powołanie szemranego grona mężczyzn walczących na gołe pięści. Nie jest to też nagłe odkrycie powinowactwa z nieżyjącym już członkiem braterstwa zmilitaryzowanych iluminatów. Dave'owi po prostu wyrasta broda, ale nie taka zwykła, co już byłoby dalekim odstępstwem od normy w jego do granic uporządkowanym i zhomogenizowanym otoczeniu. Jak wskazuje tytuł - broda jest nie tylko gigantyczna, ale i zła.

Collins bawi się zwichrowanym i niesfornym owłosieniem, by postawić zarówno bohatera jak i społeczeństwo, w którym on żyje, w nietypowej sytuacji. Trudno tu mówić o konwencjonalnej fabule czy celu historii - opowieść, jak na baśń przystało, podana jest w sposób metaforyczny i otwarty na interpretacje, co zresztą stanowi jej największą zaletę. Można składać klocki po swojemu i na różne sposoby, a niemal każda interpretacja, mówiąca coś zupełnie innego, będzie równie wiarygodna. To klasyczna, antropologiczna rozprawa o podziale Ja-Inny i lęku przed Nieznanym. To satyra na społeczny konformizm i zabawa efektami odejścia od tegoż. Spośród wielu uniwersalnych zagadnień można też przejść do tych konkretniejszych. Collins to Brytyjczyk. W swoim komiksie może odnosić się zarówno do konserwatyzmu angielskiej klasy średniej jak i brodatych imigrantów, którzy wdarli się w uporządkowaną rzeczywistość przytulonych do siebie niskich domków z małym ogródkiem i herbaty pitej o piątej po południu. Wszystkie tropy wydają się być równie wiarygodne, a pytanie o to, który z nich jest właściwy, przestaje mieć cel. Collins, choć jest bardzo ogólny i umowny, jednocześnie mówi bardzo dużo, a to cenne.

Chociaż konstrukcja opowieści prowokuje do pewnej dozy kombinowania, warsztatowo komiks przekonał mnie do siebie już w mniejszym stopniu. Rozłożenie fabuły na ponad 200 stron rozciąga nieskomplikowaną wszak historię w nadmierny, zbędny jak na mój gust sposób. W trakcie lektury miałem wciąż skojarzenia z "Przybyszem" Shauna Tana, który nie tylko posłużył się podobną, delikatną techniką rysunkową, ale też swoją baśń nasączył bardziej uniwersalnymi prawdami. Australijczykowi udało się jednak swą opowieść podać bez słów, świetnie grając akcentami. Collins sprawia wrażenie, jakby się bał odejść od słownej narracji, która momentami niewiele wnosi, za to potrafi być rwana, w neurotyczny sposób słowo po słowie, skacząc z kadru na kadr. Dużo płynniej czytałoby mi się jego komiks, gdyby zminimalizował słowa, za to pozwolił sytuacji inności czy wyobcowania zaistnieć dzięki samym obrazom. W trakcie lektury, a także porównując komiks z jego planszami, które można znaleźć w internecie, odniosłem także wrażenie, że coś tu nie do końca zagrało edytorsko, a polska edycja sprawia leciutko rozmyte wrażenie...

"Gigantyczna broda, która była złem" to pozycja ciekawa i nietypowa. Ta baśń, pomimo swojej rozwlekłości, napakowana jest społecznymi obserwacjami, które nie tracą swojej wymowy także w Polsce. Warto sięgnąć bez względu na to, czy się ma zarost, czy też nie, i po prostu przekonać się osobiście na co stać Collinsa.

Opublikowano:Gigantyczna broda, która była złem

Gigantyczna broda, która była złem

Scenariusz: Stephen Collins
Rysunki: Stephen Collins
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2015
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 215x295 mm
Stron: 240
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-22-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Broda albo życie - wybór należy do Ciebie Broda albo życie - wybór należy do Ciebie Broda albo życie - wybór należy do Ciebie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-