baner

Recenzja

Krwawy Szermierz

Przemysław Pawełek recenzuje Berserk #02
8/10
Krwawy Szermierz
8/10
W pierwszym tomie Miura zaledwie zaprosił nas do swojego ponurego świata. Ciąg dalszy jego opowieści to dalsze zagłębianie się w realia mrocznego fantasy, kolejne dziesiątki ofiar głównego bohatera i wciąż mało informacji o przeszłości protagonisty.

Mężczyzna w czarnej opończy kontynuuje swoją batalię rozpoczętą w premierowej części cyklu. Sieje popłoch w mieście, wyglądającym na wynaturzoną wersję europejskiego średniowiecza - niby wszystko wygląda jak w historycznych rycinach, ale gdzieś, w mroku czają się demony. Guts wydaje się być idealną postacią do działania w tak trudnych realiach - nie tylko nie ugina się pod rządami zdeprawowanych władców, ale też rzuca im wyzwanie. Jest kaleki, ale metalowa proteza ręki, wzbogacona o parę udoskonaleń, daje mu momentami przewagę, będącą dobrym dodatkiem do mistrzowskich umiejętności w posługiwaniu się olbrzymim mieczem. Miura rzuca też lekkie światełko na jego charakter. Bez skrupułów i z jasno określonym celem ma on właściwie ukształtowany zmysł przetrwania. Trudno jednak jego działania nazwać dobrem przeciwstawionym złu. Wydaje się, że nie ma sumienia. Czy jednak aby na pewno?

Komiks wciąż unika odpowiadania na pytanie, w jaki sposób Guts stracił rękę, skąd ma na karku dziwne, krwawiące znamię, ani dlaczego wypowiedział walkę zaludniającym świat potężnym demonom. Zamiast tego otrzymujemy ponad 200 stron sieczki. Nie czuję jednak zawodu. Miura swoją szkicową, szorstką kreską wprawnie kreśli rysunki przepoławiania i szlachtowania na różne sposoby. W finale dostajemy też duży popis jego chorej wyobraźni, gdy Guts staje naprzeciwko ohydnej, przepoczwarzającej się, nadnaturalnej postaci. Od razu informuję - na kulminację starcia trzeba będzie jednak poczekać i to chyba jedyna wada drugiego tomu cyklu.

Nowa mangowa seria na naszym rynku coraz bardziej mnie przekonuje. Podoba mi się odejście autora od sztywnej japońskiej estetyki rysunku. Kupuje mnie mrok i beznadzieja jego świata, co chwila przypominające mi co bardziej klimatyczne przygody ze świata Warhammera. Podobają mi się sekwencje akcji. Ciekawi mnie przeszłość bohatera i w niczym nie przeszkadza tu fakt, że niby znam ją z anime. Czekam na ciąg dalszy i mam nadzieję, że JPF utrzyma dość szybkie tempo wydawnicze tej serii.

Opublikowano:Berserk #02

Berserk #02

Scenariusz: Kentaro Miura
Rysunki: Kentaro Miura
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2014
Seria: Berserk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: A5
Stron: 230
Cena: 25,20 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-