Obaner

Recenzja

Wróg dla młodszych

Karol Sus recenzuje Wróg
7/10
Wróg dla młodszych
7/10
Wojna postrzegana oczami dziecka bardzo często jawi się jako coś atrakcyjnego i ciekawego. Gry komputerowe czy filmy wojenne (szczególnie kasowe produkcje nastawione na masowego widza), skupiając się na samej akcji, ukazują konflikt od tej ciekawszej dla widza strony, jako sposób na zdobycie chwały i wykazanie się nadzwyczajnymi umiejętnościami. Dziecko zatraca tym samym poczucie zła, jakie towarzyszy wojnie, szczególnie jeśli dotyczy to kogoś zupełnie dla dziecka anonimowego. Jak w takim wypadku wytłumaczyć młodemu człowiekowi, że wojna sama w sobie niesie cierpienie i zniszczenie, nieważne gdzie się toczy. Jest to o tyle trudne, że publikacje takie z samego założenia nie powinny epatować przemocą, mimo że byłoby to najprostszą, choć niekoniecznie najlepszą, drogą. Sposobem takim może być wydana właśnie przez poznańską oficynę Zakamarki książka „Wróg” autorstwa francuskiego scenarzysty Davide Cali i rysownika Serge Bloch.

„Wróg” będąc parakomiksem operuje zarówno obrazem, jak i tekstem, docierając do młodego czytelnika. Treści zaprezentowane są w sposób bardzo naturalny i nienachalny. Szczególnie sprawdza się tu minimalistyczny styl autora, zarówno w sferze graficznej, jak i tekstowej. Młody czytelnik, śledząc losy żołnierza za pośrednictwem jego krótkich przemyśleń podczas przebywania w okopie, łatwo się z nim utożsamia. Żołnierz wraz z uświadomieniem sobie beznadziejności wojny, zaczyna rozumieć, że jego przeciwnik, przez dowództwo kreowany na krwiożerczą bestię, jest człowiekiem takim samym jak on. Autor nie popada tym samym w, tak łatwy przecież w tego typu publikacjach, moralizatorski ton. Ufa młodemu odbiorcy w jego własne umiejętności odpowiedniej oceny moralnej przedstawionych wydarzeń. Szczególnie dobrym pomysłem było zastosowanie otwartego zakończenia, nieodpowiadającego wprost na pytanie o dalsze losy żołnierzy, choć każące mieć nadzieję na pozytywne dla nich rozwiązanie.

Wspomniane wcześniej rysunku autora są bardzo minimalistyczne, choć posiadające kilka ciekawych rozwiązań. Autor zgrabnie połączył fotografie makro z rysunkiem. W ten sposób okop to sfotografowana wyrwana w kartce dziura, a drzewo to pojedyncza gałązka. Do tego dorysowane są postaci i nieliczne szczegóły, tworząc zgrabną i bardzo intrygującą kompozycję.

„Wróg” opatrzony rekomendacją międzynarodowej organizacji walczącej o prawa człowieka Amnesty International, może być doskonałym sposobem na pokazanie młodemu człowiekowi w ciekawy, a przede wszystkim przystępny dla niego sposób zło i cierpienie, jakie niesie za sobą wojna. Warto zwrócić uwagę na publikację wydawnictwa Zakamarki, zwłaszcza, że mało jest na rynku dobrych książek obrazkowych, poruszających umiejętnie tak trudne tematy.

Opublikowano:Wróg

Wróg

Scenariusz: Davide Cali
Rysunki: Serge Bloch
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Tytuł oryginału: L'ennemi
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 23 x 30,5 cm
Stron: 60
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Zakamarki
ISBN: 978-83-7776-080-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wróg dla młodszych Wróg dla młodszych Wróg dla młodszych

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-