baner

Recenzja

Star Wars Komiks #53 (5/2013): Pierwsze kroki w rebelii

Karol Sus recenzuje Star Wars Komiks #53 (5/2013): Pierwsze kroki w rebelii
5/10
Star Wars Komiks #53 (5/2013): Pierwsze kroki w rebelii
5/10
Wraz z pojawieniem się najnowszego, już 53 numeru „Star Wars Komiks” czytelnicy, razem z redakcją, świętować mogą piąte urodziny magazynu. Zważywszy na dość trudne realia naszego rynku i los, jaki spotkał wszystkie inne komiksy wydawane w formie zeszytówek dostępnych w niemal każdym kiosku, jest to nie lada wyczyn. Zresztą pośrednio o kondycji komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen świadczyć może przebogata oferta Egmontu. Oprócz recenzowanego dwumiesięcznika, co kwartał do czytelników docierają także dwie dłuższe historie zebrane w komiksach „Star Wars Wydanie Specjalne” (96 stron) i „Star Wars Komiks Extra” (144 strony). Ponadto uniwersum stworzone przez Georga Lucasa prezentowane jest także w takich tytułach jak „Star Wars Rycerze Starej Republiki”, „Dziedzictwo”, „Wektor”, czy „Mroczne czasy”.

Październikowy numer komiksu jest o tyle nietypowy, że zamiast jednej, 48-stronicowej historii, prezentuje aż trzy krótsze formy. Do tej pory taki zabieg redakcja stosowała sporadycznie (np. w numerze 3/2011).

Pierwsza historia, „Razem samotni”, najdłuższa w numerze, nie wybija się ponad przeciętność. Na dwudziestu czterech stronach Velles Hartley (scenariusz) i Adriana Melo (rysunki) przedstawiają krótką opowieść o Hanie Solo, Lei, Chewbacce i Deenie Shan (którą czytelnicy poznali podczas lektury „Star Wars Wydanie Specjalne” #7 (4/2010)). Fabuła jest jednak dość ograna i przewidywalna, co w połączeniu z dość nijakimi (choć poprawnymi) rysunkami sprawia, że czytelnik zapewne szybko zapomni o nowelce.

O wiele ciekawiej (zarówno pod względem fabularnym jak i graficznym) prezentują się dwie kolejne historie. We „W głębi lasu” Sang Jun Lee opowiada historię przyłączenia się do wojny po stronie Rebeliantów rasy Wookieech. Narysowana dość interesującą, nieco chaotyczną kreską, z niezłymi, przytłumionymi kolorami prezentuje się naprawdę przyzwoicie. „Niewidzialni, niesłyszalni” Chrisa Avellone (scenariusz) i Dustina Weavera cofa czytelników aż niemal 4000 lat przed wydarzenia przedstawione w filmowej sadze. Krótka nowelka jest dość chaotyczna w odbiorze, zwłaszcza dla czytelnika niewymieniającego z pamięci wszystkich członków rodziny Anakina do entego pokolenia wstecz, ale za to narysowana piękną, bogatą w szczegóły kreską. Artysta rezygnował w tej historii z kolorów, co tylko wyszło jej na dobre, wprowadzając dodatkowy, nostalgiczny nastrój.

Seria komiksów z uniwersum Star Wars z założenia skierowana jest raczej do młodszego odbiorcy i prezentuje najczęściej mało wymagające historie. W porównaniu jednak do innych numerów, październikowy prezentuje się całkiem nieźle, mimo że miałem pewne obiekcje przed lekturą, bojąc się, że tak krótkie formy tylko jeszcze bardziej spłycą komiks.

Opublikowano:Star Wars Komiks #53 (5/2013): Pierwsze kroki w rebelii

Star Wars Komiks #53 (5/2013): Pierwsze kroki w rebelii

Wydanie: I
Data wydania: Październik 2013
Seria: Star Wars Komiks
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 48
Cena: 6,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-