baner

Recenzja

S/N

Karol Sus recenzuje S/N
7/10
S/N
7/10
Kwiecień śmiało można uznać miesiącem jednego z ciekawszych rodzimych komiksiarzy, Michała Rzecznika. Obok mocnego, ciężkiego „Maczużnika” (stworzonym wspólnie z Danielem Gutowskim odpowiedzialnym za rysunki) i genialnego w swym zamyśle „Generatora 1000”, ukazał się też znacznie lżejszy mini albumik, o bardzo enigmatycznej nazwie „S/N”, z krótkimi formami komiksowymi rzeczonego artysty.

Tytuł zbioru prezentowanych jednoplanszówek jest kluczem niezbędnym do całościowego odbioru albumu. Bez niego „S/N” byłby bardzo dobrym, ale mimo wszystko po prostu jednym z wielu zbiorków krótkiej formy komiksowej. Cytując wydawcę „S/N to stosunek natężenia żądanego sygnału do poziomów szumu tła. Stosunek 1:1 oznacza mocniejszy sygnał od hałasu”. Chcę uniknąć górnolotnych, ale za to pustych w gruncie rzeczy frazesów o „zabawie formą”, czy „zmuszaniu do refleksji”. Dość powiedzieć, że czytelnik podczas lektury tego niewielkiego albumu niejednokrotnie będzie miał okazję wyłapać pośród komiksowego szumu jednorodny przekaz autora. Przekaz będący często gorzką refleksją na temat otaczającej nas rzeczywistości czy też jej błyskotliwym komentarzem.

Michał Rzecznik do współpracy nad „S/N” zaprosił liczne grono przyjaciół z komiksowego środowiska, tworząc tym samym ich istny festiwal i miniprzegląd młodych twórców. Współscenarzystami albumu zostali Stanisław Galus, Bartosz Młynarski i Jacek Świdziński. Przy tworzeniu kadrów autora swymi ołówkami wsparli: Daniel Gutowski, Marcin Podolec, Magdalena Staroszczyk, Marcin i Przemysław Surma, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Leszek Wicherek i Jan Kachniarz. Prawdziwa mieszanka stylów i pomysłów sprawia, że podczas lektury nie sposób się nudzić, czy przejść obok któregokolwiek z komiksów obojętnie.

Jak to często w przypadku wydawnictw zbiorczych bywa, także i tutaj trafiają się historyjki lepsze i gorsze. Nie mniej jednak, o żadnej z nich z całą pewnością nie można powiedzieć, że jest słaba. Michał Rzecznik, wraz z zaproszonymi gośćmi, wykazuje zadziwiające wręcz wyczucie i smak, tworząc śmieszne, a przy tym inteligentne jednoplanszówki. Autor zaskakuje czytelnika a to niespodziewaną pointą, a to intrygującym kadrowaniem. Na monotonię nie można narzekać.

Niewielki album Michała Rzecznika „S/N” nie jest może najważniejszym dziełem w twórczości młodego artysty. Na pewno jednak ugruntowuje jego pozycję na scenie komiksowej jako zdolnego, a przede wszystkim nieprzewidywalnego i oryginalnego komiksiarza. Ciekawa publikacja, zwłaszcza w zestawieniu z, również kwietniowym, wydaniem „Maczużnika”, potwierdzającym, że Rzecznik dobrze czuje się w lekkich, krótkich formach, jak i w poważnych, dojrzałych historiach.

Opublikowano:S/N

S/N

Scenariusz: Michał Rzecznik, Stanisław Galus, Bartosz Młynarski, Jacek Świdziński
Rysunki: Michał Rzecznik, Daniel Gutowski, Marcin Podolec, Magdalena Staroszczyk, Marcin Surma, Przemysław Surma, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Leszek Wicherek, Jan Kachniarz
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2013
Seria: Kolekcja Maszina
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 150 x 150 mm
Stron: 88
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-13-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-