baner

Recenzja

It's Not About That

Karol Sus recenzuje It's Not About That
W świecie jutra nawet roboty będą miały prawo do emerytury. Dlaczegóż by nie? Długie roboczogodziny spędzone na codziennych obowiązkach mogą skutkować przepaleniem niejednego zwoju, wyrobieniem trybików i poluzowaniem śrubek. Robotowi 150187, głównemu bohaterowi „It’s Not About That” Piotra Nowackiego (rysunek) i Bartosza Sztybora (scenariusz) oraz Łukasza Mazura (kolor), do cudownego emerytalnego lenistwa i beztroskiego popijania oleju napędowego w cieniu palm, zostały już tylko cztery dni. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie okrutna konfrontacja z jego następcą i mrożąca smar w łożyskach prawda o emerytalnym złotym śnie.

Komiks duetu Sztybor Nowacki tylko z pozoru jest naiwną i humorystyczną opowiastką o zmaganiach sympatycznego (czy aby na pewno?) robota z jego następcą. Autorzy bawią się z czytelnikiem, budując kilkuwarstwową narrację, pod płaszczykiem lekkiej i śmiesznej historyjki. Za każdym jednak razem, gdy czytelnik dokopie się do kolejnego dna komiksu, autorzy puszczają do niego oko, kwitując krótkim: it’s not about that. A więc o czym jest ten komiks? Historia ostatnich dni pracy robota 150187 przed pójściem na emeryturę jest pretekstem do zadania pytań o postrzeganie starości, wykluczenie osób uznawanych za niepotrzebne, szukaniu oparcia oraz braku przyzwolenia na zepchnięcie się poza margines. Ze względu na wzbudzenie w czytelniku sympatii do głównego bohatera, tym bardziej uderza zakończenie, stawiające pod znakiem zapytania jego pozytywną rolę. Czy własne ambicje i chęć wykrzyczenia „ja wciąż tu jestem!” mogą usprawiedliwić metody 150187? Co z nowym pokoleniem, symbolizowanym tutaj przez nowoczesnego zastępcę, starego robota? Czy stare pokolenie ma prawo do własnej godności kosztem pokolenia nowego?

Nie jest łatwo odnaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Tym bardziej autorzy nie podają niczego czytelnikowi na tacy. Brak dialogów w komiksie pozostawia czytelnikowi pewną furtkę prowadzącą do własnych interpretacji przedstawionych wydarzeń i skłaniającą do poszukiwań odpowiedzi na własną rękę.

Rysunki Piotra Nowackiego stanowią ogromny atut komiksu. Kreskówkowe, proste kadry, pociągnięte grubą kreską i wzbogacone o jaskrawe, rzucające się w oczy kolory, które położył Łukasz Mazur, stanowią doskonały kontrast do problematyki poruszanej przez Bartosza Sztybora.

Komiks „It’s not about that” prezentuje udany przykład, że najtrudniejsze, wręcz niewygodne tematy, można świetnie przemycić pod pozorem lekkiej, zabawnej historyjki. Autorzy, przedstawiając perypetie robota w kreskówkowej stylistyce, zmuszają czytelnika do głębszych refleksji, stawiając mu liczne pytania, niekoniecznie podsuwając oczywiste odpowiedzi.

Opublikowano:It's Not About That

It's Not About That

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolor: Łukasz Mazur
Okładka: Bartosz Szymkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2013
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 155x220 mm
Stron: 74
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-09-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

It's Not About That It's Not About That It's Not About That

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-