baner

Recenzja

Usagi Yojimbo - Yokai

Tadeusz Fułek recenzuje Usagi Yojimbo - Yokai
Usagi Yojimbo cieszy się nieprzerwanie od lat dużą popularnością. Pojawił się w połowie lat 80. XX wieku, mniej więcej w tym czasie co Wojownicze Żółwie Ninja (z którymi zdarzyło mu się wystąpić w paru crossoverach) i bardzo szybko znalazł wierne grono czytelników. Po pewnych perturbacjach wydawniczych na stałe zakotwiczył się w Dark Horse Comics. Dziś może się pochwalić sporą liczbą fanów na całym świecie, mimo że w amerykańskim komiksie zantropomorfizowane zwierzęta odeszły raczej na drugi plan. Jednych pociąga w tym bohaterze niezłomny charakter i samurajski etos, inni doceniają drobiazgowość i skrupulatność autora, Stana Sakaiego, w dbaniu o szczegóły nawiązujące do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Rok temu przygody królika–ronina włóczącego się po XVII–wiecznej Japonii dobiły do okrągłej rocznicy 25 lat obecności na scenie komiksowej. Stan Sakai postanowił uświetnić ten jubileusz specjalnym, w całości kolorowym albumem.

„Yokai”, bo tak zwie się to dzieło, jest prezentowane przez wydawcę jako powieść graficzna. Nie ma ono jednak wiele wspólnego z dziełami Eisnera – Sakai stworzył po prostu album niezależny od fabuły całej serii, używając innych środków, a wydawca dolepił na okładkę hasło „Original Graphic Novel”, żeby nadać wagi temu wydawnictwu i skusić dorosłego czytelnika. Czym więc wyróżnia się "Yokai"? Kadrów na stronie jest mniej niż w standardowych zeszytach, a każda malowana jest akwarelami, co nadaje obrazkom głębi - w porównaniu do tradycyjnego Usagiego w czerni i bieli, jego kolorowa wersja wyróżnia się większą przejrzystością i przestrzennością poszczególnych scen. Barwy utrzymane są w delikatnej, pastelowej tonacji, która zdaje się być naturalnym rozwinięciem lekko cartoonowej kreski Sakaiego. Nie znaczy to jednak, że „Yokai” jest lepszy pod względem graficznym od czarno–białych albumów z Usagim, jest po prostu inny – łagodniejszy i mniej surowy.

Fabuła w tym komiksie jest drugorzędna i służy przede wszystkim popisom graficznym autora. Tytułowe yokai to potwory, duchy i demony będące częścią japońskiego folkloru. Wiele z nich występowało wcześniej w tej serii, ale tym razem stanowią one główną oś historii, próbując wskrzesić Królową Wiedźm. Usagi zagubiony w lesie pełnym stworów napotyka łowcę demonów Sasuke i pomaga mu powstrzymać demony przed dokonaniem ceremonii przyzwania. Fabuła jest wtórna i mało oryginalna – dziwne stworzenia, zaginiona córka, wskrzeszanie mitycznego czarnego charakteru – Ghostbustersi też to robili. I to parokrotnie. Czytelnik jednak i tak skupi się na przewijających się przez strony potworach – od sansho, przez nurikabe, po oni, kitsune i tytułową królową wiedźm, ponieważ są najciekawszym elementem tego albumu. „Yokai” pozostaje jednak w oderwaniu od wszystkich innych albumów Usagiego – nie ma żadnego wpływu na główną historię. Jak mówi Sakai w wywiadzie zamieszczonym na końcu komiksu – jest to mała odskocznia, która zadowoli zarówno fanów, jak i osoby, które wcześniej nie miały styczności z tym bohaterem.

Jak przystało na jubileuszowe wydanie „Yokai”, został wydany w twardej oprawie z tłoczoną okładką. W środku znajdziemy też wywiad ze Stanem Sakai dotyczący procesu powstawania tego komiksu i 25 lat pracy nad Usagim, zobaczymy też kolejne stopnie powstawania kolorowych stron i zapoznamy się z krótką notką o autorze. Całości dopełnia gładki, powlekany papier, na którym akwarele wyglądają bardzo czysto.

Album „Yokai” nie jest przełomowym dziełem w historii Usagiego. Rysunki nie wykraczają znacznie poza to, do czego zdążył nas przyzwyczaić Stan Sakai, a historia, jak mówiłem, jest mało ważna. Niezależnie od tego komiks stanowi na pewno miły prezent dla fanów i obowiązkową pozycję na półkach wielbicieli serii. Jeśli zaś nie mieliście przedtem styczności z przygodami uszatego ronina - „Yokai” będzie bardzo dobrym początkiem.


Opublikowano:



Usagi Yojimbo - Yokai

Usagi Yojimbo - Yokai

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Data wydania: Październik 2010
Seria: Usagi Yojimbo, Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 160 x 235 mm
Stron: 64
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-4607-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Usagi Yojimbo - Yokai Usagi Yojimbo - Yokai Usagi Yojimbo - Yokai

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-