baner

Rzut Okiem

Eden #17

Karol Wiśniewski
8/10
Eden #17
8/10
Najrozsądniejszą rzeczą, którą należałoby zrobić nim zabierzemy się za najnowszy, a zarazem przedostatni tom serii, jest powtórna lektura wszystkich poprzednich. Raz, że mamy do czynienia z niesamowitym wręcz natłokiem postaci i wątków, dwa, ze względu na duże odstępy między publikacjami poszczególnych tomów.

Fani „Edenu” są do tej praktyki jak najbardziej przyzwyczajeni, podobnie jak do ciągłych zmian fabularnych. Nie powinien ich zaskoczyć fakt, że Eliah, postać, którą zwykliśmy uważać za głównego bohatera, występuje tu na zaledwie trzech stronach. Sama seria bowiem ma bardzo pojemną fabułę - nawet jak na post-apokaliptyczną mangę opowiadającą o świecie przyszłości. Tylko w aktualnym tomiku mafijne porachunki, czy brutalna walka o przeżycie stykają się z wątkami politycznymi, wydarzeniami o skali globalnej czy nawet kosmicznej, a i tak nie zabraknie miejsca na kwestie etyczne i duchowe. Wszystkie to łączy się ze sobą i przenika się nawzajem, by razem podążyć w kierunku wielkiego finału. Ten niechybnie rozegra w miejscu, gdzie zaczęła się ta opowieść, powracając do jej źródeł. Zwłaszcza końcówka przedostatniego tomu przywodzi na myśl klimat znany nam z początków serii.

Pod względem rysunku Hiroki Endo bezsprzecznie wielkim artystą jest i kropka. W przypadku scenariusza musimy poczekać do ostatniego tomu, by móc jednoznacznie określić czy „Eden” jest arcydziełem na miarę „Akiry”, czy też „tylko” bardzo dobrą mangą, w której pogubił się sam jej twórca.

Opublikowano:Eden #17

Eden #17

Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2009
Seria: Eden
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 115 x 180 mm
Stron: 240
Cena: 22,90 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3642-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Eden #17 Eden #17

Tagi

Eden

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-