reklama baner reklama
baner

Recenzja

Gang Hemingwaya

adrjan recenzuje Gang Hemingwaya
9/10
Gang Hemingwaya
9/10
Norweski autor Jason po raz kolejny (po Adolfie Hitlerze) wziął na tapetę znane postacie historyczne. Tym razem za bohaterów uczynił czwórkę wirtuozów pióra: Ernesta Hemingwaya, Scotta Fitzgeralda, Jamesa Joyce'a i Ezrę Pounda, mieszkających w Paryżu w latach 20.ubiegłego wieku. Jednak w komiksie Jasona wszyscy oni zarabiają jako autorzy komiksów. Mało tego, wygląda na to, że chyba wszyscy w tej rzeczywistości zajmują się tworzeniem rysunków. Z rozmów toczonych przez bohaterów dowiadujemy się bowiem, że "Zbrodnia i kara" to niezły komiks a wszyscy bohaterowie rysowani przez Tołstoja są zbytnio podobni do siebie; przepyszny jest też epizod z amerykańską pisarką Getrudą Stein, mentorką Hemingwaya. Z kolei niejaki Jean – Paul (Sartre? No bo raczej nie Belmondo) rysownikiem nie jest, ale za to ma wielkiego. To znaczy wielkie... ego.

I choć czwórka głównych bohaterów przedstawiona jest w autentycznych okolicznościach – Fitzgerald ma problemy z alkoholem, jego żona Zelda do najwierniejszych nie należy, Hemingway kocha swoją rodzinę – to jednak są epizody sięgające wyżyn absurdu. Jak choćby te, w których Hemingway daje po pysku nieżyczliwemu recenzentowi swojej twórczości, albo gdy Ernest i Scott porównują wielkość swoich penisów. Choć kto może wykluczyć, że tak rzeczywiście nie było?

hemingwayrecka

Wśród tematów poruszanych przez rysowników najczęściej pojawiają się pieniądze, a dokładniej – ich poważny niedobór. Dlatego też Hemingway wpada na pomysł obrabowania bukmacherów. Pomysł dość szybko zostaje wcielony w czyn, z jego realizacją jednak są niemałe problemy, a trupów wciąż przybywa. W tym momencie komiks zamienia się w kapitalnie opowiedzianą zagadkę kryminalną, w której wydarzenia widzimy oczami siedmiu bohaterów. Każda historia opowiedziana inaczej, w każdej dowiadujemy się czegoś innego – motyw podobny do tych zastosowanych w "Rashomonie" Kurosawy czy "Wściekłych psów" Tarantino. Krótko mówiąc – wszystko zgodnie z klasycznymi regułami gatunku.

Jason jest zdecydowanie jednym z najlepszych współczesnych twórców komiksowych. Oryginalnych zarówno formie jak i treści. To naprawdę wielka sztuka, by niezbyt grubej książeczce zmieścić groteskę, dramat, komedię i kryminał, wszystko to z udziałem autentycznych postaci, dowodzące rzetelnego przygotowania faktograficznego. A wszystko to w typowej dla Jasona formie – antromorficzne postaci, statyczne kadry, długie fragmenty pozbawione dialogów.

Komiks Jasona został uhonorowany w 2007 roku nagrodą Eisnera dla najlepszego zagranicznego tytułu (rok później Norweg został nagrodzony za "Skasowałem Adolfa Hitlera").


Opublikowano:Gang Hemingwaya

Gang Hemingwaya

Scenariusz: Jason
Rysunki: Jason
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2009
Tytuł oryginału: HEMINGWAY
Wydawca oryginału: Carabas
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 170x235
Stron: 48
Cena: 32 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 978-83-60298-35-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Gang Hemingwaya Gang Hemingwaya Gang Hemingwaya

Tagi

Gang Hemingwaya

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-