baner

Rzut Okiem

Wędrowiec z Tundry

Karol Wiśniewski
8/10
Wędrowiec z Tundry
8/10
Na album "Wędrowiec z Tundry" składa się sześć nowelek stworzonych przez Jirō Taniguchiego. To dość nietypowa zawartość tomiku komiksu japońskiego, który w Polsce utożsamia się z fabułami ciągnącymi się przynajmniej kilkanaście tomów.

Forma ta sprawdza się jednak znakomicie, gdyż same nowelki są bardzo interesującymi fabułami. Tematyka większości z nich obraca się wokół człowieka zmagającego się z siłami dzikiej przyrody. Dziwna jednak to walka, w której istota ludzka zmaga się z naturą, będąc jednocześnie jej częścią. U Taniguchiego przyroda jest bowiem początkiem i końcem, siłą mogącą zarówno odebrać jak i podarować życie. Sięgając po "Wędrowca..." przeczytajmy go jako nie tylko opowieść o ludzkich losach na tle pięknych pejzaży, ale przyjrzyjmy się także sposobom w jakie sama natura komunikuje się z człowiekiem. Jak dyskretnie wpływa na losy bohaterów "Wyspy Kaiyose", jak pięknie w nowelce "W góry" wskazuje Gunpachiemu sens życia i jego miejsce w odwiecznym cyklu przemian.

Związek człowieka z przyrodą podkreślają rysunki autora, zwłaszcza w tytułowym "Wędrowcu z Tundry" (który trzyma w napięciu jak rasowy thriller) i "Białym zewie", nowelkach inspirowanych twórczością Jacka Londona. W trakcie lektury można niemal wdychać zimne górskie powietrze i poczuć tę niesamowitą, bezkresną przestrzeń otaczającą nas.

Jedynie opowieść pt. "Shōkarō" wyłamuje się z powyższego schematu. Zamiast dzikiej przyrody otrzymujemy miasto, a zamiast dużych przestrzeni niebywale ciasne pokoje dziwacznego domu. Przybytek ten wspomina pewien rysownik, który mieszkał w nim w okresie swojej młodości. Dość ciekawa nowelka, traktująca zarówno o marzeniach jak i o samotności w miejscu, gdzie każdy spędza swe życie na kilku metrach kwadratowych.

Jak przystało na Hanami tomik został wydany bardzo estetycznie. W dodatku za całkiem przyzwoitą cenę otrzymujemy blisko 250 stron bardzo dobrego komiksu. To właśnie dzięki takim pozycjom wydawnictwo Hanami jest na jak najlepszej drodze do zyskania stałych klientów wśród ludzi, którzy do tej pory omijali mangę szerokim łukiem.

Brawa dla wydawcy, teraz czekamy na "Memories" - antologię Katsuhiro Otomo.

Opublikowano:Wędrowiec z Tundry

Wędrowiec z Tundry

Scenariusz: Jiro Taniguchi
Rysunki: Jiro Taniguchi
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2008
Druk: czarno-biały, kreda
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 150 x 210 mm
Stron: 248
Cena: 32,9
Wydawnictwo: Hanami
ISBN: 978-83-60740-15-6
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wędrowiec z Tundry Wędrowiec z Tundry Wędrowiec z Tundry

Tagi

Hanami Manga Wędrowiec z Tundry

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Burps -

dla mnie to jest pierwsza manga , poza Samotnym Wilkiem oczywiscie, ktora przeczytalem, zyta sie ja jednym tchem, rysunki zwlaszcza gor i Dicka rewelacyjne! z niecierpliwoscia czekam na zapowiedziany komiks samurajski Taniguchiego