baner Waneko

Seria

Epizody z Auschwitz - okładki

Zobacz całą serię
Krótki opis:
Opowiadamy o Auschwitz raz jeszcze, choć w nieco odmiennej formie, z myślą o współczesnym Czytelniku. Historię obozu pokazujemy poprzez losy konkretnych ludzi, ukazując ich takimi jakimi byli, z ich wzlotami i upadkami, nadzieją i zwątpieniem w koszmarze i nędzy Auschwitz. Komiks ukazał się nakładem Wydawnictwa K&L Press s.c.

Wizualizacja historii

Komiks adresowany jest do tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat obozów koncentracyjnych i obozów zagłady utworzonych przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce podczas drugiej wojny światowej.

Najważniejszą grupą odbiorców pozostaje młodzież. Opracowania naukowe, aczkolwiek niezwykle istotne dla zrozumienia historii, często są niewystarczające i rzadko docierają do młodego odbiorcy. Forma komiksu sama w sobie daje niezwykłą możliwość wizualizacji wydarzeń opisanych w relacjach świadków i opracowaniach naukowych, co wpływa na wzmocnienie przekazu historycznego i ułatwienie jego odbioru.

Prezentowany komiks historyczny może być również atrakcyjną propozycją dla miłośników gatunku – bez względu na wiek i stopień znajomości historii Auschwitz.

Komiks jako źródło wiedzy

Seria komiksów „Epizody z Auschwitz” powstaje we współpracy z historykami zajmującymi się problematyką obozów koncentracyjnych, specjalizującymi się w historii Zagłady, wojskowości i II wojny światowej. Pracom nad komiksem towarzyszą konsultacje ze świadkami historii, przede wszystkim byłymi więźniami KL Auschwitz.

Po licznych próbach przedstawienia historii Holokaustu w komiksie – by wspomnieć tu choćby literackiego „Mausa” Spiegelmana – nadszedł czas na komiks historyczny o Auschwitz, w którym przekaz wolny jest od ideologicznego zacietrzewienia i szkodliwych stereotypów. Historia opowiedziana jest tu rzetelnie i ciekawie. 90% przedstawianych w komiksie wydarzeń to prawda historyczna, oparta na relacjach byłych więźniów, 10% to prawdopodobieństwo historyczne – sytuacje i okoliczności, które miały miejsce w Auschwitz i zostały opisane w literaturze wspomnieniowej, a niekiedy towarzyszyły bohaterom i postaciom przedstawionym w komiksie

Rzetelny komiks historyczny w atrakcyjnej szacie graficznej, napisany żywym językiem daje szansę na silniejszą identyfikację z bohaterami przedstawianych historii, daje możliwość pełniejszego wyobrażenia tragizmu wydarzeń, a przez to bardziej bezpośredniego poznania historii.

Przeciw „polskim obozom koncentracyjnym”

W komiksie w sposób przejrzysty przedstawiono podział na sprawców i ofiary, wskazując jednoznacznie instytucje i osoby odpowiedzialne za powstanie i funkcjonowanie obozów koncentracyjnych i zagłady w okupowanej Polsce.

Poprzez publikację komiksu w różnych wersjach językowych wiedza o wojnie i okupacji oraz o niemieckich obozach w okupowanej Polsce upowszechniana jest wśród odbiorców poza granicami Polski, zadając kłam notorycznie powtarzającym się sformułowaniom o tzw. polskich obozach.

Wbrew negacjonistom

Upowszechnianie relacji świadków w ciekawej formie wśród młodzieży, może ograniczyć wpływ środowisk posługujących się faktami historycznymi instrumentalnie, wypaczających historię Auschwitz, wykorzystujących do tego nowoczesne technologie i środki przekazu.

Komiks historyczny poruszający tę tematykę staje się tym samym skutecznym argumentem w dyskusji z negacjonistami, podważającymi podstawowe fakty z historii Holokaustu, jak choćby funkcje obozów koncentracyjnych i zagłady czy istnienie komór gazowych wykorzystywanych do ludobójstwa.

Komiks jako materiał edukacyjny

Komiksy historyczne „Epizody z Auschwitz” mogą być doskonałym materiałem edukacyjnym dla uczniów i nauczycieli. Mogą służyć także przygotowaniu młodzieży do zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zwłaszcza zwiedzania tematycznego – śladami bohaterów, których losy prezentowane są w kolejnych zeszytach serii. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy Czytelników do sięgnięcia również po kolejne zeszyty serii, a tym samym do dalszego zgłębiania tematyki Auschwitz w proponowanej przez nas formie.

Kolejne albumy ukazywać się będą co 2-3 miesiące. Planujemy wydanie kilkunastu komiksów z serii „Epizody z Auschwitz” w różnych wersjach językowych. Każdy komiks liczy 40 stron. Oprócz pełnych dynamizmu rysunków w kolorze Czytelnik znajdzie tu wstęp ukazujący tło historyczne przedstawianych wydarzeń, artykuł autorstwa badacza tematu, słowniczek terminów oraz bibliografię tematyczną. Z myślą o wykorzystaniu komiksu na lekcjach w szkole przygotowywane są materiały dydaktyczne ze wskazówkami dla nauczycieli. Materiały te będą dostępne na stronie internetowej projektu „Epizody z Auschwitz”.

Więcej informacji o przygotowywanej serii komiksów znaleźć można na stronie internetowej www.epizodyzauschwitz.pl.

[K&L Press s.c.]
 • Epizody z Auschwitz #1: Miłość w cieniu zagłady
  Epizody z Auschwitz #1: Miłość w cieniu zagłady 2009
 • Épisodes d'Auschwitz #1: Amour dans l'ombre de la mort
  Épisodes d'Auschwitz #1: Amour dans l'ombre de la mort 2009
 • Episodes from Auschwitz #1: Love in the Shadow of Death
  Episodes from Auschwitz #1: Love in the Shadow of Death 2009
 • $obiekt.tytul
  Episodi da Auschwitz #1: Amore all'Ombra della Morte 2009
 • Episoden aus Auschwitz #2: Witolds Bericht
  Episoden aus Auschwitz #2: Witolds Bericht 2009
 • $obiekt.tytul
  Episodi da Auschwitz #2: Il rapporto di Witold 2009
 • Epizody z Auschwitz #2: Raport Witolda
  Epizody z Auschwitz #2: Raport Witolda 2009
 • Epizody z Auschwitz #3: Ofiara
  Epizody z Auschwitz #3: Ofiara 2010
 • Epizody z Auschwitz #4: Nosiciele Tajemnicy
  Epizody z Auschwitz #4: Nosiciele Tajemnicy 2011