baner

Seria

City Stories - okładki

Zobacz całą serię
Krótki opis:
City Stories to międzynarodowy projekt komiksowy, powołany do życia w 2006 roku. Jego pomysłodawcą jest Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Głównym założeniem projektu jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydane w dwujęzycznym albumie. Jako pierwsi do projektu, obok Polaków, zaproszeni zostali Rosjanie. Jako drudzy - Brytyjczycy, a trzeci - Francuzi. W roku 2009 w City Stories wezmą udział twórcy z Włoch.

Każda edycja CS składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to międzynarodowe warsztaty komiksowe w Łodzi i stworzenie o niej albumu komiksowego. Drugi etap rozgrywa się w mieście, z którego przyjechali zagraniczni uczestnicy projektu. Tam też odbywają się wspólne warsztaty i powstaje album np. o Moskwie lub Londynie. Zagraniczne etapy CS są w fazie przygotowań.

W pierwszej edycji CS zatytułowanej "Pierwsze opowieści" Polskę reprezentowali Grzegorz Janusz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński i Jacek Frąś, a stronę rosyjską Hihus, Askold Akiszin, Alim Vielitov i Konstantin Komardin. Okładki do albumu zaprojektowali Krzysztof Ostrowski i Konstantin Komardin.

W roku 2007 w polsko-brytyjskim CS pod hasłem „Łódzkie legendy. Pamięci Księżego Młyna” wzięli udział Tomasz Tomaszewski, Marek Skotarski, Robert Olesiński, Paweł Marszałek i Michał Będkowski oraz Jenika Ioffreda, Humayun Mirza, Tom Humberstone i Warren Hutchison. Okładki antologii stworzył Paweł Kwiatkowski.

Rok 2008 to CS polsko-francuskie. Nad historiami pod hasłem "Rekonstrukcja" pracowali Berenika Kołomycka, Kamila Pawluś, Krzysztof Gawronkiewicz i Ireneusz Konior oraz Gregory Demange, Florian Bovagnet, Pierre-Marie Grille-Liou i Jerome Dupre La Tour. Okładki zaprojektował Marek Skotarski.

Warsztaty City Stories, prowadzone przez Adama Radonia, odbywają się dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców "Contur", Łódzkiego Domu Kultury, Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Art Strefy oraz instytucji wspierających (różnych, w zależności od kraju, z którego pochodzą autorzy biorący udział w CS - BigAnt z Rosji, British Council, Konsulat Generalny RP w Lyonie).

Niebawem powinna ruszyć strona projektu City Stories - www.citystories.eu.

 • City Stories #01: Pierwsze opowieści
  City Stories #01: Pierwsze opowieści 2006
 • City Stories #02: Łódzkie legendy pamięci Księżego Młyna
  City Stories #02: Łódzkie legendy pamięci Księżego Młyna 2007
 • City Stories #03: Rekonstrukcja
  City Stories #03: Rekonstrukcja 2008
 • City Stories #04: Łódź za 30 lat
  City Stories #04: Łódź za 30 lat 2009
 • City Stories #05: Grunwald 2010 (Edycja Specjalna)
  City Stories #05: Grunwald 2010 (Edycja Specjalna) 2010
 • City Stories #06
  City Stories #06 2010
 • City Stories #07: Łódź, Walonia, Bruksela
  City Stories #07: Łódź, Walonia, Bruksela 2011
 • City Stories #08
  City Stories #08 2012
 • City Stories #09
  City Stories #09 2013
 • City Stories #10: Międzynarodowe Warsztaty Komiksowe Wydanie Jubileuszowe
  City Stories #10: Międzynarodowe Warsztaty Komiksowe Wydanie Jubileuszowe 2014
 • City Stories #11: Kadry i Ramki rosyjsko-polskie konfrontacje komiksowe
  City Stories #11: Kadry i Ramki rosyjsko-polskie konfrontacje komiksowe 2016