baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kulturalnie gniewy kwiecień


W kwietniu Kultura Gniewu wyda pięć komiksów, którymi będą "Bibliomulica z Kordoby", "Klezmerzy. Kiszyniów szaleńców", wznowienie "Kronik jerozolimskich", "Kacper i spółka. Zagajnik przejścia", i finał serii "Kalinka. Koniec wszystkiego (i całej reszty)".
Bibliomulica z Kordoby

Bibliomulica z Kordoby

Scenariusz: Wilfrid Lupano
Rysunki: Leonard Chemineau
Wydanie: I
Data wydania: 22 Kwiecień 2024
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 205x275 mm
Stron: 268
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-71-5

Eunuch, niewolnica, złodziej i mulica próbują ocalić bezcenne... książki!

Jest rok 976, a jedna z największych bibliotek czasów średniowiecza za chwilę spłonie w Kordobie – hiszpańskim mieście, które pod okiem dwóch ceniących mądrość kalifów stało się ważnym ośrodkiem rozwoju nauki i kultury w Europie. To tam dziesiątki kopistów i tłumaczy latami gromadziło wiedzę matematyków, filozofów i poetów. Tymczasem do władzy dochodzą przeciwnicy rozwoju i otwartości, a wszystkie niereligijne tomy mają zostać zniszczone.

Bibliotekarz Tarid nie zamierza jednak tak łatwo się poddać, a wielka miłość do książek sprawi, że wyruszy w podróż, by ocalić choćby ułamek tego, co kocha. Towarzyszy mu utalentowana kopistka Lubna, dawny uczeń Marwan oraz… pewna bardzo uparta mulica. Każde z nich podczas tej wędrówki napotka inne wyzwania i demony. Czy ocalą przy tym skarby biblioteki?

Scenarzysta Wilfrid Lupano i rysownik Léonard Chemineau na dynamicznych, barwnych planszach prowadzą bohaterów przez skalne załomy i piaszczyste ścieżki oraz kunsztownie zdobione andaluzyjskie pałace. W kadrach obok pełnych humoru scen ukazują wielką siłę woli, a zarazem wyczerpanie wędrowców. Ten komiks to pasjonująca opowieść – dobra na każde czasy, szczególnie te, w których pragnienie władzy nie idzie w parze z mądrością.
Kacper i spółka. Zagajnik przejścia

Kacper i spółka. Zagajnik przejścia

Scenariusz: Adam Święcki
Rysunki: Adam Święcki
Wydanie: I
Data wydania: 22 Kwiecień 2024
Seria: Kacper i spółka, Krótkie Gatki
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 185x265 mm
Stron: 56
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-69-2

Kacper i jego przyjaciele powracają w nowej szalonej przygodzie!

Przebyli prastary las, spotkali Dziada Borowego i uratowali Szyszymorę! Co tym razem czeka dzielną drużynę Kacpra i spółki?

Znani z „Uroczyska Szyszymory” przyjaciele ponownie stawiają czoła bandzie Lipy, a broniąc swojej bazy, przypadkiem trafiają do krainy, gdzie muszą rozwiązać wiele zagadek, a nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje…

„Zagajnik Przejścia” to kolejna część osadzonej w słowiańskiej mitologii przygodowej serii Adama Święckiego – pełnej dzikoludków i innych tajemniczych stworków, które pomagają bohaterom zrozumieć siłę przyjaźni i równowagi w przyrodzie.
Kalinka. Koniec wszystkiego (i całej reszty)

Kalinka. Koniec wszystkiego (i całej reszty)

Scenariusz: Thom Pico
Rysunki: Karensac
Wydanie: I
Data wydania: 22 Kwiecień 2024
Seria: Kalinka, Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Julia Szustak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 160x200 mm
Stron: 112
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-72-2

Ostatni tom przebojowej serii dla dzieci!

Przyszła wiosna! Kalinka przez cały rok zajmowała się ratowaniem doliny i teraz może wreszcie odpocząć! Ale najpierw musi uporać się z magiczną katastrofą, potworami czającymi się na każdym kroku, Dżinem Parszywcem i wkurzoną mamą. W dodatku tym razem Kalinka będzie zdana tylko na siebie!

W ostatnim tomie swoich przygód Kalinka trafia do Labiryntu Złudzeń, gdzie spotyka znajome stwory i poznaje nowe czary oraz pewną tajemniczą postać, która pomaga jej wyjść z tarapatów.

Przygotujcie się na najgorsze, to koniec wszystkiego (i całej reszty)!
Klezmerzy. Kiszyniów szaleńców

Klezmerzy. Kiszyniów szaleńców

Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Wydanie: I
Data wydania: 22 Kwiecień 2024
Seria: Klezmerzy
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 × 235mm
Stron: 104
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-70-8

Oto koniec wielkiej aszkenazyjskiej opowieści.

Gdy nasi bohaterowie przemierzają ulice Odessy, w mołdawskim Kiszyniowie dochodzi do pierwszego z serii brutalnych antysemickich pogromów w carskiej Rosji, a obrazy tej zbrodni obiegają cały świat.

Baron, Yaakov i Vincenzo zostają zmobilizowani i wyruszają pociągiem do Kiszyniowa, a Tchokola postanawia, że będzie im towarzyszył wielki żydowski poeta, mający udokumentować makabryczne zdarzenia. Dołącza do nich także Hava namówiona przez pewną dziennikarkę, która, jak wszyscy inni, pragnie ją pocałować…

W piątym i ostatnim tomie „Klezmerów” Joannowi Sfarowi po raz kolejny udaje się opowiedzieć trudną historię w lekki sposób, choć tym razem pozostaje po niej smutny epilog.
Kroniki jerozolimskie

Kroniki jerozolimskie

Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Wydanie: III
Data wydania: 22 Kwiecień 2024
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x240 mm
Stron: 336
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-68-5

Najsłynniejszy komiks Guya Delilsle powraca!

Jerozolima to miasto o tak złożonej przeszłości jak niewiele innych na świecie. Spotykają się tu wyznawcy wielu religii, mieszają języki i ścierają wizje historii. Guy Delisle przekonał się o tym wielokrotnie i w „Kronikach jerozolimskich” z właściwą sobie spostrzegawczością oraz poczuciem humoru opisuje codzienne życie w tym jednym z najdziwniejszych miejsc na Ziemi.

Obok problemów z przedszkolem czy ulicznymi korkami obserwuje różnice między dzielnicą arabską, w której mieszka, a dzielnicami żydowskimi czy kontrowersyjnymi nowymi osiedlami. Przechodzi przez punkty kontrolne strzeżone przez izraelską armię, próbuje szkicować mur bezpieczeństwa, prowadzi zajęcia z palestyńskimi studentami, odwiedza miejsca najważniejsze dla judaizmu, chrześcijaństwa czy islamu i wysłuchuje lekarzy, którzy wracają z bombardowanej Strefy Gazy.

Ten zapis półtorarocznego pobytu Delisle’a w Jerozolimie, pełen niuansów i szczegółów niedostępnych zwykłym turystom, otrzymał prestiżową nagrodę główną na festiwalu komiksu w Angoulême w 2012 roku i jest uznawany za najlepszy komiks w karierze twórcy „Pjongjangu”.[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-