baner

NEWS

- Ukazały się

Centrala w lutym


Właśnie ukazały się dwa nowe komiksy od Centrali: "Krótka historia barszczu ukraińskiego" i "Nas trzech".
Krótka historia barszczu ukraińskiego

Krótka historia barszczu ukraińskiego

Scenariusz: Jewhenia Kuzniecowa
Rysunki: Sofia Sulij
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2024
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 165x231 mm
Stron: 72
Cena: 59,99 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788366852051

Nieważne, czy pijesz flat white na mleku kokosowym, czy zamawiasz sushi do domu. Jeśli w twoich piersiach bije ukraińskie serce, w końcu poczujesz ten zew: potrzebę ugotowania prawdziwego barszczu. Właśnie tak stało się z Andrijem, zwykłym chłopakiem, który z godnością przyjął buraczane wyzwanie.

Tę książkę można byłoby nazwać barszczową Odyseją, gdyby tylko Odyseusz podróżował wokół Kijowa, a odpowiedzi na egzystencjalne pytania szukał na bazarowych straganach z kapustą. Czy Andrijowi uda się odkryć tajemnicę prawdziwego barszczu? Sprawdźcie sami. Najważniejsze, że próbował.

Książka została stworzona w czasie wojny z Rosją.
Krótka historia barszczu ukraińskiego Krótka historia barszczu ukraińskiego Krótka historia barszczu ukraińskiego Krótka historia barszczu ukraińskiego Krótka historia barszczu ukraińskiego Krótka historia barszczu ukraińskiego
Nas trzech

Nas trzech

Scenariusz: Wide Vercnocke
Rysunki: Wide Vercnocke
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2024
Tłumaczenie: Agnieszka Bienias
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 195x235 mm
Stron: 120
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788363892968

Kolaboracja z nazistami i późniejsze uwięzienie dziadka Wide'a Vercnocke'a nigdy nie były poruszane przez rodzinę. Jego babcia powtarzała, że później - gdy będzie starszy - zrozumie. Teraz nastało już później, a główny bohater „Nas trzech" nadal tego nie pojmuje. Widząc fizyczne podobieństwo między sobą, swoim ojcem a dziadkiem, zastanawia się, czy to biologiczne dziedzictwo nie dotyczy także innych obszarów życia. Czy ponosi winę za polityczną postawę swojego dziadka?
Ferdinand Vercnocke, dziadek Wide Vercnocke, został skazany po II wojnie światowej na dziesięć lat więzienia za działalność literacką opiewającą zasługi okupanta. Po pięciu latach wyszedł na wolność. Dwadzieścia lat później doczekał się uznania.

W roku 2015 ojciec autora - Bout Vercnocke uznał, że czas dojrzał, aby za pomocą rodzinnego archiwum i dzięki nowoczesnym metodom badań historycznych spróbować ustalić, jaka jest prawda o tamtych wydarzeniach. To zaintrygowało także jego syna Wide Vercnocke’a, który na swój sposób zapragnął znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania.
Po pięciu intensywnych latach kontaktów pomiędzy synem i ojcem powstała książka „Nas trzech”, w której obaj stają twarzą w twarz z przeszłością, a może każdy z nich twarzą w twarz staje z samym sobą i tym, co ich obu łączy.
W „Nas trzech” Wide Vercnocke oswaja wszystkie te wydarzenia przy użyciu swojego wyjątkowego, rozpoznawalnego głosu: poetyckiego, stylizowanego, przeplatającego elementy autobiograficzne i magiczny realizm.
„Nas trzech” to powieść, która zapada w pamięć.

Wide Vercnocke określa samego siebie jako "pisarza i twórcę wyciskaczy łez". W swoich powieściach graficznych łączy fascynujący styl rysowania z często abstrakcyjnym i jednocześnie poetyckim charakterem opowieści, w których ważną rolę odgrywa fizyczność. Język i obraz są traktowane z równą uwagą, a Vercnocke zręcznie się nimi bawi. Jego twórczość jest niepowtarzalna i niekonwencjonalna
Nas trzech Nas trzech Nas trzech Nas trzech Nas trzech Nas trzech



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-