reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie autorskie z Pawłem Chmielewskim "Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918".


W sobotę 10 lutego o godzinie 15:00 w siedzibie Centrum Książki "Wiedza" w Kielcach przy ul. SIENKIEWICZA 72 odbędzie się spotkanie wokół książki Pawła Chmielewskiego "Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918".
Zapraszamy 10 lutego 2024 (sobota) o godz. 15.00 na spotkanie wokół książki Pawła Chmielewskiego "Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918".
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Centrum Książki "Wiedza" w Kielcach przy ul. SIENKIEWICZA 72.
Prowadzenie: dr Emmanuella Robak (specjalizuje się w literaturze SF)
Publikacja miała swoją publiczną premierę podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouleme (podczas konferencji w Musee de la BD).
To pierwsza w naszym kraju tak obszerna monografia ukazująca sposoby opowiadania obrazem w kulturze europejskiej (od malowideł naskalnych do triumfu komiksów w prasie ilustrowanej).
Fenomen historyjek rysunkowych i legend z nimi związanych pojawia się w antycznej Grecji i Rzymie, a rozbudowane narracje obrazkowe tworzyli już nie tylko Persowie i Egipcjanie, ale mieszkańcy odległej Laponii. Poznajemy średniowieczne rękopisy, biblie pauperum oraz wielkie epickie opowieści o podboju przez Normanów Wysp Brytyjskich. Od pierwszych ksiąg drukowanych z historiami w obrazach śledzimy rozwój gatunków i kolejnych twórców aż do końca Wielkiej Wojny w 1918 r. Autor prowadzi nas poprzez najciekawsze zjawiska w dziedzinie rysunku, karykatury, książki ilustrowanej, komiksu i prasy w Europie – angielskich, niderlandzkich i włoskich plansz moralizatorsko-politycznych w epoce manieryzmu, brytyjskiej karykatury epoki georgiańskiej, prasy francuskiej, angielskiej i niemieckiej połowy XIX wieku, wreszcie wielkich nazwisk artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na sztukę polskiego komiksu – Rodolphe’a Töpffera, Wilhelma Buscha, Jamesa Gillraya, Thomasa Rowlandsona, braci Cruikshanków, Caran d’Ache’a i innych oraz najważniejszych tytułów prasowych – „Punch”, „The Illustrated London News”, „Le Journal pour rire”, „Le Chat Noir”, „Northern Looking Glass”, „Flegende Blatter” aż do eksplozji prasowych historyjek ilustrowanych w Hiszpanii, Serbii, Czechach, Holandii, krajach skandynawskich. To również spotkanie z wieloma polskimi autorami historii obrazkowych i komiksów, których historia zajmuje bardzo istotne miejsce w książce – anonimowymi ilustratorami kodeksów, twórcą Drzwi Gnieźnieńskich, Tomaszem Treterem, Antonim Möllerem, Janem Ziarko, Danielem Chodowieckim (autor pierwszej powieści graficznej), Michałem Płońskim, Janem Lewickim (rysownik pierwszego komiksu w języku polskim), Arturem Bartelsem, Franciszkiem Kostrzewskim (twórca pierwszego polskiego komiksu prasowego), braćmi Mucharskimi, Karolem Młodnickim, Stanisławem Lencem, Władysławem Sandeckim, Bogdanem Nowodworskim i in. To narracyjna opowieść o pisarzach, ilustratorach, drukarzach, wydawcach i finansistach, którzy poprzez historyjki rysunkowe usiłowali objaśniać świat i bawić czytelników. To również dzieje ewolucji techniki, idei oraz gatunków literackich i prasowych, którym zawsze towarzyszyło opowiadanie obrazem oraz przegląd kilkuset tytułów prasowych wychodzących w Polsce, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach naszego kontynentu. I choć dominował wśród artystów obrazkowych opowieści temperament komiczny i skłonność do satyry, to nie zabrakło wśród form komiksowych realizacji ukazujących okrucieństwo wojny, szaleństwo i brawurę odkryć geograficznych, polityczne przewroty i wielkie społeczne przemiany na przełomie epok. To książka w dużym stopniu o źródłach współczesnej popkultury, ale nie tylko.


20240210narracjeGraficzneAutor:
Paweł Chmielewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, “Ha!art”, „Biuletynie Rzeźby”. Autor książek teoretycznoliterackich: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, trzytomowej historii świętokrzyskiego komiksu „Nie tylko Yorgi”, monografii: „Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX wieku”, „Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914”, „Kolacja u Jedynaczka/ Dinner at Jedynaczek’s. Franciszek Kostrzewski – pionier polskiego komiksu prasowego”, "Munhchausen w krainie szalonych kadrów. Jan Nepomucen Lewicki" (edycje polsko-angielskie) oraz współautor publikacji zbiorowych (m.in. „1000 filmów, które tworzą historię kina”) oraz "Obywatel Szrajbman". Scenarzysta kilkunastu komiksów. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy do Rady Programowej Muzeum Komiksu w Krakowie.
Publikacja książki "Narracje graficzne, formy komiksowe..." została dofinansowana z Funduszu Promocji Kultury przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918

Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918

Autor: Paweł Chmielewski
Okładka: Jerzy Ozga
Wydanie: I
Data wydania: 28 Grudzień 2023
Druk: czarno-biały, kolorowy
Oprawa: miękka
Format: 210 x 275 mm
Stron: 884
Wydawnictwo: Stowarzyszenie twórcze „Zenit”
ISBN: 978-83-969450-0-6
708 ilustracji

Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918 Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918 Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-