Nowe Teksty

Black Adam, film, The Rock, DC [recenzja]
Jak film ocenił Zimiński?
Okładka miesiąca: styczeń 2023
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Okładka roku 2022
Chmielewski wybiera okładkę roku 2022
Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Ukazały się

Bankructwo małego Dżeka


Tomasz Bereźnicki zaadaptował na komiks "Bankructwo małego Dżeka" Janusza Korczaka.
Bankructwo małego Dżeka

Bankructwo małego Dżeka

Scenariusz: Tomasz Bereźnicki, Janusz Korczak
Rysunki: Tomasz Bereźnicki
Wydanie: I
Data wydania: 2022
Druk: kolor
Wydawnictwo: Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji

Komiks, który oddajemy w Państwa ręce, powstał na kanwie krótkiej powieści Janusza Korczaka Bankructwo małego Dżeka z 1924 roku. W rzeczywistości książka ta stanowi niewielkie kompendium wiedzy na temat przedsiębiorczości, w prosty sposób przybliżające podstawowe zasady ekonomii.

W swojej książce Janusz Korczak przedstawił żyjącego w społeczeństwie amerykańskim ucznia szkoły podstawowej, który postanawia poprowadzić klasową wypożyczalnię książek, a następnie, ze względu na potrzeby koleżanek i kolegów z klasy, rozszerza swoją działalność o kolejne przedsięwzięcia. Tomasz Bereźnicki przekłada akcję powieści Korczaka na język komiksu, który osadza w realiach współczesnej Europy. Jego opowieść graficzna jest jednak interpretacją tekstu literackiego i przedstawia wybrane sceny z historii Dżeka Fultona, tak aby w oryginalny sposób zaprezentować podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii i dzięki temu od najwcześniejszych lat zachęcać dzieci do przejawiania inicjatywy, podejmowania postaw przedsiębiorczych i do pracy zespołowej.

W swojej powieści Korczak dowodził, że aktywność społeczna i odpowiedzialność kształtują właściwe postawy życiowe, a podejmowanie działalności, także gospodarczej, przez dzieci jest doskonałym narzędziem wychowawczym i edukacyjnym. Pokazał również, że najważniejsze w wychowywaniu i kształceniu dzieci jest ich dobro, rozumiane m.in. jako zaufanie do nich i wspieranie ich w każdej sytuacji. Skuteczna pomoc dorosłych powinna według niego polegać na objaśnianiu dzieciom świata oraz na wzajemnym dialogu starszych i młodszych. Książka uczy więc, jak wychowywać dzieci i równocześnie jak postępować w sposób, który dziś nazywamy społecznie odpowiedzialnym. Tomaszowi Bereźnickiemu udało się zobrazować te idee, a także, dzięki formie rysunkowej, odświeżyć wciąż aktualny przekaz sprzed niemal 100 lat.

Wszystko to sprawia, że obie pozycje wpisują się w podstawę programową, nie tylko z zakresu ekonomii, i że z pewnością zainteresują nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i wychowawców. Dla nauczycieli mogą być materiałem uzupełniającym w ich pracy pedagogicznej, również z uczniami ukraińskojęzycznymi, dla których przygotowano ukraińską wersję językową komiksu.

Publikację sfinansowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, w myśl idei przewodniej tego programu: Erasmus zmienia życie, otwiera umysły.

dr Paweł Poszytek
dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

prof. Stanisław Mazur
rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-