baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Nagrody MFKiG 2022


Najlepszym komiksem MFKiG zostały ex aequo "Zasada trójek" i "Wydział 7", Grand Prix na album zdobyła Katarzyna Witerscheim. Festiwal, którego głównymi gwiazdami byli Gi, Rucka i KAS oraz GRAZA, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.
33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odwiedziło ponad 150 artystów z całego świata. W programie festiwalu oprócz licznych spotkań z autorami, znalazły się warsztaty dla rysowników i scenarzystów, sesje dedykacji, pokazy rysowania na żywo, cosplay, panele dyskusyjne prowadzone przez dziennikarzy i ekspertów, strefa targowa z wieloma premierami komiksowymi oraz szczególnie duża strefa z grami wideo, ale i planszówkami, a w niej konkursy i rozgrywki turniejowe i przestrzenie wolnego grania.

Z atrakcji zapewnionych przez „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi i Stowarzyszenie Twórców „Contur” skorzystało ponad 20000 osób.

Clou imprezy bez wątpienia były wizyty zagranicznych twórców komiksu. Furorę wywołało pojawienie się na festiwalu Kim Jung Gi. Ten ilustrator, grafik i twórca komiksowy pochodzący z Korei Południowej przyciągną niezliczone tłumy na sesje rysowania na żywo, a także na spotkanie autorskie. Wielbicieli komiksu zza Atlantyku czekała nie lada gratka, czyli wizyta Grega Rucki – scenarzysty komiksów superbohaterskich cenionego w szczególności za komiksy Marvela ”Wolverine” i „Elektra” oraz historie Supermena, Batmana i Wonder Women pisane dla DC.

W związku z premierą monumentalnego albumu „Wielkie wyprawy” i otwarciem morficznej ekspozycji, z Belgii przyjechali do Łodzi Zbigniew „Kas” Kasprzak i Grażyn „Graz” Fołtyn-Kasprzak. Wystawa ta, dzieli przestrzeń w Centrum Nauki i Techniki (EC1 Łódź – Miasto Kultury) z prezentacją „Andrzej Janicki. Uniwersum”. Obydwie będą udostępnione publiczności do 18 listopada (bilet 5 zł).

Tegoroczną festiwalową nowością jest zmiana formuły konkursu na krótką formę komiksową. Od tego roku jest to konkurs na projekt publikacji komiksowej, na który wpłynęło 109 prac, a wyniki prezentują się następująco:

- trzecia nagroda w wysokości 2000 zł - Piotr Szulc (scenariusz) i Jakub Babczyński (grafika) za pracę pt. „Gdy już trafimy na nasze wyspy”
- druga nagroda w wysokości 3000 zł – Unka Odya za pracę pt. „Brom 2.5 / Brom XXX”;
- pierwsza nagroda w wysokości 4000 zł – Łukasz Pawlak za pracę pt. „Niezwykły Jan Paweł”;
- Grand Prix konkursu na projekt publikacji komiksowej 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w wysokości 7000 zł – Katarzyna Witerscheim za pracę pt. „Heksa”.

Najlepszy Polski Komiks roku, wydany między 32. a 33. MFKiG – po raz pierwszy w historii festiwalu zostały przyznane 2 nagrody w tej kategorii, które otrzymał Tomasz Grządziela SPELL - "Zasada Trójek" (Kultura Gniewu) oraz Tomasz Kontny i Marek Turek (scen.), Krzysztof Budziejewski i Wojciech Stefaniec (rys.) - "Wydział 7" - seria (Ongrys).

komiksmfk33akomiksmfk33c


komiksmfk33


Najlepszy Wydawca roku między 32. a 33. MFKiG – Egmont.

Statuetkę Złotego Pucharu wyręczyła Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy. Otrzymał ją Arkadiusz Salomoński za odrestaurowanie plansz i przygotowanie do druku „Złotej serii Kajak i Kokosza”.

tytus_medal

Nagroda im. Papcia Chmiela – doktorat humoris causa – za szczególne zasługi dla polskiego komiksu otrzymała Fundacja KRESKA za dbałość o spuściznę Janusza Christy.
____________________

Ogłosiliśmy również laureatów konkursu „Zwierzęta mają głos”!

Na zorganizowany wspólnie z Fundacją PRZEKRÓJ konkurs dla dzieci i młodzieży „Zwierzęta mają głos” przyszło ponad 200 prac.

Główne nagrody w kategorii wiekowej 10-14 lat zdobyli: Aleksandra Szczodrowska, Korne Żółty i Anna Krystyna, wyróżnienia: Karolina Niećko, Eunika Do i Emilia Krawczyk.

Główne nagrody w kategorii wiekowej 15-18 lat zdobyli: Konstancja Kupś, Róża Robakowska i Gabriela Kozioł, wyróżnienia: Yana-Mariia Vodennikova, Zofia Kawełczyk i Anastazja Okuszko.


[Katarzyna Tośta]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-