reklama baner reklama
baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Egmont na MFKiG 2022


Rucka, KAS i Graza, Sztybor, Kajko i Kokosz, Oleksicki, Piątkowski - sprawdźcie, co Egmont przygotował na tegoroczną edycję MFKiG, która odbędzie 34-25 września w Atlas Arenie.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-25 września br. w łódzkiej Atlas Arenie. Główni organizatorzy MFKiG: EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” przygotowali bogaty program spotkań, prelekcji, paneli dyskusyjnych i warsztatów, a także strefy: targową, gier, cosplay, Star Wars i Manga Corner oraz dwie wystawy.

Wydawnictwo Egmont bierze udział w imprezie i zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych, do odwiedzenia monograficznej wystawy Zbigniewa Kasprzaka oraz dwóch stoisk, na których będą dostępne komiksy i gry z portfolio wydawnictwa z rabatem 25%. Najmłodszych uczestników festiwalu oraz wszystkich fanów dzielnych słowiańskich wojów wydawnictwo Egmont i Fundacja „KRESKA” zapraszają do Strefy Kajka i Kokosza, w której m.in. będzie można obejrzeć wystawę z okazji 50-lecia serii i wziąć udział w warsztatach rysowania.

banerMFKiG22

Na stoisku z komiksami i wybranymi grami planszowymi zlokalizowanym na płycie głównej Atlas Areny oprócz kompletu wrześniowych nowości będą dostępne przedpremierowo dwa październikowe albumy: „Klasyka Polskiego Komiksu. Wielkie Wyprawy” i „Marvel Deluxe. Elektra i Wolverine – Odkupienie”.

Egmfk22_1 Egmfk22_2 Egmfk22_3 Egmfk22_4


Na drugim stoisku zlokalizowanym w strefie gier planszowych Atlas Areny, będzie dostępna bogata oferta gier, w tym nowość – gra „UBONGO DUO”. Na stoisku będzie można obejrzeć zawartość poszczególnych gier, poznać ich zasady i zagrać.

egmfk22_5

Gratką dla wszystkich fanów twórczości Zbigniewa Kasprzaka będzie wystawa „Kas. Monografia”, którą będzie można obejrzeć w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. To pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa tego artysty dokumentująca jego komiksową drogę. Nie zabraknie na niej oryginalnych plansz z najsłynniejszych tytułów, ale i prac wczesnych oraz nigdy dotąd niepublikowanych. W sobotę o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie z Grażyną i Zbigniewem Kasprzakami poświęcone przede wszystkim antologii „Wielkie Wyprawy”, która zbiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982-2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa.

KAS_fot
fot. Graza


Ważnym punktem tegorocznego festiwalu będzie spotkanie z pisarzem i scenarzystą Gregiem Rucką („Gotham Central”, „Wonder Woman”, „Elektra i Wolverine – Odkupienie”), które odbędzie się w sobotę o godzinie 17:30.

egmfk22_6 egmfk22_7 egmfk22_8 egmfk22_9


Wśród zagranicznych gości festiwalu jest również Miguel Valderrama, artysta o charakterystycznym stylu, który jest autorem rysunków do komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team”. Na niedzielnym spotkaniu wraz z Bartoszem Sztyborem opowiedzą o komiksach ze świata Cyberpunk 2077.

egmfk22_10 egmfk22_11 egmfk22_12 egmfk22_13


Fani Geralta z Rivii będą mogli wziąć udział w niedzielę o godzinie 15:00 w spotkaniu poświęconym komiksowej adaptacji opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin. Ziarno Prawdy”. Gośćmi spotkania będą scenarzysta albumu Jacek Rembiś i rysownik Jonas Scharf.

egmfk22_14

Fanów twórczości Janusza Christy zapraszamy w sobotę o godzinie 12:00 na jubileuszowe spotkanie poświęcone 50-leciu serii „Kajko i Kokosz” i edycji „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz”. Gośćmi spotkania będą Paulina Christa – wnuczka Mistrza, Tomasz Kołodziejczak – wydawca oraz Krzysztof Janicz – znawca twórczości Janusza Christy.

egmfk22_15

Miłośników dzielnych słowiańskich wojów zainteresuje też spotkanie z kontynuatorami dzieła Mistrza. Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Tomasz Leśniak i Mieczysław Fijał w niedzielę o godzinie 13:00 opowiedzą o pracy nad albumem „Opowieści z Mirmiłowa. Rozróby i Romanse”. „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii. Albumy zawierają po kilka krótkich historyjek, tworzonych w różnych stylach, których głównymi bohaterami często są drugoplanowe postacie oryginalnej serii. Zawsze jednak pozostają wierne duchowi oryginalnych komiksów Janusza Christy, z ich pełną humoru i przygód akcją oraz cartoonową kreską.

egmfk22_16 egmfk22_17 egmfk22_18


W niedzielę zapraszamy na spotkanie z Bereniką Kołomycką, Maciejem Jasińskim, Krzysztofem Trystułą, Kajetanem Wykurzem i Robertem Sienickim - autorami serii komiksowych nagrodzonych w Konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy („Malutki Lisek i Wielki Dzik”, „Krasnolud Nap” i „Maja i Minizaury”).

egmfk22_19 egmfk22_20 egmfk22_21


Wszystkich fanów słowiańskich wojów zapraszamy do zorganizowanej z okazji 50. urodzin serii strefy Kajka i Kokosza. Organizator – Fundacja „Kreska” – przygotował między innymi jubileuszową wystawę, warsztaty rysowania z Wojciechem Olszówką, czytelnię komiksową, strefę gier karcianych i wideo oraz stoisko, na którym będzie można zakupić gadżety z bohaterami serii. Strefa Kajka i Kokosza zlokalizowana będzie na płycie głównej obok stoiska wydawnictwa Egmont.

Miłośników komiksów historycznych polecamy sobotnie spotkanie poświęcone nowym tomom serii „Bazyliszki” i „Ekspozytura Rygor”. Gośćmi będą Tobiasz Piątkowski (autor scenariusza do obu albumów) oraz Marek Oleksicki (rysownik cyklu „Ekspozytura Rygor”) i Wiesław Skupniewicz (rysownik serii „Bazyliszki”).

egmfk22_22 egmfk22_23 egmfk22_24 egmfk22_25


Fanom komiksów zainteresowanym ofertą i planami wydawniczymi Klubu Świata Komiksu polecamy spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem – dyrektorem działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont, które odbędzie się w sobotę o godzinie 15:00.


PIĄTEK, 23 września


18:00 – WERNISAŻ WYSTAWY „KAS. MONOGRAFIA” W CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1
Pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa Zbigniewa Kasprzaka, znanego w komiksowym świecie jako Kas. Wystawa czynna będzie w dniach 24 września - 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Bilet wstępu – 5 zł.
Kurator: Wojciech Łowicki

SOBOTA, 24 września

SPOTKANIA AUTORSKIE I PRELEKCJE

11:00-12:00
Wielkie wyprawy Zbigniewa i Grażyny Kasprzaków
sala A, poziom -1
Spotkanie z Grażyna i Zbigniewem Kasprzakami poświęcone antologii „Wielkie Wyprawy”.
Słynni podróżnicy Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan i James Cook wyruszają w swoje największe i najcenniejsze dla ludzkości wyprawy… We wschodniej Kanadzie na początku XIX wieku kwitnie handel futrami, a ich transportem zajmują się ludzie zwani Podróżnikami… Piękna i utalentowana gwiazda kina wszech czasów Marylin Monroe mierzy się ze swoim losem, przeżywając wzloty i upadki… Te i inne opowieści składają się na antologię stworzoną przez wybitnego polskiego rysownika opowieści graficznych Zbigniewa Kasprzaka. Tom „Wielkie wyprawy” zawiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa: tytułowe „Wielkie wyprawy”, „Łzy Bałtyku”, „Kamień”, „Pierwsza lekcja”, „Uniesienia”, „Podróżnicy”, „Srebrna tabakierka…”, „Sobiescy w Krakowie” oraz „Spadająca gwiazda”. Publikację wzbogacają wstęp napisany przez Adama Ruska oraz galeria wcześniej niepublikowanych plansz i szkiców. Gratką dla fanów twórczości autora są grafiki i okładka całego albumu, które Kas narysował specjalnie do tego wydania.
Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

12:00-13:00
50 lat Kajka i Kokosza - spotkanie jubileuszowe
sala A, poziom -1
O jubileuszu oraz „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz” Janusza Christy opowiedzą Paulina Christa, Tomasz Kołodziejczak i Krzysztof Janicz.
„Złota Kolekcja” to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii „Kajko i Kokosz”. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” - w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.
Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.
Spotkanie poprowadzi Marcin Łuczak.

15:00-16:30
Klub Świata Komiksu, czyli Tomasz Kołodziejczak w ogniu pytań o plany wydawnicze
sala A, poziom -1
Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu wydawnictwa Egmont, opowie o planach wydawnictwa Egmont na 2023 rok.
Prowadzenie: Marcin Łuczak.
16:30-17:30
"Bazyliszki" i "Ekspozytura Rygor" - o tym, jak robić ciekawe komiksy historyczne
sala C, poziom -1
Gośćmi spotkania będą Tobiasz Piątkowski (autor scenariusza do obu albumów) oraz Marek Oleksicki (rysownik cyklu „Ekspozytura Rygor”) i Wiesław Skupniewicz (rysownik serii „Bazyliszki”).
Prowadzenie: Łukasz Chmielewski

17:30-18:30
Greg Rucka i jego opowieści
sala A, poziom -1
Spotkanie z amerykańskim pisarzem i scenarzystą Gregiem Rucką („Gotham Central”, „Wonder Woman”). Na festiwalu przedpremierowo będzie dostępna wyjątkowa powieść graficzną ze świata Marvela – „Elektra i Wolverine – Odkupienie” której autorami są Greg Rucka i japoński artysta Yoshitaka Amano.
Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)

11:00 - 12:30 – Miguel Valderrama

14:00 - 15:30 – Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie

15:30 - 17:00 – Greg Rucka, Wiesław Skupniewicz, Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki

NIEDZIELA, 25 września

SPOTKANIA AUTORSKIE I PRELEKCJE

11:00-12:00
Komiksy ze świata Cyberpunk 2077
sala A, poziom -1
Gośćmi spotkania będą Miguel Valderrama, artysta o charakterystycznym stylu, który poza albumem „Cyberpunk 2077: Trauma Team” ma na koncie autorski album „Giants” o wielkich potworach w postapokaliptycznych realiach oraz Bartosz Sztybor ze studia CD PROJEKT RED, którego zadaniem jako kierownika narracji jest dbanie o wewnętrzną spójność historii komiksowych oraz ich zgodność z wydarzeniami przedstawionymi w grze „Cyberpunk 2077”.

11:00-12:00
Nowe komiksy dla dzieci z oferty wydawnictwa Egmont
sala B, poziom -1
Spotkanie z Bereniką Kołomycką, Maciejem Jasińskim, Krzysztofem Trystułą, Kajetanem Wykurzem i Robertem Sienickim o nowych tomach serii komiksowych „Malutki Lisek i Wielki Dzik”, „Krasnolud Nap” i „Maja i Minizaury”.
Spotkanie poprowadzi Dagmara Trembicka.


13:00-14:00
Kajko i Kokosz - nowe rozdanie
sala A, poziom -1
O pracy nad przygodami dzielnych wojów w nowej serii „Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa” opowiedzą Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Tomasz Leśniak i Mieczysław Fijał.
Prowadzenie: Marcin Łuczak

15:00-16:00
Wiedźmińskie opowieści-o pracy nad komiksem na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego
sala A, poziom -1
O pracy nad komiksem „Wiedźmin. Ziarno prawdy” opowiedzą rysownik Jonas Scharf i scenarzysta Jacek Rembiś.
Prowadzenie: Kamil Śmiałkowski.

STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)

12:30-14:00 – Berenika Kołomycka, Jacek Rembiś, Jonas Scharf, Kajetan Wykurz, Robert Sienicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Trystuła, Bartosz Sztybor

14:00-15:30 – Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał

15:30-17:00 – Greg Rucka


[Egmont]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-